dnes
Sobota - oblacno
4°C
zítra
Neděle - prehanky-snih
3°C
pozítří
Pondělí - snih
2°C
Lakrosu se v metropoli daří, baštou je Radotín
Lakros sice vyžaduje fyzičku, ale žádné speciální předpoklady nejsou podmínkou. Foto: Ondřej Mika (menší foto v článku: Rostislav Zapletal)

Lakrosu se v metropoli daří, baštou je Radotín

Říkají vám něco názvy Custodes, ForFun nebo Wolves? Pokud ano, tak zřejmě patříte mezi fanoušky lakrosu, který se především v Praze těší velkému zájmu. Jde totiž o přední české lakrosové týmy. Jestli ale hru, kterou hráli už před několika stovkami lety indiáni z oblasti Velkých jezer, neznáte, tak to nyní můžete napravit.

Boxlakros – hřiště jako na lední hokej, hraje 5 hráčů + brankář, rozměry branky 145×120 cm, hrací doba 4×15 min. čistého času. Tým má 10 vteřin na vyvezení míče na útočnou polovinu a 30 vteřin na střelu na branku. Pokud trefí brankáře nebo branku a získá míč, limit na střelu se obnovuje. Tým se s míčem nesmí vrátit na obrannou polovinu. Kontaktní sport – lze hrát tělem.

Fieldlakros – hřiště jako na fotbal, rozměry branky 180×180 cm, hraje 9 hráčů + brankář, hrací doba 4× 20 min hrubého času. Platí, že vždy musí být minimálně tři hráči na útočné půlce a čtyři hráči na obranné. Do obrany se používají dlouhé lakrosky (cca 180 cm, max. čtyři na hřišti v jednu chvíli). Kontaktní sport – lze hrát tělem.

Ženský lakros – v principu se podobá fieldlakrosu, hraje 11 hráček, je bezkontaktní.

Interkros – bezkontaktní halová forma obouručného lakrosu, hráč má limit tři nebo pět vteřin na držení míče (podle velikosti hrací plochy).

V současné době se hraje hned několik variant lakrosu, ovšem všechny mají společný cíl: dopravit malý míček, který se velikostí podobá tenisovému, do soupeřovy branky hájené brankařem. Míček hráči nosí, nahrávají a chytají za pomoci „kapsy“ na konci lakrosové hole.

Varianty se liší velikostí hrací plochy, počtem hráčů, velikostí branek a hlavně povolenými způsoby bránění soupeře. U interkrosu podle pravidel nesmí dojít k fyzickému kontaktu hráčů ani holí, naopak u boxlakrosu se hraje naplno do těla, podobně jako je tomu při ledním hokeji.

Nejdéle se u nás hraje český lakros, který ovšem nespadá pod Českou lakrosovou unii a jde si svou vlastní cestou.

„Čeští skauti si v 60. letech vymysleli podle literatury o severoamerických indiánech jednoruční český lakros. Na začátku 80. let ale zjistili, že lakros je ve světě, hlavně v Severní Americe, standardní sport a má podobu obouručního boxlakrosu nebo fieldlakrosu. Část hráčů českého lakrosu přešla na ‚velký‘ obouruční lakros a sporty se víceméně oddělily. Český lakros se nikde jinde na světě organizovaně nehraje,“ vysvětluje výkonný manažer lakrosového klubu Custodes Radotín Ondřej Mika.

Praha hlavním centrem

Právě tým Custodes vyhrál posledních sedm ročníků Národní boxlakrosové ligy, která je z velké části „pražskou záležitostí.“ Kromě dalších dvou radotínských celků ji hraje ještě Slavia, dva týmy Jižního Města a Malešice. Dále se hraje v Plzni, Pardubicích a Bratislavě. Tím výčet končí.

Pod Český svaz mužského lakrosu (ČSML) patří ještě Národní fieldlakrosová liga. Tu hraje šest týmů, včetně jednoho slovenského a jednoho rakouského. Dále se hraje podzimní Evropská lakrosová liga, která je pořádána nezávisle na ČSML, soutěž hraje šest týmů sestavených systémem draftů napříč kluby. Minulý rok se jí zúčastnilo asi 120 hráčů z dvanácti zemí.

Nechybí ani Juniorská boxlakrosová liga ve čtyřech věkových kategoriích do 11 let, do 13 let, do 15 let a do 17 let. Ligu ženského lakrosu a zimní indoorovou ligu pak pořádá Český ženský lakros.

V Radotíně je o lakros zájem

Jednou z největších bašt lakrosu v České republice je už zmiňovaný Radotín. Místní klub sdružuje hned několik týmů, může se pyšnit velkou členskou základnou i řadou velkých úspěchů. „Radotín má výhodu v tom, že je tu silný lokální patriotismus, lidé se obecně více zajímají o dění v obci a vědí o nás,“ prozrazuje Mika.

lakros1-1 „Nás klub dobře funguje už přes dvacet let, vybudoval si zázemí a věnuje se trénování dětí od šesti let. Myslím, že tohle je důvod, proč je Radotín na špičce. Místní povědomí o lakrosu je docela velké a speciální náborové akce děláme zřídka. Spíš se objevujeme na akcích, jako je Ladronka fest, abychom propagovali lakros obecně,“ doplňuje jednatel TJ Sokol Radotín, pod který lakrosový klub spadá.

Začít lze v každém věku

Stejně jako u ostatních sportů také u lakrosu platí, že čím dříve se s ním začne, tím lépe. „U nás v Radotíně začínají děti od šesti let, ale začít lze kdykoliv a vzhledem k tomu, jak je lakros malý sport, není těžké se prosadit. Špičkoví hráči a hráčky mají šanci dostat se díky lakrosu na univerzitu v USA nebo do profesionální soutěže v zámoří,“ říká Mika.

Tento sport sice vyžaduje fyzičku, ale žádné speciální předpoklady nejsou podmínkou. „Chce to jen trpělivost na začátku, protože zvládnutí lakrosky chvilku trvá. Třeba hokejisté budou mít výhodu při čtení hry mezi mantinely. Jen je potřeba počítat s tím, že mužský lakros je kontaktní sport a sem tam přijde nějaké rána,“ dodává Ondřej Mika.

Pokud byste rádi s lakrosem začali, ovšem nejprve chcete vidět nějaký zápas, tak přijeďte od 24. do 27. dubna právě do Radotína. Tam se v těchto dnech uskuteční už 20. ročník největšího boxlakrosového turnaje v Evropě – Memoriálu Aleše Hřebeského. Turnaj, který je pořádán na památku bývalého radotínského hráče, jenž se v roce 1993 stal obětí dopravní nehody, má vynikající renomé i ve světě a zúčastní se ho 24 týmů z 11 zemí.

Odkazy na přední pražské lakrosové kluby:

LCC Radotín – www.lcc-radotin.cz

SK LC Jižní Město – www.lcjm.cz

TJ Malešice – www.malax.cz

LC Slavia Praha – www.slavialax.cz


Svaz aerobiku pořádá workshop pro sportovce i instruktory

17. listopadu 2017 v 07:05

Ať už jste trenéři různých sportů, instruktoři nebo prostě jen máte rádi pohyb, tenhle workshop vás nadchne. Pořádá ho 9. prosince Český svaz aerobiku a fitness FISAF.cz a odborníci vás při něm za jeden den seznámí se vším důležitým, co potřebujete vědět o zlepšení kondice pomocí běžných...

Do branek! S ČT sport na vrchol za podpory innogy

7. listopadu 2017 ve 13:14

Další ročník populární reality show S ČT sport na vrchol je za dveřmi. Už po osmé budou lyžařští amatéři před televizními kamerami České televize měřit síly na svazích českých skiareálů v obřím slalomu. Ve hře je opravdu hodně, účast na semifinálovém kempu na konci března ve Špindlerově Mlýně, kde...

Další články
Nahoru