Dnes Neděle - obcasny-dest 5°C
Zítra Pondělí - obcasny-dest 8°C
Neděle 10. 12. 2023
Svátek má Julie
Vánoční nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz, do konce roku za zvýhodněné ceny.
Kvůli pravidelné údržbě nepojede skoro tři týdny lanovka na Petřín
Lanovka na Petřín. Foto: archiv

Kvůli pravidelné údržbě nepojede skoro tři týdny lanovka na Petřín

Od pondělí 9. října do pátku 27. října nebude kvůli pravidelné údržbě a revizi jezdit lanovka na Petřín. Znovu se rozjede v sobotu 28. října ráno. Pražský dopravní podnik (DPP) o tom informoval na svém webu. Stav lanovky kontroluje DPP pravidelně každý rok.

Údržbu a revize lanové dráhy je prováděna každý rok pravidelně na jaře a poté na podzim. Při výluce zaměstnanci podniku kontrolují stav vozů, trati a dalšího zařízení.
„Omlouváme se za případné nepříjemnosti a děkujeme za pochopení. Další informace o mimořádné události a dopravním omezení poskytne naše infolinka 296 19 18 17,“ uvedl DPP.

Do budoucna chystá hlavní město obnovu vozů lanové dráhy, které budou mít nový design. Současné vozy mají ještě původní podvozky ze třicátých let minulého století. V osmdesátých letech k nim byla vyrobena nová karoserie a vozy jsou na hraně životnosti.

Dva vozy, které budou jezdit na lanovce na Petřín po její plánované celkové rekonstrukci, vyrobí ve Švýcarsku pro DPP za 137,7 milionu korun rakousko-švýcarská skupina Doppelmayr/Garaventa. To je o 12,3 milionů korun méně, než byla předpokládaná hodnota zakázky.

Podoba vozů vzešla z designové soutěže, ve které uspělo studio Anna Marešová designers. První cestující by se podle plánů města měli zmodernizovanou lanovkou s novými vozy svézt nejpozději v roce 2025.

Nové vozy lanovky budou 12,3 metru dlouhé a 2,45 metru široké, jejich rozchod bude 1435 milimetru. Budou mít 19 míst k sezení a kapacitu pro až 100 stojících cestujících.
DPP v tendru obdržel nabídky od dvou subjektů. Druhým uchazečem byla italská společnost LEITNER S.p.A./AG. Samotná výroba vozidel zabere 11 měsíců, předcházet ji ale bude dokončení finální designérské studie a vypracování výrobní dokumentace.

Výroba obou vozů petřínské lanovky bude probíhat ve Švýcarsku a bude se na ní podílet několik společností skupiny Doppelmayr/Garaventa. Výrobní dokumentace celého projektu vznikne v centrále společnosti Garaventa AG v Uetendorfu. Samotné vozy vyrobí sesterská společnost CWA Constructions SA v Oltenu, která se specializuje na design a produkci kabin lanovek.


Autor: puc

Parkování v Nových Butovicích

6. prosince 2023 ve 21:45

V parkovacím domě nedaleko stanice metra Nové Butovice v Praze 13 byl v létě otevřen nový parkovací dům a nabízí 380 parkovacích míst. Za padesát korun na den zde může zaparkovat kdokoliv a kdykoliv.

Za okny metra spustila společnost EUDI komerční provoz LMS technologie

2. prosince 2023 v 19:51

Cestující na trase A mezi stanicemi Bořislavka a Dejvická mohou od 1. prosince spatřit za okny jedoucí soupravy metra vánoční reklamní spoty společností Pilsner Urquell a ČSOB. Začal ostrý provoz multimediálního led systému společnosti European Digital Industries a.s. (EUDI).

Úpravy v Táborské ulici zvýší bezpečnost u školy

28. listopadu 2023 ve 21:05

Praha 4 připravila návrh nestavebních úprav, které mají za cíl zvýšit bezpečnost u Základní školy Táborská. Městská část o tom informovala na svém webu. Podle plánů má dojít k instalaci umělých obrubníků u přechodu v Táborské, ale také u vyústění Sezimovy ulice. Cílem je zkrátit délku přechodů a...

Další články
Nahoru