dnes
Čtvrtek - skorojasno
5°C
zítra
Pátek - obcasny-dest
5°C
pozítří
Sobota - prehanky-snih
3°C
La grande bouffe: Na pichlavém krasavci z trhů si pochutnají velbloudi, snad něco zbude i na zubry
Strom na Staroměstském náměstí byl ozdoben Ladovými symboly. Foto: Jan Puci

La grande bouffe: Na pichlavém krasavci z trhů si pochutnají velbloudi, snad něco zbude i na zubry

Vánoční trhy na Staroměstské náměstí skončily, zítra dopoledne bude zlikvidován jejich symbol, třiadvacet metrů vysoký a zhruba 60 let starý smrk, který dorazil do Prahy z Českolipska, kde rostl na pozemku soukromé firmy. V neděli si na něm pochutnají zvířata v trojské zoologické zahradě.

Na větvích ze stromu si smlsnou v nedělní poledne velbloudi, o půl hodiny je dostanou k obědu bizoni a ve třináct hodin sloni. Zbytek spořádají od 13:30 hodin zubři.

Celý leden a únor probíhá odvoz vyhozených vánočních stromků z pražských domácností. Ostrojené stromky nepatří do nádob na směsný odpad, protože tím snižují jejich kapacitu. V případě, že máte veřejně přístupnou popelnici nebo kontejner na směsný odpad (například na sídlišti), lze stromky volně odložit vedle nich.

V opačném případě dochází letos ke změně. „Pokud nemáte popelnici veřejně přístupnou z ulice, například některé činžovní domy a rodinná zástavba, prosíme o odložení vánočního stromku u nejbližších kontejnerů na tříděný odpad,“ sdělil mluvčí společnosti Pražské služby Radim Mana.

velboudi-nahled

Lidé by měli stromky vyhazovat nejlépe den před odvozem komunálního odpadu, aby nebyly v ulicích příliš dlouhou dobu. Stromky jsou do vozů na komunální odpad nakládány v běžných svozových dnech a jejich odvoz bude probíhat po celý leden a únor.

Pražské služby očekávají, že svezou okolo 300 tisíc vánočních stromečků. „Výjimka platí pro umělé stromky. Pokud už stromek dosloužil, rozhodně nepatří do kontejneru na tříděný či směsný odpad, ale do sběrného dvora,“ vysvětluje Mana.

Nedoporučuje se odnášení vánočních stromků do lesa, kde by je mohla jako potravu zpracovat divoká zvěř. Dekorace a zapomenuté ozdoby mohou ublížit zvířatům. Kdyby se například dostal háček od ozdoby do trávicího ústrojí zvířete, mohlo by uhynout. Z tohoto důvodu nejsou vánoční stromky z domácností odváženy na zoo, protože zapomenuté háčky by ohrožovala i tamní zvířata.


Další články
Nahoru