dnes
Úterý - jasno
30°C
zítra
Středa - skorojasno
30°C
pozítří
Čtvrtek - jasno
30°C
Kvůli svému vzhledu má pověst zakázaného ovoce. Letničku, která umí zpestřit záhon, již můžete vysazovat
Výhonek konopí setého technického. Foto: A. Carlos Herrera / Freeimages.com

Kvůli svému vzhledu má pověst zakázaného ovoce. Letničku, která umí zpestřit záhon, již můžete vysazovat

Ledoví muži klepou na dveře, semena většiny letniček tak již mohou být vysazena do prohřáté země, aby nám rostliny dělaly co nejdříve v létě radost svým půvabem. Platí to také o konopí setém technickém. Jeho pěstování je legální.

Technické konopí je na polích v Česku pěstováno zemědělci jako všestranně využitelná rostlina. Stonky se používají v textilním průmyslu. V potravinářském a kosmetickém průmyslu má zase využití olej získaný ze semínek. Vy se samozřejmě na zahrádce nebudete pouštět do komerčního pěstování, ale pár rostlin může zkrášlit záhony a lze je kombinovat s řadou dalších letniček.

Oproti konopí indickému nemá technické konopí psychoaktivní látku THC. Nicméně vzhled je dost podobný, takže se občas stane, že policisté mají výjezdy k zahrádkářům, které udal nějaký „dobrý soused“. Pro takový případ je lepší si nechat původní obal od semen, ze kterého je patrné, že se nejedná o žádnou rostlinu určenou k produkci drogy. Staly se však případy, kdy ani toto nestačilo a části rostlin byly i tak podrobeny analýze v laboratoři. Všechny takové případy končí stejně, zjistí se, že je vše v pořádku.

Například před pár lety udali na jihozápadě Čech lidé své sousedy, kteří si pěstovali ve skleníku pár rostlinek technického konopí, chtěli tím omezit výskyt mšic. Expertíza potvrdila, že je vše v pořádku. V tomto ohledu má technické konopí smůlu, že je podobné svému zakázanému příbuznému.

I když je pěstování technického konopí legální, pokud k němu dochází na výměře nad 100 metrů čtverečních, podléhá ohlášení příslušným úřadům. Tomuto číslu se však na zahrádce, kde bude konopí jen jednou z mnoha dalších rostlin, ani nepřiblížíte.

Teplomilná letnička vyžaduje hlinité až hlinitopísčité půdy, má ráda sluníčko. Snese i polostín, ale čím více slunečních paprsků se k ní dostane, tím líp. Zároveň má vyšší nároky na zálivku. Rostoucí konopí můžete přihnojit přírodním hnojivem, které si sami vyrobíte. Ideální je třeba kopřivová jícha.

Pěstuje se z přímého výsevu, semínka by měla být vysezena jeden až tři centimetry hluboko. Rostliny nemají rády přesazování, musíte tedy zvážit, kolik máte místa na záhoně, a podle toho nechat růst určitý počet rostlinek.

Výrobci semen sice doporučují rozestupy mezi jednotlivými rostlinami 60 centimetrů, ale můžete nechat vzdálenost menší, třeba jen dvacet centimetrů. Čím hustěji necháte konopí růst, tím budou ale rostliny menší, což ale v záhoně s ostatními letničkami může být nakonec docela praktické.

Technické konopí můžete pojmout „jen“ jako originální zelenou letničku, která sice nehýří barvami, ale má zajímavý vzhled, nebo si můžete listy a květy v průběhu léta usušit a dělat si z nich čaj. Lidé si také vyrábí konopné masti a semena oříškové chutí používají při vaření a pečení.


Autor: Karel Netolický

Dotazník: Průzkum spokojenosti občanů Prahy 9

Včera v 16:54

Praha 9 v současné době zpracovává Strategický plán rozvoje. Na základě tohoto dokumentu chce vypracovat podklady pro rozhodnutí, jakým směrem se bude rozvoj Devítky ubírat v následujících letech. 

Zdravotnický materiál do Libanonu

Včera v 16:11

Ochranné rukavice, ústenky, respirátory, jednorázové jehly, obinadla, ochranné overaly a další zdravotnické pomůcky poslali dnes zástupci Všeobecné fakultní nemocnice v Praze (VFN) do libanonského Bejrútu.

Život v Praze 13. Radnice zve na veřejné forum

Včera ve 13:25

Praha 13 zve na veřejnost: Přijďte diskutovat se zastupiteli a vedoucími odborů o tématech, která se týkají třinácté městské části.

V Počernicích praskl přivaděč vody, do jámy se propadla dvě auta

8. srpna 2020 v 19:43

Více než sto let starý přivaděč z káranské vodárny do Prahy dnes ráno prasknul v Dolních Počernicích. Vytvořila se kaverna, do které se propadly dvě zaparkovaná auta. Dodávky do Prahy nebyly omezeny, z Káraného vedou do metropole další dva přivaděče. Oprava potrvá do 18. srpna. Auta vytáhnula...

Odměna za práci v okrskových volebních komisích Prahy 5

7. srpna 2020 ve 22:53

Volby do Senátu Parlamentu ČR se konají 2. a 3. října 2020. Úřad městské části Praha 5 zajišťuje volby do Senátu za volební obvod č. 21.

Další články
Nahoru