dnes
Pátek - jasno
27°C
zítra
Sobota - zatazeno
30°C
pozítří
Neděle - skorojasno
28°C
Kytky v bytě? Zdobí, osvěžují, uzdravují…
Foto: Pixabay (3x)

Kytky v bytě? Zdobí, osvěžují, uzdravují…

Pokojové květiny dokáží nejen zútulnit domov, ale mnohé mají i zajímavé benefity. Věděli jste například, že některé druhy palem osvěží vzduch líp než elektrický zvlhčovač, nebo že fíkus či břečťan pohlcuje pachy a ze vzduchu vysají i nebezpečné toxiny?

flowerpot-3433816-1920 Kytky si do bytu většinou pořizujeme kvůli tomu, aby interiér ozdobily, a abychom měli doma kousek živé přírody. Jenže zelené rostliny nejsou jen obyčejnou dekorací. Kromě toho, že nás nepřetržitě zásobují blahodárným kyslíkem, mnohé dokáží čistit a zvlhčovat vzduch, zbavovat prostředí nepříjemných pachů, prachu a dokonce i jedovatých látek.

„Možná se to zdá až kosmické, protože podobné výzkumy prováděla americká NASA, ale existují i takové rostliny, které dokáží ze vzduchu odbourat jedy, jakými jsou například oxid uhličitý, formaldehyd, benzen nebo xylen,“ potvrzuje florista Jan Karnet.

Které kytky jsou v tomto smyslu nejšikovnější? „Krásnými, leč krátkověkými rostlinami v interiéru s touto schopností jsou například gerbery a chryzantémy.  K těm odolnějším pak patří břečťan, všemožné druhy fíkusů a dracén a datlovník. Pokud máte v místnosti méně světla, nebo je byt orientovaný na sever, určitě zvolte jeden ze spousty druhů filodendronů nebo zelenec,“ doporučuje florista s tím, že nejvíc inspirace, odborných rad, tipů a vychytávek bude možné načerpat na veletrzích FOR DECOR & HOME a FOR INTERIOR, které se konají na podzim na výstavišti PVA EXPO PRAHA.

Vzduch nejlíp zvlhčí palma
Pokojové rostliny s velkými listy zadržují prach a z listů se uvolňuje i vodní pára, která vzduch příjemně osvěží a zvlhčí. K těm neúčinnějším patří šáchor – vodní palma. Tato úžasná rostlina dokáže vstřebat i několik litrů vody. Poté vodní pára, která je navíc zdravá a sterilní, uniká pára zpět do ovzduší. Podobnou službu v místnostech udělá i velmi dekorativní kapradí Asplenium. Ze své zálivky je tato kytka schopná vrátit do ovzduší až 97 procent vlhkosti.

Léčivky doma i na parapetu
Pokud si potrpíte na léčivé byliny, pak k celoročnímu pěstování v bytě se hodí především exotické druhy. „Ideální je například ženšen pětilistý nebo aloe vera. Pokud máte možnost chladnějšího přezimování, vyplatí se doma pěstovat eukalyptus, který interiér provoní a dezinfikuje vzduch. Mezi okny už naše babičky pěstovaly vonný muškát, z něhož se připravuje blahodárný očistný čaj,“ vyjmenovává florista s tím, že na balkoně nebo na parapetu je možné pěstovat rozmanitou paletu léčivek, které mají i okrasnou funkci – od levandule, meduňky, máty, šalvěje, koriandru až po experimentování třeba s čínskou kustovnicí. V bytě lze pěstovat i koření, například kurkumu nebo zázvor. „Stačí oddenky, které běžně kupujeme v obchodech, zlehka přitlačit do květináče se substrátem a udržovat jej mírně vlhký,“ radí odborník. Pak už nezbývá nic jiného než být trpěliví a radovat se z úrody.

living-room-2583032-1920


V Saunii jsou přes léto středy zasvěceny metličkování

10. července 2018 v 09:26

Saunový svět Saunia zasvětil přes léto všechny středy metličkování. „Přijďte si odpočinout a vyzkoušet účinky speciálních ceremoniálů, které si pro vás na všech pobočkách připravili naši saunéři,“ zvou provozovatelé Saunie. Začíná se vždy v 16 hodin a ceremoniály jsou každých...

V posledních letech se rapidně zhoršuje a čeští muži bohužel nejsou výjimkou. Čísla o vývoji za posledního čtvrt století ukazují rychlý vývoj

9. července 2018 v 07:06

  Mužům s nekvalitními spermiemi svítá naděje, že budou moci zplodit vlastního potomka. Kliniky reprodukční medicíny Reprofit v Brně a Ostravě totiž získaly povolení od Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) a mohou nyní použít inovativní metodu, při které pomocí léku povzbudí pohyb spermií....

Knihy o saunování, které doporučuje saunový svět Saunia

20. června 2018 v 09:56

Je prokázáno, že pravidelné saunování má kladný vliv na obranyschopnost lidského organismu, zvyšuje imunitu, a tím i odolnost proti virózám zejména horních cest dýchacích. Knih o saunování, které popisují pozitivní účinky této činnosti, je napsáno mnoho.

To, že se objevuje již tomto věku, představuje pro malého do budoucna opravdu závažný problém. Počet se za posledních 20 let víc než ztrojnásobil!

20. června 2018 v 08:00

Stále více dětí onemocní diabetem 1. typu, jehož léčba je možná za pomocí inzulínu. Jen ve Fakultní nemocnici Motol byla od začátku roku cukrovka zjištěna u 30 pacientů. Příčiny tohoto trendu, se kterým se potýká i mnoho dalších zemí v Evropě, se dosud nepodařilo uspokojivě objasnit. Podle jedné...

Další články
Nahoru