Dnes Neděle - oblacno 23°C
Zítra Pondělí - obcasny-dest 20°C
Pondělí 5. 6. 2023
Svátek má Dobroslav
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Kvůli výměně kol se lanovka na Petřín do konce roku dvakrát zastaví
Lanovka na Petřín. Foto: archiv DPP

Kvůli výměně kol se lanovka na Petřín do konce roku dvakrát zastaví

Lanovku na Petřín čekají do konce roku dvě krátké výluky. Důvodem je výměna kol obou vozů. První výluka je naplánovaná na čtvrtek 25. listopadu, další na čtvrtek 16. prosince. V oba dny bude provoz přerušený od 8 do 23 hodin. Pražský dopravní podnik (DPP) nejdříve vymění u vozů kola na prvních dvou nápravách a na zbylých dvou to udělá při plánované každoroční údržbě v březnu 2022.

Kola u každého typu kolejových vozidel mají v návaznosti na nájezd stanovenou určitou životnost, v rámci které je lze opravovat nebo repasovat, aniž by byla snížena jejich funkčnost nebo bezpečnost provozu.

„U horního vozu jsme kola nechali odborně zrepasovat naposledy v roce 2019, u dolního to bylo o loňské jarní výluce. Vzhledem k tomu, že se blíží konec jejich životnosti, rozhodli jsme se pro jejich výměnu za úplně nová kola, která zcela jistě vydrží až do konce provozu současné lanovky, tedy do její připravované modernizace,“ uvedl vedoucí provozu lanové dráhy Petřín Pavel Kejha.

Výměna kol probíhá přímo u dodavatele montáže nových kol, který je nalisuje na nápravu. Celý proces výroby a instalace trvá zhruba 10 až 14 dnů. „Každý z vozů lanovky má dvě nápravy, máme k dispozici ještě pátou náhradní. Volnou nápravu se starými koly jsme již odeslali výrobci, který nám ji dodá s repasovanými, v tomto případě s novými koly. Tu pak v průběhu jednoho dne dokážeme na voze vyměnit a odinstalovaná náprava opět putuje k výrobci. Tímto způsobem jsme schopni na lanovce postupně vyměnit všechna kola, aniž bychom na dlouhou dobu omezovali další servisní činnosti, nebo dokonce její provoz,“ vysvětlil Kejha.

Vozy lanovky v budoucnu změní podobu. DPP již vyhlásil mezinárodní designerskou soutěž na jejich podobu. Vítěz bude známý do konce února příštího roku.

Pražští radní letos v lednu rozhodli, do pěti let bude zcela vyměněna trať, po které už budou jezdit nové vozy. 


Autor: puc

Nový přístřešek na zastávce Lipnická

31. května 2023 v 16:54

Zastávka MHD Lipnická na začátku června získá přístřešek. Vzhledem k okolní rodinné zástavbě není v blízkosti jediné místo, kde se schovat před deštěm.

Řidiči by měli zbystřit, v Letňanech se chystá blokové čištění ulic

31. května 2023 v 00:23

Od 9. do 16. června, pouze v pracovní dny, bude v Letňanech probíhat úklid komunikací – blokové čištění. Čisticí technika vyjede do ulic v pracovních dnech vždy od 8 do 15 hodin.

Na Rock for People vlakem a se slevou

29. května 2023 v 11:33

Od 8. do 11. června se bude v Hradci Králové konat hudební festival Rock for People. Návštěvníci, kteří se na něj vypraví vlakem Českých drah, mohou využít cenově zvýhodněné nabídky Vlak+ Rock for People.

Dopravní vycházka v Praze 6: Elektrifikace linky 131

26. května 2023 v 11:59

Radní pro dopravu Prahy 6 Ondřej Matěj Hrubeš zve v pondělí 29. května na dopravní vycházku na téma elektrifikace linky 131.

Praha 11: Linku 213 se povedlo zachránit, změn v dopravě bude od soboty hodně

25. května 2023 ve 20:05

Od soboty 27. května dojde v souvislosti s prodloužením tramvajové tratě z Modřan na Libuš k několika změnám v dopravě v rámci Jižního Města. Například nová linka 126 nabídne od poslední květnové soboty obyvatelům Jižního Města časté spojení s Křeslicemi a nádražím v Uhříněvsi. Nahradí například...

Další články
Nahoru