Dnes Úterý - oblacno 0°C
Zítra Středa - obcasny-dest 0°C
Úterý 28. 3. 2023
Svátek má Soňa
Zpravodajství
Novinky z hlavního města
Kvůli výstavbě bytového domu v Praze 12 začala Trigema s demolicí bývalého nákupního střediska
Začala demolice objektu, ve kterém mnoho let fungovala prodejna potravin. Zdroj foto: E. Tylová

Kvůli výstavbě bytového domu v Praze 12 začala Trigema s demolicí bývalého nákupního střediska

Investiční skupina Trigema v úterý začala s demolicí nákupního střediska na sídlišti Kamýk ve Vosátkově ulici v Praze 12. Místo něj chce developer postavit nové obchodní centrum a bytový dům s devíti a 15 nadzemními podlažími. ČTK o tom dnes informovala mluvčí společnosti Trigema Petra Martínková. Praha 12 dnes na facebooku vyzvala k zastavení bouracích prací.  

Proti výstavbě bytového domu Kamýk (takzvaných Dvou věží) s původně navrženými 18 a 14 nadzemními patry se ohradilo vedení radnice Prahy 12. Trigema projekt přepracovala a zmenšila. Podle radních však jde o předimenzovanou stavbu, která zhorší v okolí dopravní situaci i kvalitu života. 

Podle Trigemy jsou ale navržené domy v souladu s územním plánem a argumenty radních jsou nerelevantní. Investiční skupina proto na radní podala žalobu. 

„Chápeme, že uzavření obchodního střediska může občanům způsobovat problémy, a proto je naší prioritou, abychom celý projekt postavili co nejrychleji," uvedla Martínková. Objekt by chtěla mít Trigema postavený do dvou let od vydání stavebního povolení. Pro zahájení stavebního řízení zatím podle mluvčí skupiny Trigema chybí souhlas Prahy.

Praha 12 dnes developera vyzvala k zastavení bourání objektu ve Vosátkově ulici a nechala prověřit demoliční výměr, který je podle radnice z roku 2018. „Nejzávažnější výhradou je, že v části budovy ještě běží provoz, konkrétně v restauraci. Proto jsme zaslali stavebnímu odboru žádost na zastavení demolice do doby vyklizení celého objektu," uvedla místostarostka Eva Tylová (BEZPP/Piráti s podporou Zelených).

Podle Tylové je postup developera v rozporu s vydaným demoličním výměrem. „Současné kroky představují riziko přímého ohrožení bezpečnosti lidí přítomných v restauraci i obecné veřejné ohrožení,“ řekla ČTK.

Rada Prahy 12 stavbu svým usnesením odmítla v srpnu. Tylová tehdy uvedla, že trvá předimenzovanost navrženého objektu ve srovnání s okolní zástavbou, hrozí úbytek parkovacích stání pro místní obyvatele a v místě navrženého projektu bude chybět občanská vybavenost.

Podle místostarosty Prahy 12 Petra Šuly (TOP 09) stavba není v souladu se stabilizovaným územím. Nesouhlasné stanovisko radnice vůči projektu zvanému Dvě věže potvrdilo na konci září zastupitelstvo Prahy 12, když podpořilo petici občanů proti výstavbě.

Trigema argumenty radních odmítá a v neděli 3. října odeslala na Městský soud v Praze žalobu na Městskou část Prahy 12. Podle místostarostky Tylové je žaloba zásahem do práv městské části na samosprávu a ochranu veřejného zájmu vlastních obyvatel.

Trigema koupila objekt původního nízkopodlažního obchodního centra v roce 2018 s cílem jej zbourat a postavit na jeho místě dva bytové domy s obchodním parterem. Věže měly původně mít 18 a 14 nadzemních pater.

 Návrh nedostal od úřadů potřebná povolení, a proto doznal změn. Nyní mají plánované objekty mít devět a 15 pater, v nichž by měly být byty asi pro 300 lidí. K nim jsou projektované třípodlažní podzemní garáže.


Autor: ČTK

Praha 10: ZŠ Olešská ušetřila téměř 40 procent na výdajích za dodávku tepla

Dnes v 10:15

ZŠ Olešská ve Strašnicích při projektu snížení energetické náročnosti školy dokázala snížit výdaje za dodávku tepla o 39,9 procenta. Projekt byl financován Prahou 10, dotacemi od EU a pražským magistrátem. Informovala o tom mluvčí desáté městské části Michaela...

Herní prvky, pítka a nové veřejné osvětlení. Park V Zápolí projde revitalizací

24. března 2023 v 11:21

Jižní část parku V Zápolí v Praze 4 čeká v letošním roce revitalizace. V parku přibude řada nových prvků pro odpočinek i aktivní trávení volného času. Práce by měly být zahájeny v dubnu.

Další články
Nahoru