Dnes Sobota - jasno 9°C
Zítra Neděle - jasno 9°C
Sobota 3. 6. 2023
Svátek má Tamara
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Landův špendlík píchnul i Prahu. Ta hledá cestu, jak ukončit šikanu hygieniků
Iniciativa Zlatý špendlík považuje opatření ministerstva za protiústavní. Foto: Karel Netolický

Landův špendlík píchnul i Prahu. Ta hledá cestu, jak ukončit šikanu hygieniků

Iniciativa Zlatý špendlík zpěváka Daniela Landy na začátku tohoto týdne vyzvala k zahlcení krajských hygienických stanic (KHS) žádostmi o informace podle zákona o svobodném přístupu k informacím. Podle vyjádření ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) podobných žádostí dorazilo na hygienické stanice po Landově výzvě asi 10 000. Zahlceny byly i emailové schránky pražských hygieniků.

V pátek se setkala pracovní skupina pražského magistrátu, která řešila situaci s onemocněním covid-19 na území hlavního města, aktuální stav očkování a také iniciativu Zlatý špendlík, kterou odsoudila za ztěžování práce hygieniků kvůli zahlcení e-mailových schránek dotazy. Magistrát o tom informoval v tiskové zprávě. 

Skupina osloví Ústřední krizový štáb, aby doporučil jednotlivým hygienám postup pro vyřizování dotazů, konkrétně, zda se mají hygienici přednostně věnovat epidemickým krokům, které jim ukládá zákon, nebo se věnovat vyřizování žádostí podle zákona 106 o svobodném přístupu k informacím, což jim taktéž ukládá zákon.

„Pevně věřím, že Ústřední krizový štáb najde právní anebo praktickou cestu, jak zprostit hygienické stanice povinnosti odpovídat na dotazy jdoucí mimo smysl zákona o svobodném přístupu k informacím. V situaci, kdy jsme doslova životně závislí na činnosti hygienických stanic, nemůžeme dopustit jejich zablokování nesmyslnou prací,“ sdělila pražská radní pro oblast zdravotnictví Milena Johnová (Praha Sobě). 

Iniciativa Zlatý špendlík ve své pondělní výzvě přímo nazvané „Zahlťme neprodleně hygieny" označila vládní opatření, která mají zpomalit nynější rychlý nárůst počtů nakažených, hospitalizovaných a zemřelých na covid-19, za protiústavní.  

„Prosíme tedy každého z vás, aby se, klidně i opakovaně, dotazoval Krajské hygienické stanice na aktuálně probíhající kontroly. Práce hygienických stanic na přípravě odpovědí pro vás bude pro naše občany jistě užitečnější, než nesmyslná šikana živnostníků, poskytovatelů služeb a jejich zákazníků. Píchněme do nich jako špendlík, ať to také cítí,“ vyzvala iniciativa a na svém webu zároveň uvedla podrobný popis, jak žádost o informace podat.

Landovu akci zkritizovaly zdravotnické odbory. „Odsuzujeme kampaň iniciativy Zlatý špendlík a vyzýváme její sympatizanty, aby okamžitě upustili od administrativního přetěžování pracovníků hygienické služby. Účastníci této kampaně si zřejmě neuvědomují, že svými kroky poškozují všechny. Útočit na přepracované zaměstnance hygienické služby je odporné a ohrožuje to nejen fungování hygienické služby, která je nezastupitelným orgánem ochrany veřejného zdraví, ale i zdraví a životy občanů. Vyzýváme Ministerstvo zdravotnictví, aby využilo všechny možnosti, které mu dává český právní řád, k zastavení nesmyslné a lidi ohrožující kampaně iniciativy Zlatý špendlík,“ uvedl Odborový svaz zdravotnictví a sociální péče ČR v tiskové zprávě. 

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch včera na Twitteru oznámil, že ministerstvo na Zlatý špendlík podává trestní oznámení pro podezření ze sabotáže. „Ti, co se zapojili do této akce by měli vědět, že díky nim skončí v nemocnicích více lidí,“ napsal ministr.

„Stát si nesmí zvykat na zatajování informací nebo manipulaci s nimi. V naší zemi je porušována ústava i zákony, jsou šikanováni zdraví lidé, kteří se odmítají podřídit vydírání, psychicky se týrají naše děti segregací a když využijeme svých práv, tak jsme za zločince? Ani náhodou! Chceme informace a máme na to ze zákona právo. Mlží se i s těmi zahlcenými hygienami. Nikdy nikdo nic konkrétního neuvede. Jednou z možností je i to, že se někdo snaží pošpinit naši občanskou aktivitu tím, že ji dramatizuje a tlačí tam, kde není. S pravdou ven,“ reagoval Daniel Landa.

Aktuální aktivitu Zlatého špendlíku odsoudil i náměstek primátora pro oblast bezpečnosti Petr Hlubuček (STAN). „Napínáme všechny síly k tomu, abychom zabránili kolapsu zdravotnického systému. Proto rázně odsuzujeme aktivity všech antivaxerů, kteří se snaží paralyzovat fungování hygienických stanic. Tyto aktivity obvykle pramení z konzumace dezinformací a lží na internetu. Všichni se těšíme, až bude covid za námi a vrátíme se k normálnímu stylu života. To však nenastane dřív, než dostaneme covid pod kontrolu. A to se bez dobře fungujících hygienických stanic nestane,“ sdělil.  


Autor: Karel Netolický

O novou vakcínu proti covidu-19 je ve FTN zájem

27. října 2022 v 10:44

O novou vakcínu – Comirnaty BA.4/5 proti Covidu-19 je ve FTN zájem, v minulém týdnu si pro ni přišlo do očkovacího centra přes 1032 lidí.

O druhou posilující dávku očkování proti covidu-19 je v Krči zájem

23. srpna 2022 ve 14:24

Fakultní Thomayerova nemocnice (FTN) již pátý týden očkuje proti covidu-19 takzvanou druhou posilující dávkou vakcíny (4. dávka). Je o ni zájem, uvedl mluvčí FTN Petr Sulek.

Pro vakcínu na Polikliniku Prosek už koncem srpna

14. srpna 2022 v 11:44

Poliklinika Prosek znovu otevře očkovací místo už koncem srpna. Původní předpoklad, že se tak stane až na podzim, změnil narůstající počet pacientů s onemocněním covid-19.

Další články
Nahoru