dnes
Sobota - zatazeno
4°C
zítra
Neděle - prehanky-snih
3°C
pozítří
Pondělí - zatazeno
2°C
Lakomec, Kostlivec a další sochy z orloje projdou údržbou, Kronikář a Hvězdář už v ateliéru jsou
Staroměstský orloj. Foto: archiv MHMP

Lakomec, Kostlivec a další sochy z orloje projdou údržbou, Kronikář a Hvězdář už v ateliéru jsou

Známé sochy Staroměstského orloje – Marnivce, Lakomce, Kostlivce, Rozkoše, Kronikáře, Anděla, Hvězdáře a Filosofa  -  čeká údržba v restaurátorském ateliéru. Dnes byly sejmuty první dvě – Kronikář a Hvězdář – a jakmile se vrátí zpět, budou následovat další dvě.  

Všechny dřevěné plastiky z orloje jsou kopiemi soch zrestaurovaných řezbářem a loutkářem Vojtěchem Suchardou před 1. světovou válkou. Při požáru radnice v roce 1945 byly sochy prakticky zničeny a ty, které jsou dnes na orloji, pocházejí jednak z dílen J. Čecha a Duchka z roku 1947 (sochy Marnivce a Lakomce), ostatních šest plastik vytvořili mezi lety 1976–8 akad. sochaři Miloslav Smrkovský a Aleš Grim.

Sochy budou snímány postupně po dvou, takže na fasádě orloje zůstane v každé fázi ostatních šest a tato pravidelná údržba nebude mít žádný vliv na chod a provoz orloje Staroměstské radnice. Restaurátorské práce budou probíhat až do října za odborného dohledu magistrátního odboru památkové péče a Národního památkového ústavu.

Sejmutí soch, jejich transport do restaurátorského ateliéru a zpětné osazení zajišťuje firma Hainz. Dřevěné sochy na fasádě orloje jsou vystaveny negativním vlivům počasí, zejména slunečního záření, a je třeba je pravidelně ošetřovat. Odborníci očistí jejich povrch, odstraní degradované vrstvy laků, opraví polychromii, obnoví lakové vrstvy a opraví zlacení a stříbření.

V roce 1999 prošly sochy v Ústavu chemické technologie restaurování památek VŠCHT Praha generální opravou, která byla nutná vzhledem ke značnému poškození  vlivem extrémních podmínek, jimž jsou vystaveny (exteriér, jižní kamenná fasáda). Od té doby jsou pravidelně kontrolovány a opravovány v restaurátorských dílnách, naposledy v roce 2012.


Simona Ahrnstedt: Oheň a voda

28. listopadu 2017 v 16:31

Komu otevřete svou třináctou komnatu? Oheň a voda přináší volné pokračování bestselleru Nepřátelé a milenci.

Novinka: Christina Brownová, Moderní jóga od A do Z

28. listopadu 2017 v 16:20

Moderní jóga od A do Z je dokonalým průvodcem, který vás krok za krokem zasvětí do cvičení sérií pozic aktivní jógy, regeneračních ásan či praktikování meditace. Prostřednictvím jógy střižené na míru modernímu životu se naučíte lépe zacházet se svým tělem, myslí i energií. Potřebujete ulevit od...

Knižní novinka: Sára a toulavý dědeček

24. listopadu 2017 ve 13:11

Plné fantazie, dobrodružství, překvapení, vtipu, historických postav i moderních předmětů obklopujících dnešní děti – takové jsou pohádky Sára a toulavý dědeček. Novinka z nakladatelství Práh potěší děti a také rodiče, kteří svým potomkům rádi dopřejí zábavné a přitom podnětné čtení....

Bytový interiér jako zrcadlo jeho obyvatele

24. listopadu 2017 v 11:22

Na předvánoční trh přináší toto téma výpravná publikace s množstvím fotografií, která by se ráda stala průvodcem bytových designérů i slabikářem laiků s nadšením pro zařizování interiérů. Autorkou knihy s názvem Styly interiérů je Ing. arch. Veronika Haroldová a vydavatelsví Baron ji od...

Další články
Nahoru