Dnes Sobota - polojasno 11°C
Zítra Neděle - polojasno 14°C
Sobota 13. 4. 2024
Svátek má Aleš
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Kvůli zánětům brala hvězda Ulice antibiotika i tři měsíce v kuse, studentský život si moc neužila
Eliška Hanušová Bašusová se do povědomí diváků dostala díky nekonečnému seriálu Ulice, který vysílá TV Nova. Foto(2x): se svolením E. H. Bašusové

Kvůli zánětům brala hvězda Ulice antibiotika i tři měsíce v kuse, studentský život si moc neužila

Elišce Hanušové Bašusové (26) z Prahy, která se živí jako herečka a lidé ji mohou znát z nekonečného seriálu Ulice, se objevil první zánět močových cest na prahu dospělosti ve chvíli, kdy prochladla. Od té doby se toto nepříjemné onemocnění často vracelo.

Infekce u ní byly o to zákeřnější, že se neprojevovaly typickými počátečními příznaky, jakými jsou pálení a řezání při močení, ale rovnou bolestí ledvin doprovázenou teplotami. Z toho důvodu byla nucena opakovaně navštívit pohotovost, než se dostala k urologovi. 

„Tím, že jsem neměla klasické příznaky a začátek zánětu vždycky prošvihla, mi pokaždé lékaři nasadili rovnou antibiotika. Jednou jsem je brala tři měsíce v kuse,“ říká Eliška a dodává, že jinou léčbu jí lékaři vzhledem k pokročilé fázi onemocnění ani nedoporučovali. Když zkoušela různá preventivní opatření jako pití brusinek nebo čajů, nic z toho nefungovalo. 

„Byly asi dva roky, které jsem vyloženě protrpěla. Každý druhý měsíc jsem měla zánět močového měchýře nebo ledvin,“ říká Eliška, u které se nemoc postupně změnila v chronickou a přidaly se k ní i gynekologické infekce. Kromě fyzického nepohodlí jí nemoc přitěžovala i po psychické stránce. 

eliska-basusova-clanek Řešila například i to, zda nebude mít problémy s otěhotněním či v jakém stavu budou její ledviny po tolika zánětech. „Musela jsem brát celou řadu léků, ze kterých mi nebylo úplně dobře. Brát antibiotika takhle dlouho není dobré ani po duševní stránce, člověk do sebe nechce pořád cpát prášky, ten pocit není vůbec hezký,“ říká Eliška. 

Nemoc ji omezovala i v soukromém životě, kdy se kvůli zánětům musela neustále hlídat, aby dodržovala dostatečný pitný režim a aby neprochladla. „Byla jsem ve věku, kdy jsem nastoupila na vysokou školu, a kvůli nemoci jsem si ani pořádně neužívala vysokoškolský život. Nemohla jsem jet například se spolužáky na vodu a kvůli lékům jsem nesměla pít alkohol,“ dodává Eliška, která během let brala postupně několik druhů antibiotik ve velkém množství, než se konečně podařilo záněty zvládnout. 

„Teď už mám delší dobu klid. Kdyby se zánět znovu objevil, dokázala bych ho po takové zkušenosti včas rozeznat a začít se léčit hned, i s léky bych byla opatrnější,“ uzavírá Eliška.


Autor: Lucie Rychlá

Program Šestka táborová vstoupil do dalšího ročníku

4. dubna 2024 v 09:47

I v letošním roce podpoří Praha 6 rodiny s dětmi v tradičním programu Aktivní město – Šestka táborová. Program byl zahájen 1. dubna. Na prázdninové pobyty dětí ve věku 3 až 18 let na letních táborech, pobytových, příměstských nebo sportovních soustředěních, získají rodiče od radnice městské části...

Diakonie Praha odhaluje životy lidí s autismem

31. března 2024 ve 21:11

Na 2. dubna připadá každoročně Světový den porozumění autismu. Diakonie Praha k této příležitosti spouští osvětovou kampaň o životě lidí s autismem a chováním náročným na péči. Skrze výstavu fotografií a audio příběhy chce přiblížit široké veřejnosti, jak mohou lidé s tímto typem postižení vnímat...

Čapadlo u Hollaru nabídne pivnici, kavárnu, bary i cvičení jógy

29. března 2024 v 06:28

Novým provozovatelem čapadla u Hollaru v Praze 1 je od března Robert Koura, šéfkuchař pražské restaurace U Pinkasů. Zónu kolem čapadla se svým týmem upravil a pokud tomu bude přát počasí, v polovině dubna by ho rád zpřístupnil veřejnosti.

Další články
Nahoru