Dnes Pátek - zatazeno 14°C
Zítra Sobota - obcasny-dest 11°C
Pátek 31. 3. 2023
Svátek má Kvido
Zpravodajství
Novinky z hlavního města
Kvůli prodeji pozemků v Lysolajích podá Praha trestní oznámení, rozhodlo zastupitelstvo
Na diskutovaných pozemcích na severozápadním okraji Lysolají buduje Landia projekt Zátiší. Vizualizace: archiv

Kvůli prodeji pozemků v Lysolajích podá Praha trestní oznámení, rozhodlo zastupitelstvo

Pražské zastupitelstvo na svém na čtvrtečním zasedání rozhodlo o podání trestního oznámení ze strany města kvůli prodeji pozemků v Lysolajích. Prodejní cena ve výši asi 100 milionů korun byla podle nově zpracovaných posudků nižší řádově o desítky milionů korun, než za kolik mohly být prodány. 

Trestní oznámení se týká prodeje pozemků Lysolajemi v roce 2017 společnosti DALAVRIEN. Hlavní město jej podá na základě nových posudků, které určují, že cena prodeje mohla být až 140 milionů korun, avšak prodány byly městskou částí za výrazně nižší cenu, konkrétně 100 milionů korun. 

Pražský magistrát si nechal zpracovat posudky od Vysoké školy ekonomické (VŠE) a Znalecké kanceláře Dušek. První z nich odhadoval cenu na asi 131 milionů korun, druhý pak na přibližně zmíněných 140 milionů korun. 

Prodej realizovala městská část Praha–Lysolaje, zastoupená starostou Petrem Hlubučkem, přičemž k tomu byl nutný souhlas Zastupitelstva hlavního města Prahy, který byl udělen v lednu 2017. Podle znaleckých posudků se prodej uskutečnil za cenu nižší než obvyklou a v rozporu s původními podmínkami svěření tohoto majetku Praze-Lysolajím.

„Na uvedeném pozemku měl totiž původně vzniknout domov pro seniory. Tímto prodejem mohlo dojít k porušení zákona o hlavním městě Praze s důsledkem neplatnosti této smlouvy a zároveň k porušení trestního zákoníku z hlediska povinností při správě cizího majetku. Považuji za nezbytné, aby se všechny okolnosti prodeje řádně vyšetřily, byla vyvozena odpovědnost a Praha se domáhala jako poškozený náhrady škody,“ uvedla pražská radní pro legislativu Hana Kordová Marvanová (za STAN), která nedávno na nevýhodnost prodeje upozornila nedávno na společné tiskové konference se zastupitelem ODS Bohuslavem Svobodou.

„Město se musí bránit. Měl by být podán podnět na kontrolní výbor, který by si měl pozvat aktéry, kteří tyto prodeje umožnili a odsouhlasili. Je naší povinností tento podvod na Pražanech vyšetřit,“ sdělil Svoboda, který v této souvislosti kritizoval hnutí Praha Sobě a Piráty za to, že pro zmíněný prodej před pár lety zvedli ruku.

„Jedná se nejenom o ekonomické, ale také o morální selhání všech těch, kteří tyto prodeje odhlasovali. A připadá mi opravdu paradoxní, že předseda hnutí Praha Sobě Jan Čižinský společně s Piráty se nyní dušují, že jsou garancí toho, že nebudou městský majetek prodávat nevýhodně. Obviňují ostatní a prezentují se, že by to nikdy nedopustili. Přitom to byla naopak ODS a TOP 09, která při hlasování o prodeji pozemku v Lysolajích s tím nesouhlasila," pokračoval Svoboda.

„V minulém volebním období jsem bohužel pro prodej lysolajských pozemků také hlasoval. Bohužel jsme tehdy důvěřovali našim koaličním partnerům. Důvěřovali jsme panu Čižinskému a tehdy i panu Hlubučkovi, že to myslí s bydlením pro seniory vážně a teď se dozvíme z DVTV, že tam nakonec stojí jen pět bytů pro seniory. Nemohli jsme vědět, že pan Hlubuček a pan Čižinský byli kumpáni už tehdy,“ řekl opoziční zastupitel a předseda hnutí ANO v Praze Ondřej Prokop.


Autor: puc

Dohoda Prahy 2 s provozovateli zavádí pravidla pro bikesharing na území městské části

Včera ve 23:04

Zástupci městské části Praha 2 a bikesharingových společností společně podepsali Dohodu o provozu bikesharingu na území Prahy 2, která zavádí jasná pravidla jeho provozování v této městské části. Svým podpisem se zástupci společností zavázali k jejich dodržování. Informovala o tom v tiskové zprávě...

Praha 6: Setkání s občany Břevnova

28. března 2023 ve 22:47

Témata, která vás zajímají, můžete probrat se zástupci radnice Prahy 6 před Galerií Kuzebauch, na rohu ulic Dvořeckého a Říčanova.

Praha 10: ZŠ Olešská ušetřila téměř 40 procent na výdajích za dodávku tepla

28. března 2023 v 10:15

ZŠ Olešská ve Strašnicích při projektu snížení energetické náročnosti školy dokázala snížit výdaje za dodávku tepla o 39,9 procenta. Projekt byl financován Prahou 10, dotacemi od EU a pražským magistrátem. Informovala o tom mluvčí desáté městské části Michaela...

Další články
Nahoru