Dnes Neděle - polojasno -2°C
Zítra Pondělí - oblacno -3°C
Neděle 3. 12. 2023
Svátek má Svatoslav
Vánoční nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz, do konce roku za zvýhodněné ceny.
Kvůli stavbě výtahu přijde stanice Nádraží Holešovice dočasně o bezbariérový přístup
V současnosti je stanice metra Nádraží Holešovice bezbariérově zpřístupněna pouze zdvihací plošinou spojující nástupiště se severním vestibulem. Foto: Petr Hejna / DPP

Kvůli stavbě výtahu přijde stanice Nádraží Holešovice dočasně o bezbariérový přístup

Pražský dopravní podnik (DPP) začne od soboty 21. ledna ve stanici metra Nádraží Holešovice na lince C s přestavbou stávající zdvihací plošiny na plnohodnotný a kapacitní výtah. Stavební práce potrvají do června letošního roku a vyžádají si maximálně tři víkendová omezení v podobě uzavření severního vestibulu stanice. To první bude o nadcházejícím víkendu. Informovala o tom mluvčí DPP Aneta Řehková. Po dobu výstavby výtahu navíc stanice přijde o bezbariérový přístup.   

Po celou sobotu 21. ledna a neděli 22. ledna bude pro vstup či výstup do/z metra na Nádraží Holešovice uzavřen severní vestibul stanice. Cestujícím bude k dispozici jižní vestibul stanice, který vede do Plynární ulice. Podchod k vlakovému nádraží bude otevřen a přístupný pouze u uliční úrovně. 

V současnosti je stanice metra Nádraží Holešovice bezbariérově zpřístupněna pouze zdvihací plošinou spojující nástupiště se severním vestibulem, který ústí směrem k vlakovému nádraží. Zařízení slouží primárně pro osoby s omezenou schopností pohybu a orientace, respektive přepravu kočárků.

„Současné řešení je zastaralé, pomalé a málo kapacitní s nosností maximálně 400 kilogramů. Velikost kabiny plošiny například neumožňuje přepravu kola, protože se do ní nevejde a její rychlost je pouze patnáct centimetrů za sekundu,“ sdělila Řehková. 

Výtah, který místo zdvihací plošiny ve stanici metra Nádraží Holešovice DPP vybuduje, zajistí podle ní násobně kapacitnější, bezpečnější a komfortnější bezbariérové zpřístupnění stanice metra Nádraží Holešovice.

Výtah bude mít nosnost až 1000 kilogramů, kapacitu pro až 13 osob a násobně vyšší rychlost metr za sekundu. Při zdvihu necelých pět metrů dopraví cestující z nástupiště do vestibulu a naopak za zhruba pět vteřin, zatímco současné zdvihací plošině to trvá více než třicet vteřin. 

Stavební práce na odstranění zdvihací plošiny a výstavbě výtahu potrvají do letošního června. Realizovat je bude společnost Brema, kterou DPP vysoutěžil jako zhotovitele loni ve veřejné zakázce. Předpokládaná cena výstavby činí necelých 19 milionů korun. 

„Stavba bude probíhat za plného provozu stanice, pouze s lokálními zábory a vyloučením provozu v severním vestibulu ve třech víkendech. Po dobu stavby se stanice metra Nádraží Holešovice stane bariérovou,“ dodala Řehková.


Autor: Jan Puci

Za okny metra spustila společnost EUDI komerční provoz LMS technologie

Včera v 19:51

Cestující na trase A mezi stanicemi Bořislavka a Dejvická mohou od 1. prosince spatřit za okny jedoucí soupravy metra vánoční reklamní spoty společností Pilsner Urquell a ČSOB. Začal ostrý provoz multimediálního led systému společnosti European Digital Industries a.s. (EUDI).

Úpravy v Táborské ulici zvýší bezpečnost u školy

28. listopadu 2023 ve 21:05

Praha 4 připravila návrh nestavebních úprav, které mají za cíl zvýšit bezpečnost u Základní školy Táborská. Městská část o tom informovala na svém webu. Podle plánů má dojít k instalaci umělých obrubníků u přechodu v Táborské, ale také u vyústění Sezimovy ulice. Cílem je zkrátit délku přechodů a...

Další články
Nahoru