dnes
Neděle - obcasny-dest
6°C
zítra
Pondělí - obcasny-dest
6°C
pozítří
Úterý - obcasny-dest
10°C
Kvůli uzavírce se vyplatí jet do Prahy vlakem
Cestující z Vraného dopraví do Prahy částečně nízkopodlažní motoráky Regionova. Foto: Ropid

Kvůli uzavírce se vyplatí jet do Prahy vlakem

Od počátku února je dlouhodobě uzavřena silnice mezi Vraným nad Vltavou a pražskou Zbraslaví. Objízdná trasa přes Zvoli komplikuje každodenní dojíždění obyvatel Vraného automobilem do Prahy. Možností, jak se vyhnout riziku nepříjemného zpoždění, je cesta vlakem.

Uzavírku silnice si vynutila sanace skalního masivu Zvolská Homole. Současné klimatické podmínky ohrozovaly silniční provoz. Počasí pohybující se kolem bodu mrazu totiž negativně působí na stabilitu jednotlivých sklaních bloků. 

I přes to, že po silnici z Vraného nad Vltavou do Zbraslavi není vedena žádná autobusová linka, mnoha lidem dojíždějícím do metropole uzavírka zkomplikovala život. Při cestování do Prahy jim totiž zůstala jediná přístupová cesta přes Zvoli, Ohrobec a Dolní Břežany.

Ne všichni jsou však ochotni riskovat zdržení při cestě autem po objížďce.„Vlakem normálně nejezdím, jsem zvyklá na auto. Upřímně, ani jsem netušila, že se můžu po kolejích dostat z Vraného do centra Prahy tak rychle,“ uvedla úřednice Jiřina Lesáková.

Alternativu autům nabízí pražská integrovaná doprava alternativu v podobě častého vlakového spojení linkami S8 a S80 až do centra metropole. Cesta vlakem z Vraného na pražské Hlavní nádraží trvá pouhých 33 minut a vlaky zde jezdí ve špičkách každou půlhodinu, mimo špičky v intervalu zhruba jednu až dvě hodiny.

Zapamatovatelný čas

Jednorázová jízdenka z Vraného do centra Prahy, navíc s možností kombinace s MHD, vyjde na 40 korun. Platí na dvě hodiny včetně veškeré veřejné dopravy v Praze. Pro pravidelné dojíždění od Prahy si stačí ke kuponu na pražskou MHD dokoupit měsíční kupon za 300 Kč nebo čtvrtletní za 760 Kč.

Od prosince loňského roku byl na této trati zaveden takzvaný taktový jízdní řád, který znamená pravidelný interval a snadno zapamatovatelné časy odjezdů z jednotlivých zastávek.

Například z hlavního nádraží jede vlak směrem na Vrané vždy v celou, ve špičce navíc i v půl. Jízdní řády vlaků mezi Vraným a Prahou lze nalézt zde: http://pid.idos.cz/spojeni/

Na této trati byl zvýšen podíl částečně nízkopodlažních modernizovaných motorových jednotek Regionova.


Praha uspěla ve sporu s řidičem UBERu. Podle soudu se jedná o taxislužbu

8. listopadu 2017 v 18:30 | Aktualizováno 1. ledna 1970, 01:00

Nejvyšší správní soud zrušil verdikt městského soudu v kauze řidiče využívajícího aplikaci UberPop. Řidič město žaloval kvůli tomu, že nesouhlasil s pokutou od magistrátu. Nejvyšší správní soud tak svým rozhodnutím potvrdil, že UBER má být posuzován jako klasická...

Další články
Nahoru