Dnes Sobota - zatazeno 13°C
Zítra Neděle - oblacno 14°C
Sobota 2. 3. 2024
Svátek má Anežka
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Kvůli špatném stavu železničního mostu po něm začalo jezdit méně vlaků
Železniční most. Foto: archiv

Kvůli špatném stavu železničního mostu po něm začalo jezdit méně vlaků

Nový jízdní řád na železnici, který začal platit v neděli, přinesl v Praze omezení provozu na mostu přes Vltavu na Výtoni. Omezení je způsobeno špatným stavem mostu a dotkne se vlakových linek S7 a S65. Kolem stavu a budoucnosti mostu se v poslední době vede diskuse, SŽ chce jeho památkově chráněnou vrchní konstrukci nahradit novou, což kritizují památkáři či občanské spolky. Podle SŽ příští rok hrozí další omezení provozu na mostu.

Podle mluvčího organizace Ropid Filipa Drápala nyní jezdí do Prahy vlaky S7 ve špičkách každých 15 minut a polovina pokračuje do Českého Brodu, zatímco zbylé soupravy končí na hlavním nádraží. Od neděle vlaky v kratší trase končí na Smíchově. Na smíchovské nádraží jsou zkráceny také všechny vlaky linky S65 z Rudné u Prahy, která dosud končila na hlavním nádraží.

Státní organizace Správa železnic (SŽ) uvedla, že omezení na mostě vychází z výsledků stálého monitoringu, který spustila v roce 2020. Omezení se v případě linky S7 podle organizace dotkne 59 spojů za den. „Tato situace bude výhledově pro cestující ještě méně příjemná ve chvíli, kdy začne rekonstrukce smíchovského nádraží, kdy se dají čekat další výluky," uvedl ředitel odboru přípravy staveb SŽ Pavel Paidar. V případě linky S65 se zkrácení na Smíchov dotkne 35 spojů denně.

Od neděle platná omezení podle SŽ zahrnují zákaz míjení dvou vlaků a snížení povolení rychlosti ze současných 40 km/h na 20 km/h. Intenzity železniční dopravy se na mostu sníží o zhruba dvě třetiny. „To znamená, že výtoňský most bude moct využívat výrazně méně vlaků a de facto žádný nákladní vlak," uvedla SŽ v tiskové zprávě.

Organizace plánuje v prvním pololetí příštího roku zadat přepočet údajů k mostu, který na určí další případné omezení a upřesní zbytkovou životnost konstrukce. „Výsledky těchto přepočtů pak mohou vést k dalším provozním omezením, v krajním případě i zastavení provozu," dodal Paidar.

Neděle přinesla v Praze a i další změny na železnici, například zkrácení linky S40 o úsek Slaný–Telce, prodloužení linky S57 o úsek Blatno u Jesenice–Žlutice a její významné posílení nebo obnovení celoročního víkendového provozu linky S58 mezi Rakovníkem a Kralovicemi.

Linka S3 nově končí na hlavním nádraží namísto Masarykova. V neděli také začala v Praze fungovat nová vlaková zastávka Praha-Rajská zahrada, kde zastavují linky S2, S3, S22 a S34.

O dalším osudu mostu na pražské Výtoni se v poslední době vede diskuze. SŽ dříve na řešení špatného stavu mostu vypsala mezinárodní architektonickou soutěž, jejíž výsledky představila loni.

Vítězný projekt počítá s tím, že zůstane zachována jen spodní část mostu s pilíři a nynější nýtovanou konstrukci nahradí nová. Proti záměru se vzedmula vlna odporu mezi obyvateli, komunálními politiky či památkáři a vznikla proti němu on-line petice s více než 20 000 podpisy. Ministr dopravy Martin Kupka (ODS) dříve uvedl, že o dalším postupu rozhodne do konce roku.


Autor: ČTK

V březnu začne druhá etapa opravy tubusu metra B

Dnes v 09:31

V pondělí 4. března budou zahájeny práce na druhé etapě opravy tubusu metra Rajská zahrada. Předpokládané ukončení těchto prací je do konce června.

Praha 4: Veřejné setkání k parkování v Horní ulici a jejím okolí

26. února 2024 v 17:02

Veřejné setkání k řešení dopravy v klidu v Horní ulici a jejím okolí se uskuteční v úterý 27. února od 18:30 hodin v jídelně ZŠ Mendíků.

Praha 14: Postupné uzavření Hloubětínské ulice

26. února 2024 v 09:34

Od 4. března do 31. října bude postupně uzavírána Hloubětínská ulice. Důvodem je rekonstrukce vodovodního řadu a kanalizace. Uzavírky budou celkem čtyři.

Prahu 14 v březnu čekají hned dvě dopravní omezení

23. února 2024 ve 13:40

Chlumeckou ulici v Praze 14 čekají hned dvě dopravní omezení. První souvisí se zatěžkávací zkouškou na nově stavěné lávce nad Chlumeckou ulicí a proběhne v termínu od 29. února do 1. března 2024. Uzavřené budou levé jízdní pruhy v obou směrech.

Demolice zavřené části Libeňského mostu začne zhruba za dva měsíce

21. února 2024 ve 13:35

Silničáři začnou bourat nyní uzavřenou část pražského Libeňského mostu blíže k Palmovce na přelomu letošního dubna a května. Do konce února přeloží inženýrské sítě a rovněž začnou v této části odstraňovat tramvajové koleje. Na úterním jednání výboru pro dopravu pražského magistrátu to řekl...

Další články
Nahoru