Dnes Úterý - zatazeno 8°C
Zítra Středa - obcasny-dest 7°C
Středa 28. 2. 2024
Svátek má Lumír
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Kvůli věžáku podá Praha 4 kasační stížnost proti rozsudku městského soudu
Administrativní centrum Budějovická. Vizualizace: archiv

Kvůli věžáku podá Praha 4 kasační stížnost proti rozsudku městského soudu

Radnice Prahy 4 připravuje kasační stížnost proti rozsudku Městského soudu v Praze, který zamítl její žalobu proti výstavbě výškové budovy na rohu Budějovické a Vyskočilovy ulice. Stížnost podá do dvou týdnu k Nejvyššímu správnímu soudu (NSS). Informoval o tom mluvčí Jiří Bigas. Radnice podala správní žalobu na začátku letošního roku proti výstavbě devatenáctipodlažního domu. Důvodem bylo, že magistrát navzdory protestu radnice stavbu povolil.

Městský soud v Praze zamítl žalobu, kterou se Praha 4 pokusila zvrátit nepříznivý vývoj v dlouholeté kauze výstavby výškové, devatenáctipodlažní administrativní budovy na rohu ulic Budějovická a Vyskočilova.

Záměrem developera je vybudovat na malém pozemku na nároží těchto ulic v blízkosti nízké zástavby 72 metrů vysokou budovu. „Praha 4 je proti tomuto záměru a je nadále rozhodnuta se proti této stavbě bránit,“ sdělil za radnici Bigas.

Městská část se v žalobě zejména snažila prokázat rozpor developerského záměru s Územním plánem hlavního města Prahy a podrobně zdůvodnila, proč tato devatenáctipodlažní stavba nemůže být umístěna do stabilizovaného území sídliště Michelská s modernistickou strukturou a převládající výškovou hladinou osm nadzemních podlaží, ve kterém je z hlediska limitů rozvoje možné pouze zachování, dotvoření a rehabilitace stávající urbanistické struktury bez možnosti další rozsáhlé stavební činnosti.

Soud se zabýval otázkou, zda se má stabilizované území, do něhož je určitý záměr umísťován, posuzovat izolovaně, nebo v souvislostech s širším okolím a dospěl k názoru, že v tomto konkrétním případě má být zohledněno širší okolí.

Soud se ve svém stručném posouzení podle Bigase zcela opomněl zabývat vztahem navrhované stavby a přímo sousedící nízkopodlažní a středněpodlažní zástavby ve stabilizovaném území a s odůvodněním, že se v bezprostředním i širším okolí záměru již nachází mnoho výškových budov, žalobní námitku čtvrté městské části zamítl

„Jsem překvapen, s jakou rychlostí a zejména jakým způsobem se Městský soud v Praze s celou záležitostí vypořádal,“ uvedl místostarosta pro územní rozvoj a výstavbu Patrik Opa (ODS).

„Odchýlil se od ustálené judikatury Nejvyššího správního soudu a prakticky eliminoval význam územního plánu a vymezení jednotlivých ploch s rozdílným způsobem využití a stabilizovaného území. Nechceme se smířit s tím, že existence výškových budov v Praze 4 od Vyšehradu až po Budějovickou má automaticky představovat hrozbu pro zachování dosavadního charakteru zástavby s již stabilizovanou urbanistickou strukturou v širším okolí těchto staveb,“ pokračoval.

Praha 4 podle něj boj proti výškové budově AC Budějovická nevzdává a již připravuje kasační stížnost, kterou do dvou týdnu podá k Nejvyššímu správnímu soudu.

Nový dům AC Budějovická má mít pravidelný, téměř čtvercový půdorys s mírně zkoseným rohem rovnoběžně s Vyskočilovou ulicí. Vysoký má být až 72 metrů s 19 nadzemními a pěti podzemními podlažími se 70 garážovými stáními. Dům má nabídnout až 12 000 metrů čtverečních kanceláří.

Proti stavbě se postavili před více než pěti lety místní obyvatelé, kteří sepsali petici, pod kterou se podepsaly asi dvě tisícovky lidí. Podle petentů přitáhne budova do Krče stovky automobilů, čímž se zhorší životní prostředí a zvýší hluk, uvedla ČTK.


Autor: Hla

Muž zemřel po pádu z lešení

26. února 2024 v 18:54

Policie vyšetřuje smrtelný pád muže, který se na Žižkově v pondělí po poledni zřítil z lešení. Policisty zajímá, zda nedošlo k porušení bezpečnosti práce.

V Podolí hořela garáž

25. února 2024 v 10:38

Nad nedělním ránem zasahovali pražští hasiči Praze 4 Podolí u požáru garáže. Informovali o tom na síti X. „Vynesli jsme tlakovou lahev a plameny jsme uhasili dvěma vodními proudy,“ sdělili.

V Ruské ulici někdo na cedule nalepil jména ruských politických vězňů

24. února 2024 v 17:43

Ve Vršovicích v Ruské ulici někdo na zhruba pětadvacet cedulí s názvem ulice a na tramvajovou zastávku nalepil jména ruských politických vězňů a disidentů. Ve vzkazu připevněném na pouliční lampě připomněl druhé výročí vpádu ruské armády na Ukrajinu a také nedávnou smrt ruského opozičního politika...

Další články
Nahoru