dnes
Úterý - oblacno
19°C
zítra
Středa - zatazeno
25°C
pozítří
Čtvrtek - skorojasno
25°C
Kytky v bytě? Zdobí, osvěžují, uzdravují…
Foto: Pixabay (3x)

Kytky v bytě? Zdobí, osvěžují, uzdravují…

Pokojové květiny dokáží nejen zútulnit domov, ale mnohé mají i zajímavé benefity. Věděli jste například, že některé druhy palem osvěží vzduch líp než elektrický zvlhčovač, nebo že fíkus či břečťan pohlcuje pachy a ze vzduchu vysají i nebezpečné toxiny?

flowerpot-3433816-1920 Kytky si do bytu většinou pořizujeme kvůli tomu, aby interiér ozdobily, a abychom měli doma kousek živé přírody. Jenže zelené rostliny nejsou jen obyčejnou dekorací. Kromě toho, že nás nepřetržitě zásobují blahodárným kyslíkem, mnohé dokáží čistit a zvlhčovat vzduch, zbavovat prostředí nepříjemných pachů, prachu a dokonce i jedovatých látek.

„Možná se to zdá až kosmické, protože podobné výzkumy prováděla americká NASA, ale existují i takové rostliny, které dokáží ze vzduchu odbourat jedy, jakými jsou například oxid uhličitý, formaldehyd, benzen nebo xylen,“ potvrzuje florista Jan Karnet.

Které kytky jsou v tomto smyslu nejšikovnější? „Krásnými, leč krátkověkými rostlinami v interiéru s touto schopností jsou například gerbery a chryzantémy.  K těm odolnějším pak patří břečťan, všemožné druhy fíkusů a dracén a datlovník. Pokud máte v místnosti méně světla, nebo je byt orientovaný na sever, určitě zvolte jeden ze spousty druhů filodendronů nebo zelenec,“ doporučuje florista s tím, že nejvíc inspirace, odborných rad, tipů a vychytávek bude možné načerpat na veletrzích FOR DECOR & HOME a FOR INTERIOR, které se konají na podzim na výstavišti PVA EXPO PRAHA.

Vzduch nejlíp zvlhčí palma
Pokojové rostliny s velkými listy zadržují prach a z listů se uvolňuje i vodní pára, která vzduch příjemně osvěží a zvlhčí. K těm neúčinnějším patří šáchor – vodní palma. Tato úžasná rostlina dokáže vstřebat i několik litrů vody. Poté vodní pára, která je navíc zdravá a sterilní, uniká pára zpět do ovzduší. Podobnou službu v místnostech udělá i velmi dekorativní kapradí Asplenium. Ze své zálivky je tato kytka schopná vrátit do ovzduší až 97 procent vlhkosti.

Léčivky doma i na parapetu
Pokud si potrpíte na léčivé byliny, pak k celoročnímu pěstování v bytě se hodí především exotické druhy. „Ideální je například ženšen pětilistý nebo aloe vera. Pokud máte možnost chladnějšího přezimování, vyplatí se doma pěstovat eukalyptus, který interiér provoní a dezinfikuje vzduch. Mezi okny už naše babičky pěstovaly vonný muškát, z něhož se připravuje blahodárný očistný čaj,“ vyjmenovává florista s tím, že na balkoně nebo na parapetu je možné pěstovat rozmanitou paletu léčivek, které mají i okrasnou funkci – od levandule, meduňky, máty, šalvěje, koriandru až po experimentování třeba s čínskou kustovnicí. V bytě lze pěstovat i koření, například kurkumu nebo zázvor. „Stačí oddenky, které běžně kupujeme v obchodech, zlehka přitlačit do květináče se substrátem a udržovat jej mírně vlhký,“ radí odborník. Pak už nezbývá nic jiného než být trpěliví a radovat se z úrody.

living-room-2583032-1920


Toto vážné onemocnění je bohužel na vzestupu, velmi vážnému průběhu loni čelily už stovky lidí

19. dubna 2019 ve 20:36

Těžký zápal plic, otrava krve, zánět mozkových blan či akutní zánět středního ucha. To jsou jen některá onemocnění dětí i dospělých, která může mít na svědomí pneumokok – bakterie Streptococcus pneumoniae. Velmi vážnému průběhu invazivní pneumokokové infekce (IPO) loni v České republice podle...

Saunia chystá speciální divadelní ceremoniály pod vedením saunových mistrů

8. dubna 2019 v 08:30

Tři pražské pobočky saunového světa Saunia chystají speciální divadelní ceremoniály na filmové motivy, které budou probíhat pod vedením těch nejlepších saunových mistrů z Česka a Slovenska, Ondřeje Sochůrky a Roberta Žídka.

Zdraví pod kontrolou v OC Galerie Harfa

2. dubna 2019 ve 12:29

Projekt, jehož cílem je zvýšení povědomí o zdraví a dostupnosti zdravotní péče pořádají studenti pod záštitou IFMSAcz – International Federation of Medical Students' Associations.

Další články
Nahoru