Dnes Sobota - zatazeno 2°C
Zítra Neděle - zatazeno 6°C
Sobota 3. 12. 2022
Svátek má Svatoslav
Advent v Praze
Tipy na adventní akce v metropoli
Kvůli výměně kol se lanovka na Petřín do konce roku dvakrát zastaví
Lanovka na Petřín. Foto: archiv DPP

Kvůli výměně kol se lanovka na Petřín do konce roku dvakrát zastaví

Lanovku na Petřín čekají do konce roku dvě krátké výluky. Důvodem je výměna kol obou vozů. První výluka je naplánovaná na čtvrtek 25. listopadu, další na čtvrtek 16. prosince. V oba dny bude provoz přerušený od 8 do 23 hodin. Pražský dopravní podnik (DPP) nejdříve vymění u vozů kola na prvních dvou nápravách a na zbylých dvou to udělá při plánované každoroční údržbě v březnu 2022.

Kola u každého typu kolejových vozidel mají v návaznosti na nájezd stanovenou určitou životnost, v rámci které je lze opravovat nebo repasovat, aniž by byla snížena jejich funkčnost nebo bezpečnost provozu.

„U horního vozu jsme kola nechali odborně zrepasovat naposledy v roce 2019, u dolního to bylo o loňské jarní výluce. Vzhledem k tomu, že se blíží konec jejich životnosti, rozhodli jsme se pro jejich výměnu za úplně nová kola, která zcela jistě vydrží až do konce provozu současné lanovky, tedy do její připravované modernizace,“ uvedl vedoucí provozu lanové dráhy Petřín Pavel Kejha.

Výměna kol probíhá přímo u dodavatele montáže nových kol, který je nalisuje na nápravu. Celý proces výroby a instalace trvá zhruba 10 až 14 dnů. „Každý z vozů lanovky má dvě nápravy, máme k dispozici ještě pátou náhradní. Volnou nápravu se starými koly jsme již odeslali výrobci, který nám ji dodá s repasovanými, v tomto případě s novými koly. Tu pak v průběhu jednoho dne dokážeme na voze vyměnit a odinstalovaná náprava opět putuje k výrobci. Tímto způsobem jsme schopni na lanovce postupně vyměnit všechna kola, aniž bychom na dlouhou dobu omezovali další servisní činnosti, nebo dokonce její provoz,“ vysvětlil Kejha.

Vozy lanovky v budoucnu změní podobu. DPP již vyhlásil mezinárodní designerskou soutěž na jejich podobu. Vítěz bude známý do konce února příštího roku.

Pražští radní letos v lednu rozhodli, do pěti let bude zcela vyměněna trať, po které už budou jezdit nové vozy. 


Autor: puc

Praha 5 zhodnotí, jak se chovají řidiči v parkovacích zónách

27. listopadu 2022 v 19:58

Praha 5 zatím neplánuje iniciovat zavádění nových parkovacích zón, nicméně chtěla by zhodnotit a podle toho případně i přehodnotit režimy v těch stávajících. Uvedl to místostarosta páté městské části Milan Kryl (Piráti) na nedávném setkání s novináři.

Výměna požární signalizace omezí provoz Strahovského tunelu

25. listopadu 2022 v 09:14

Z důvodu výměny elektrické požární signalizace budou probíhat uzávěry Strahovského tunelu.

Další články
Nahoru