dnes
Neděle - zatazeno
6°C
zítra
Pondělí - obcasny-dest
5°C
pozítří
Úterý - obcasny-dest
9°C
Pražská kultura

Ladova Zima na vsi prodána. Za 900 tisíc korun

Letošní první aukce Dorothea, která se konala 5. března v hotelu Marriott, přinesla zvýšený zájem sběratelů ze zahraničí i několik překvapení. Z nabídky výtvarných děl zazářil velkoformátový kvaš Zima na vsi od Josefa Lady, který se vydražil za 900 tisíc korun. Velkého ohlasu se dočkal také olej českého malíře 19. století Stephana Leopolda s názvem Krajina před bouří, jehož cena se z původních 280 tisíc zvedla na téměř jeden milion korun. 

Nové majitele mají i Venuse / Come Hither od Ladislava Sutnara, Pastorále od významné osobnosti slovenského malířství Jana Hály nebo obraz s magickým názvem Der-es-Zor od Ludwiga Bluma.

Nejdráže prodaným dílem v  aukci se stala Krajina před bouří od Stephana Leopolda, významného českého malíře 19. století, žáka Maxe Haushofera a autora řady půvabných horských krajin. Díky zvýšenému zájmu v sále i na telefonu se vyvolávací cena 280 tisíc korun nakonec přetavila ve finálních 960 tisíc korun.

Aukce také ukázala, že milovníky umění stále oslovují poetická díla Josefa Lady. Jeho Zima na vsi z roku 1942 se prodala za 900 tisíc korun. Pohádkové obrazy hrusického malíře, který neviděl na jedno oko a jehož oblíbeným tématem byla právě zima, má pro české milovníky umění zvláště emotivní hodnotu.

S cenou 900 tisíc korun opustila aukční sál také Venuse / Come Hither z roku 1965 od českého designéra, grafika a malíře Ladislava Sutnara. Dílo vzbudilo zájem nejen díky osobitému autorovu stylu a reprezentativním rozměrům, ale i proto, že bylo v minulosti publikováno a několikrát vystaveno.

„Potvrzuje se, že aukce Dorothea přitahují pozornost nejen českých milovníků umění, ale máme co nabídnout i zahraničním sběratelům. Důkazem toho je dnes prodaný obraz Der-es-Zor od Ludwiga Bluma, který přilákal do Prahy četné zájemce z Izraele. Do našich dražeb také pravidelně zařazujeme umělce, kteří jsou vysoce ceněni u slovenských sběratelů, aktuálně tedy Jana Hálu s olejem Pastorále, který se stal jednou z nejžádanějších položek z katalogu,“ vyjmenovává ředitelka české pobočky Dorotheum Mária Gálová.

Obraz Pastorále Jana Hály, jihočeského rodáka, který ale celoživotně zakotvil a tvořil ve slovenském Važci, se prodal za 600 tisíc korun. Dražba Blumova plátna Der-es-Zor z roku 1930 skončila s více než pětinásobným nárůstem vyvolávací ceny, na částce 336 tisíc korun. Cenu vyhnali vášniví zájemci z Izraele, kde autor prožil velkou část svého života a patří tam mezi vysoce žádané umělce.

Dobře si vedly i originální lepty na papíře Bohuslava Reynka, s jehož tvorbou se mohli dražitelé blíže seznámit v roce 2014 na úspěšné výstavě v pražské Valdštejnské jízdárně.


České fetiše pomohou pražským bezdomovcům

1. listopadu 2017 v 16:30 | Aktualizováno 1. ledna 1970, 01:00

Lidé bez domova, kteří prodávají časopis Nový prostor, letos na Vánoce nabídnou svým čtenářům a příznivcům krom časopisu i knihu. Půjde o druhý výběr fejetonů Jana Sterna nazvaný Česko je hezko. Prodejci Nového Prostoru začnou knihu prodávat 1. listopadu. Jsou jejím výhradním distributorem, jinde...

Další články
Nahoru