Dnes Neděle - zatazeno 3°C
Zítra Pondělí - prehanky-snih 0°C
Neděle 24. 1. 2021
Svátek má Milena
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Kvůli zařízení pro klientky s postižením čelí kritice pražská radní Johnová
Pražská radní Milena Johnová. Foto: archiv MHMP

Kvůli zařízení pro klientky s postižením čelí kritice pražská radní Johnová

Kolem Domova Zvíkovecká kytička, jehož zřizovatelem je hlavní město Praha, je v posledních dnech rušno, což se projevilo i na dnešním jednání pražského zastupitelstva. Pražské radní Mileně Johnové (Praha Sobě) je vyčítáno, že se snaží zařízení pro 64 klientek se zdravotním a mentálním postižením destabilizovat a příští týden odvolat dlouholetou ředitelku Janu Českou. Radní Johnová kritiku dnes opakovaně odmítla. Spousta věcí je jí prý podsouvána. 

Starosta městyse Zvíkovec Petr Uher minulý týden zveřejnil otevřený dopis s nadpisem „Skončí postižená děvčata v klecových lůžkách díky pražské radní?“ V dvoustránkovém textu radní vyčítá, že údajně podniká kroky, kterými chce tento a další mimopražské ústavy zničit a vyvíjí nátlak na ředitelku Českou.

Případné stěhování klientek by podle něj mělo neblahý vliv na jejich zdraví. „Radní Johnová hraje neprůhlednou a špinavou hru. Pojďme ji zastavit, naše děti si to zaslouží,“ napsal v dopise Petr Uher.

Ke kritice se na dnešním jednání zastupitelstva přidala předsedkyně zastupitelského klubu ODS Alexandra Udženija. „Paní Johnová si nenašla čas sejít se se zástupci Plzeňského kraje, který prý má o převedení zařízení do své správy zájem. Místo toho se našla čas připravit odvolání paní České, která je respektovanou odbornicí. Je to tristní situace, tady se bavíme o lidech, kteří potřebují jistotu, že o ně bude postaráno. Ona jim dává nejistotu ohledně budoucnosti,“ řekl Udženija.

Radní Johnová tuto a další kritiku, včetně té z otevřeného dopisu, odmítla. „Jsem překvapená, co jsem nyní slyšela a četla v dopisech a zprávách na internetu. Spousta věcí mi je podsouváno. Například s představiteli kraje jsem se nesešla proto, že k tomu není důvod. Já nemám nějaký konkrétní plán na změny v domovu, který funguje,“ uvedla na dnešním jední pražského zastupitelstva.

Zároveň připustila, že není spokojena s posledními kroky ředitelky České, především s tím, jak se postavila k tomu, že měla dodat zpětnou vazbu od klientek na budoucnost zařízení a případné stěhování.

„Zjišťovala to jen u opatrovatelů, ale dnes jsou i metody, jak to zjistit přímo od klientek. Byla tedy z její strany nastavena špatná komunikace s klientkami,“ pokračovala Johnová. Na přímý dotaz, zda na jednání pražských radních příští týden navrhne odvolání České, řekla, že ještě neví. Naznačila, že na vedoucí funkce v příspěvkových organizacích v sociální oblasti budou vypisována výběrová řízení.

Alexandra Udženija podala na dnešním zastupitelstvu návrh, aby se projednalo aktuální dění kolem Domova Zvíkovecká kytička a také situace v sociálních službách. Tento návrh přijat nebyl a na program se nedostal. Hlasovala pro něj opozice a z koalice jen Jiří Pospíšil (TOP 09), Petr Hlubuček a Jan Wolf (všichni Spojené síly pro Prahu). Radní Milena Johnová se zdržela.


Praha 12 chce letos dokončit novou školku Mydlinky

12. ledna 2021 v 15:11

Prioritou dvanácté městské části pro letošní rok je dokončení stavby nové radnice. „Dále bychom v tomto roce chtěli začít se stavbou nové čtyřtřídní mateřské školy Mydlinky a dokončit ji v příštím roce,“ uvedl místostarosta Prahy 12 Jiří Fremr (ODS).

Musí prý chránit vládu před mou klávesnicí. Tak tímto mi Zeman polichotil

26. prosince 2020 v 11:11

„Lichotí mi, když si Miloš Zeman myslí, že vláda potřebuje jeho ochranu před mou klávesnicí. A dokonce to má potřebu říct ve vánočním poselství. Smyslem novinařiny je, aby mocní byli pod kontrolou. Slibuji prezidentovi i vládě, že Respekt bude tuto službu poskytovat...

Další články
Nahoru