Dnes Úterý - zatazeno 12°C
Zítra Středa - obcasny-dest 11°C
Úterý 16. 4. 2024
Svátek má Irena
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Kvůli protestu zemědělců magistrát varuje před kolapsem dopravy v Praze
Zemědělské stroje na magistrále při únorovém protestu. Foto: Jan Puci

Kvůli protestu zemědělců magistrát varuje před kolapsem dopravy v Praze

Ve čtvrtek 7. března se uskuteční v hlavním městě protest zemědělců, který může zásadním způsobem, pokud se potvrdí černé scénáře, ochromit dopravu. „Hlavní město důrazně žádá občany, aby do hlavního města ve čtvrtek nejezdili automobily a pokud je to možné, využili například možnost práce z domova. Pokud občané do hlavního města musí i přesto cestovat, měli by zvolit kolejovou dopravu a vyhnout se cestám v širším centru a v okolí Letenských sadů,“ apeloval mluvčí magistrátu Tadeáš Provazník. Když se konal protest v únoru, ke kolapsu dopravy nedošlo. 

Jak organizátoři protestu informovali veřejnost v uplynulých dnech, plánují trasy příjezdu stovek traktorů a další zemědělské techniky z celkem pěti směrů, konkrétně Starého Vestce, Kněževsi u Prahy, Jesenice, Nové vsi II. a od OC Letňany. 

„Předpokladem je, že do Prahy zamíří z pěti směrů několik stovek kusů zemědělské techniky, což bude mít zásadní vliv na dopravu v hlavním městě i příjezdech do Prahy,“ sdělil Hofman. 

Traktory a další technika budou vyjíždět ze shromaždišť do Prahy okolo 6. hodiny ráno, kdy mají účastníci protestu v plánu následně jezdit okolo Letenských sadů po trase Nábřeží Edvarda Beneše, Chotkova, Milady Horákové, Veletržní, Dukelských Hrdinů a dál po nábřeží k Úřadu vlády až do zhruba 11 hodin. 

Poté začne příprava na shromáždění před Úřadem vlády, kterého se od 12 hodin zúčastní jak zemědělská technika, tak možná až tisíce lidí. Shromáždění by mělo trvat přibližně do 13:30 hodin, je ale možné, že zemědělci se svou technikou vycestují mimo hlavní město až po 15. hodině. Tyto informace pochází z informací od svolavatele, a to jak nahlášené trasy, tak i předpokládaný počet techniky a osob.

„Nezpochybňuji ničí právo na vyjádření názoru nebo protest. Jen opakovaně vyzývám k tomu, aby se tak dělo v mezích slušnosti, zákona a bezpečnosti všech zúčastněných. Pražanům děkuji za trpělivost a protestující prosím o ohleduplnost,“ řekl Prahy Bohuslav Svoboda (ODS). 

„Zítřejší protest zemědělců může opět zásadním způsobem ochromit dopravu v hlavním městě. Ačkoli organizátoři uvádějí, že nechtějí přímo blokovat dopravu, tak i přesto hrozí vážné narušení dopravy v Praze v průběhu celého dne. Dle informací, které mám aktuálně k dispozici, plánují organizátoři příjezd stovek kusů zemědělské techniky. Opět bych tedy chtěl požádat všechny občany, aby do hlavního města ve čtvrtek nejezdili automobily a pokud je to možné, využili například možnost práce z domova. Pokud do hlavního města musí i přesto cestovat, měli by ideálně využít vlak,“ doplnil náměstek primátora Prahy pro oblast dopravy Zdeněk Hřib (Piráti). 

Kvůli tomuto protestu hrozí vážné narušení dopravy v Praze v rámci celého dne, a to i s ohledem na tisíce lidí, kteří zamíří na podvečerní fotbalový zápas na Letné. Pokud tedy lidé budou muset ve čtvrtek po Praze cestovat, apeluje hlavní město, aby se vyhnuli centru města a oblasti okolo Letenských sadů, jež budou nejvíce zasaženy. 

Metropole bude řidiče na příjezdech podle Hofmana informovat na proměnných dopravních značeních Technické správy komunikací. Po celou dobu protestů bude dohlížet na dopravu a monitorovat situaci Policie ČR a další složky.


Autor: Karel Netolický

Tragédie v Kyjích: Vlak srazil dva muže, přebíhali přes koleje

Dnes v 09:41

Kolem půl desáté v pondělí večer došlo k tragédii u železniční zastávky Praha – Kyje. Dva muže, které přebíhali přes koleje v místech, kde to je zakázáno, srazil vlak mířící do centra Prahy. Oba na místě zemřeli. Železniční doprava byla odkloněna.

V úseku Hradčanská – Strossmayerovo náměstí nahradí tramvaje autobusy

Včera v 10:22

Od středy 17. dubna do neděle 28. dubna bude z důvodu oprav přerušen tramvajový provoz v úseku Hradčanská – Strossmayerovo náměstí.

Dotační program podpoří inovační akce

Včera v 08:07

Rada hl. m. Prahy minulý týden schválila Program na podporu akcí v oblasti inovací v hlavním městě pro rok 2024. Program spouští město s cílem poskytovat podporu inovačním akcím systematicky a předvídatelně. K financování akcí z tohoto programu Praha pro rok 2024 vyčlenila...

V Praze se konalo sympozium o jaderné spolupráci mezi ČR a Jižní Koreou

14. dubna 2024 v 11:19

V Praze se čtvrtek odpoledne konalo sympozium o jaderné spolupráci mezi ČR a Jižní Koreou, resp. jihokorejskou firmou KHNP. Ta mimo jiné podala i nabídku na dostavbu jaderné elektrárny Dukovany, a i když dosud v Evropě nic nepostavila, může se pyšnit téměř padesáti roky zkušeností se stavbou a...

Další články
Nahoru