Dnes Čtvrtek - oblacno 25°C
Zítra Pátek - bourky 21°C
Čtvrtek 24. 6. 2021
Svátek má Jan
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Kvůli petardám a ohňostrojům začíná psům nejstresovější období roku. Riziko zaběhnutí lze snížit
Psi jsou kvůli hlasité lidské zábavě ve stresu, někteří proto na přelomu roku končí v útulku. Foto: MP Praha

Kvůli petardám a ohňostrojům začíná psům nejstresovější období roku. Riziko zaběhnutí lze snížit

Při silvestrovském a novoročním odpalování ohňostrojů, petard a další zábavní pyrotechniky mnozí psi kvůli zvukovým efektům trpí. Jen v Praze se jich proto na konci roku desítky zaběhnou a skončí v útulku. Většina se naštěstí brzy vrací k majiteli.

Loni na silvestra a první den v letošním roce lidé telefonicky nahlásili v trojském útulku pražské městské policie dohromady 37 nalezených a 35 ztracených psů. Řadu jich ani nebylo díky práci ošetřovatelů, kteří ztracence a nalezence i přes chybějící řádné označení dohledali v systému, nutné dovézt do útulku. Majitelé si pro ně totiž přijeli rovnou na místo nálezu.

„I na letošního silvestra a následně na Nový rok očekáváme zhruba podobný počet ztracený a nalezených psů. Než náš dispečink vyšle auto, porovnává nahlášené ztráty a nálezy a následně předá kontakt na nálezce nebo toho, kdo psa hledá a tato zvířata tak automaticky nemusí končit v útulku,“ uvedla mluvčí Městské policie hl. m. Prahy Irena Seifertová.

Samotné dohledávání majitelů má podle ní na přelomu roku úspěšnost přes 90 procent. Dohledává se na základě nahlášených popisů ztrát a nálezů, tetování, mikročipů a také již provedených příjmů z minula.

Lidé, kteří hledají zaběhnutého psa, mohou zavolat do útulku a zvíře popsat, nebo se podívat na webové stránky útulku, kde je seznam nalezených psů průběžně aktualizován.
Nedávno také začala být na platformách Android i iOS zdarma k dispozici aplikace Yaga. Funguje na principu vzájemné pomoci majitelů mazlíčků a lidí, kteří jsou ochotni pomoci v případě jejich hledání.

Aby majitelé psů snížili riziko jejich zaběhnutí, neměli by je uvazovat u obchodů a na dalších veřejných místech. Pomáhá čipování, tetování, telefonní číslo či adresa na obojku. U psů, kteří mají strach ze střelby, je lepší po domluvě s veterinářem aplikovat utišující prostředek. Pes díky tomu může tyto náročné dny v klidu a bez stresu prospat. Samozřejmě se také nabízí možnost odjet někam, kde bude klid.


Ocenění in memoriam pro Milana Knoblocha

Dnes ve 12:52

Milan Knobloch byl oceněn in memoriam medailí Nadace Bohuslava Martinů. Medaili převzala na slavnostním aktu v úterý 22. června vdova po výtvarníkovi, paní Alena Knoblochová Knotková. Sochař sejmul posmrtnou masku při převozu skladatelových ostatků do Čech, je autorem památníku v Poličce a...

Koncem září se otevře dotační program pro podporu využití volného času dětí a mládeže na rok 2022

22. června 2021 v 09:12

Praha odsouhlasila návrh na vyhlášení Programu podpory využití volného času dětí a mládeže na rok 2022. V jeho rámci by se mělo rozdělit celkem 50 milionů korun. 

Setkání ke Strategii rozvoje 2030+. Co čeká Smíchov a Malou Stranu?

22. června 2021 v 07:13

Co čeká Smíchov a Malou Stranu v příštích několika letech? Jaké nové projekty se zrealizují? Debata se zástupci radnice Prahy 5 v kobce č. 9 na náplavce (Hořejší nábřeží) ve čtvrtek 24. června od 17 hodin.

Praha 1: Revitalizace ulice Na Poříčí a setkání nad mapou

22. června 2021 v 05:08

V úterý 29. června od 18 hodin se v Galerii 1 koná veřejné + on-line „Setkání nad mapou“ k revitalizaci ulice Na Poříčí.

Další články
Nahoru