Dnes Sobota - polojasno 23°C
Zítra Neděle - oblacno 23°C
Sobota 13. 4. 2024
Svátek má Aleš
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Kvůli záměně pacientek potratila zdravá žena v nemocnici Bulovka
Areál Nemocnice na Bulovce. Foto: Martin Šalek

Kvůli záměně pacientek potratila zdravá žena v nemocnici Bulovka

Kvůli záměně pacientek potratila zdravá těhotná žena, která přišla tento týden v pondělí na běžnou kontrolu do pražské Fakultní nemocnice Bulovka. Podle informací CNN Prima News byly obě ženy cizinky, které trvale žijí v Česku. Nemocnice se rodině omluvila a je připravena poskytnout pacientce odškodnění. Případem se začala zabývat i pražská policie.

Těhotná žena podle CNN Prima News šla na Bulovku na běžnou kontrolu, zatímco druhé ženě měli lékaři provést zákrok, takzvanou kyretáž, která se provádí například při léčbě nemocné dělohy, ale lze jím i ukončit těhotenství. Nastala ale záměna obou pacientek a těhotná žena, která přišla na kontrolu, v důsledku toho potratila.

„Dne 25. března se na naší Gynekologicko-porodnické klinice stala nežádoucí událost. Podle dosavadních zjištění došlo v důsledku závažného porušení a nedodržení interních předpisů ze strany dotčených zaměstnanců k zahájení operačního zákroku u nesprávně identifikované pacientky,“ sdělila mluvčí nemocnice Eva Stolejda Libigerová.

Podle ní zůstane personál kliniky, který zákrok provedl, až do úplného vyhodnocení události postaven mimo službu s tím, že v případě zjištění porušení závazných pracovních postupů v rámci probíhajícího interního šetření bude u konkrétních jedinců vyvozená osobní odpovědnost.

„Jakožto akreditovaná fakultní nemocnice máme jasně stanovená pravidla a postupy, které je náš zdravotnický personál povinen bez výjimky dodržovat,“ zdůraznila mluvčí. „Za tuto nešťastnou událost jsme pacientce a celé její rodině vyjádřili hlubokou lítost a omluvu a ujistili ji, že uděláme vše pro to, aby vzniklá újma byla co nejvíce zmírněna a také odškodněna,“ dodala.

Mluvčí ministerstva zdravotnictví Ondřej Jakob uvedl, že došlo k neomluvitelnému selhání lidského faktoru a viníci jsou postaveni mimo službu. „O dalších krocích vůči zaměstnancům, kteří chybovali, budeme ze strany FN Bulovka nadále informováni a budeme situaci řešit,“ sdělil. Ministerstvo, které je zřizovatelem nemocnice, podle Jakoba vyjadřuje pacientce i celé rodině hlubokou lítost.

Na základě informací zveřejněných v médiích se celou záležitostí začala z vlastní iniciativy zabývat pražská policie, jak uvedla její mluvčí Eva Kropáčová.


Autor: Jan Puci

Praha 6 zve do Café Jirásek

Včera v 10:20

Veřejnost se může zeptat starosty Prahy 6 Jakuba Stárka na to, co ji zajímá. Radnice zve k otevřené diskuzi nad zákuskem a kávou v pondělí 15. dubna od 16:30 hodin.

Dotazník ukáže preference v oblasti dopravy

Včera v 07:23

Radnice Prahy 14 zajišťuje již počtvrté dotazníkové šetření mezi obyvateli městské části s cílem zjistit míru jejich spokojenosti s životem na území čtrnáctky a preferencemi v oblasti dopravy.

Praha podpoří volnočasové činnosti dětí a mládeže

11. dubna 2024 v 11:33

Pražští radní schválili poskytnutí dotace pro fungování dětských a mládežnických kroužků a oddílů. Volnočasové aktivity působící pod nestátními neziskovými organizacemi obdrží od hlavního města v letošním roce 44 100 000 Kč. Peníze jsou určeny například na rekonstrukce a provoz kluboven, tábory či...

Šestka pro příští školní rok sjednocuje platby za předškolní vzdělávání a družinu

11. dubna 2024 v 11:16

Praha 6 od příštího školního roku sjednotí platby za předškolní vzdělávání v mateřských školách a zájmové vzdělávání ve školních dužinách a školních klubech.

Další články
Nahoru