dnes
Středa - jasno
22°C
zítra
Čtvrtek - skorojasno
25°C
pozítří
Pátek - skorojasno
28°C
Kvůli zařízení pro klientky s postižením čelí kritice pražská radní Johnová
Pražská radní Milena Johnová. Foto: archiv MHMP

Kvůli zařízení pro klientky s postižením čelí kritice pražská radní Johnová

Kolem Domova Zvíkovecká kytička, jehož zřizovatelem je hlavní město Praha, je v posledních dnech rušno, což se projevilo i na dnešním jednání pražského zastupitelstva. Pražské radní Mileně Johnové (Praha Sobě) je vyčítáno, že se snaží zařízení pro 64 klientek se zdravotním a mentálním postižením destabilizovat a příští týden odvolat dlouholetou ředitelku Janu Českou. Radní Johnová kritiku dnes opakovaně odmítla. Spousta věcí je jí prý podsouvána. 

Starosta městyse Zvíkovec Petr Uher minulý týden zveřejnil otevřený dopis s nadpisem „Skončí postižená děvčata v klecových lůžkách díky pražské radní?“ V dvoustránkovém textu radní vyčítá, že údajně podniká kroky, kterými chce tento a další mimopražské ústavy zničit a vyvíjí nátlak na ředitelku Českou.

Případné stěhování klientek by podle něj mělo neblahý vliv na jejich zdraví. „Radní Johnová hraje neprůhlednou a špinavou hru. Pojďme ji zastavit, naše děti si to zaslouží,“ napsal v dopise Petr Uher.

Ke kritice se na dnešním jednání zastupitelstva přidala předsedkyně zastupitelského klubu ODS Alexandra Udženija. „Paní Johnová si nenašla čas sejít se se zástupci Plzeňského kraje, který prý má o převedení zařízení do své správy zájem. Místo toho se našla čas připravit odvolání paní České, která je respektovanou odbornicí. Je to tristní situace, tady se bavíme o lidech, kteří potřebují jistotu, že o ně bude postaráno. Ona jim dává nejistotu ohledně budoucnosti,“ řekl Udženija.

Radní Johnová tuto a další kritiku, včetně té z otevřeného dopisu, odmítla. „Jsem překvapená, co jsem nyní slyšela a četla v dopisech a zprávách na internetu. Spousta věcí mi je podsouváno. Například s představiteli kraje jsem se nesešla proto, že k tomu není důvod. Já nemám nějaký konkrétní plán na změny v domovu, který funguje,“ uvedla na dnešním jední pražského zastupitelstva.

Zároveň připustila, že není spokojena s posledními kroky ředitelky České, především s tím, jak se postavila k tomu, že měla dodat zpětnou vazbu od klientek na budoucnost zařízení a případné stěhování.

„Zjišťovala to jen u opatrovatelů, ale dnes jsou i metody, jak to zjistit přímo od klientek. Byla tedy z její strany nastavena špatná komunikace s klientkami,“ pokračovala Johnová. Na přímý dotaz, zda na jednání pražských radních příští týden navrhne odvolání České, řekla, že ještě neví. Naznačila, že na vedoucí funkce v příspěvkových organizacích v sociální oblasti budou vypisována výběrová řízení.

Alexandra Udženija podala na dnešním zastupitelstvu návrh, aby se projednalo aktuální dění kolem Domova Zvíkovecká kytička a také situace v sociálních službách. Tento návrh přijat nebyl a na program se nedostal. Hlasovala pro něj opozice a z koalice jen Jiří Pospíšil (TOP 09), Petr Hlubuček a Jan Wolf (všichni Spojené síly pro Prahu). Radní Milena Johnová se zdržela.


Portál Pražana se propojí s Portálem občana, primátor s ministrem podepsali memorandum

23. července 2020 v 10:16

Pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) včera podepsali Memorandum o dlouhodobé spolupráci na projektech Portál Pražana a Portál občana. Dokument si klade na cíl podpořit rozvoj funkcionalit obou portálových řešení, zvýšit vzájemnou využitelnost portálů ze strany...

Další články
Nahoru