dnes
Pondělí - snih-dest
6°C
zítra
Úterý - obcasny-dest
10°C
pozítří
Středa - zatazeno
11°C
Labyrint chodeb podzemního bunkru Folimanka láká k návštěvě
Bunkr Folimanka. Foto: Jindřich Dvořák

Labyrint chodeb podzemního bunkru Folimanka láká k návštěvě

Do krytu civilní ochrany Folimanka se mohou zájemci podívat v sobotu 18. dubna od 9 do 15 hodin. Bunkr byl desítky let udržován v režimu utajení pro případ obecného ohrožení Pražanů, například nebezpečnými chemickými látkami

Bunkr Folimanka

Patří k největším krytům v Praze, kde je téměř 800 podzemních krytů, které mají různé vlastníky, například ministerstva, bytová družstva, soukromé firmy či hlavní město Praha. Krytů civilní ochrany se srovnatelnou kapacitou, jakou má bunkr Folimanka, je v Praze deset. Do největšího krytu na území metropole v Bryksově ulici v Praze 14 by se vešlo 2800 osob.

Nyní mohou návštěvníci procházet jednou za měsíc celým labyrintem rozlehlého krytu, který se svou rozlohou 1332 m² a kapacitou pro 1300 osob řadí k deseti největším v metropoli.

Zdi chodeb oživuje fotografická výstava mapující existenci dalších pražských bunkrů. Od příštího měsíce se výstavní prostor rozroste – do krytu Folimanka se z budovy vinohradské radnice přemístí výstava Popel Popeleční středy k výročí 70 let od náletu spojenců na Prahu v únoru 1945.

Tato výstava bude v prostorách krytu Folimanka poprvé k vidění při květnové prohlídce, která se koná 16. května rovněž mezi 9. a 15. hodinou. Vstup do krytu je zdarma.

Podzemní bunkr Folimanka byl vybudován na přelomu 50. a 60. let minulého století v ulici Pod Karlovem. Má pancéřové dveře, vlastní studny a vlastní funkční agregát o výkonu 30 kW, je osvětlený, vytápěný, okysličovaný takzvaným přetlakem a v udržovaném stavu.

Kryt civilní ochrany v centru Prahy pro 1300 lidí

Termíny dalších prohlídek v roce 2015: 16. května, 13. června, 18. července, 15. srpna, 19. září, 17. října, 14. listopadu, 19. prosince – vždy od 9 do 15 hodin.


Další články
Nahoru