dnes
Středa - skorojasno
4°C
zítra
Čtvrtek - obcasny-dest
5°C
pozítří
Pátek - prehanky-snih-dest
4°C
Pražský život

Kvůli záhadnému jazyku přijely do Prahy dvě stovky vědců

Více než dvě stovky archeologů z 25 zemí dorazily na 12. Mezinárodní konferenci pro merojská studia, která právě skončila v Praze.  Ve svém oboru prestižní konferenci mohlo pořádat Národní muzeum, jako ocenění dlouholetého výzkumu českých archeologů v Súdánské republice.  

Právě česká Expedice Národního muzea si nedávno připsala objev dlouho ztraceného chrámu nazvaného Týfónium, který dokresluje působení Merojského království v oblasti starověkého nilského Súdánu.
 
„Jde o kulturu, která se rozvíjela od 3. století před naším letopočtem až do 4. století  našeho letopočtu. Jde o významný časový úsek nejen z pohledu historie Súdánu, ale především Egypta té doby, ale také antiky a celého středomoří“, říká vedoucí české Expedice Národního muzea Pavel Onderka.
 
Asi nejzáhadnějším artefaktem někdejší starobylé kultury je merojský jazyk. Na pražské konferenci potvrdil významný francouzský lingvista Claude Rilly, který se dlouhodobě zabývá merojským písmem, že už známe i ranou fázi písma, kterým se záhadný jazyk zapisoval. Ovšem ani znalost písma zatím nedokázala plně rozluštit jazyk samotný.
 
„Rozluštění merojského jazyka by nám umožnilo poodhalit politické dějiny Merojského království. Doposud se musíme spoléhat na často nepřesné zprávy antických autorů. Znalost merojštiny by nám dále umožnila nahlédnout do fungování státního aparátu, jelikož máme celou řadu zjevně ekonomických záznamů, kterým rozumíme jen v omezené míře,“ vysvětluje význam rozluštění merojského jazyka Onderka.
 
Archeologické vykopávky v oblasti Wad Ben Naga na severu Súdánu, kde působí česká expedice, patří dnes k nejvýznamnějším na celém africkém kontinentu. Pražská konference proto odsouhlasila strategii, aby právě tato oblast byla v nejbližších letech připsána na seznam světového kulturního dědictví UNESCO. 

„V Súdánu se nacházejí archeologické lokality datované od nejstaršího období dějin lidstva až po recentní současnost. Často se o Súdánu říká, že se v něm nachází více pyramid než v jeho severním sousedu Egyptě. Počínaje konce 8 století př. n. l. až po 4. století n. l. byli panovníci místních starověkých království pohřbíváni pod pyramidami, které jsou však menší než ty egyptské. Na rozdíl od Egypta máme v Súdánu možnost zkoumat pozůstatky celých starověkých měst, jako je to například i královské město ve Wad Ben Naga, kde působí expedice Národního muzea," říká o významu súdánské lokality Pavel Onderka. 


Další články
Nahoru