dnes
Sobota - zatazeno
3°C
zítra
Neděle - oblacno
3°C
pozítří
Pondělí - oblacno
4°C
Kvůli petardám a ohňostrojům začíná psům nejstresovější období roku. Riziko zaběhnutí lze snížit
Psi jsou kvůli hlasité lidské zábavě ve stresu, někteří proto na přelomu roku končí v útulku. Foto: MP Praha

Kvůli petardám a ohňostrojům začíná psům nejstresovější období roku. Riziko zaběhnutí lze snížit

Při silvestrovském a novoročním odpalování ohňostrojů, petard a další zábavní pyrotechniky mnozí psi kvůli zvukovým efektům trpí. Jen v Praze se jich proto na konci roku desítky zaběhnou a skončí v útulku. Většina se naštěstí brzy vrací k majiteli.

Loni na silvestra a první den v letošním roce lidé telefonicky nahlásili v trojském útulku pražské městské policie dohromady 37 nalezených a 35 ztracených psů. Řadu jich ani nebylo díky práci ošetřovatelů, kteří ztracence a nalezence i přes chybějící řádné označení dohledali v systému, nutné dovézt do útulku. Majitelé si pro ně totiž přijeli rovnou na místo nálezu.

„I na letošního silvestra a následně na Nový rok očekáváme zhruba podobný počet ztracený a nalezených psů. Než náš dispečink vyšle auto, porovnává nahlášené ztráty a nálezy a následně předá kontakt na nálezce nebo toho, kdo psa hledá a tato zvířata tak automaticky nemusí končit v útulku,“ uvedla mluvčí Městské policie hl. m. Prahy Irena Seifertová.

Samotné dohledávání majitelů má podle ní na přelomu roku úspěšnost přes 90 procent. Dohledává se na základě nahlášených popisů ztrát a nálezů, tetování, mikročipů a také již provedených příjmů z minula.

Lidé, kteří hledají zaběhnutého psa, mohou zavolat do útulku a zvíře popsat, nebo se podívat na webové stránky útulku, kde je seznam nalezených psů průběžně aktualizován.
Nedávno také začala být na platformách Android i iOS zdarma k dispozici aplikace Yaga. Funguje na principu vzájemné pomoci majitelů mazlíčků a lidí, kteří jsou ochotni pomoci v případě jejich hledání.

Aby majitelé psů snížili riziko jejich zaběhnutí, neměli by je uvazovat u obchodů a na dalších veřejných místech. Pomáhá čipování, tetování, telefonní číslo či adresa na obojku. U psů, kteří mají strach ze střelby, je lepší po domluvě s veterinářem aplikovat utišující prostředek. Pes díky tomu může tyto náročné dny v klidu a bez stresu prospat. Samozřejmě se také nabízí možnost odjet někam, kde bude klid.


Praha 3 rozšiřuje úřední hodiny

26. listopadu 2020 v 11:47

Praha 3 se na mimořádném zasedání usnesla o rozšíření úředních hodin radnice po dobu trvání nouzového stavu. Cílem je zajištění poskytnutí služeb úřadu všem klientům za bezpečných a důstojných podmínek.

V Praze se otevírá Honorární konzulát Islandu

26. listopadu 2020 v 09:14

V úterý 1. prosince oficiálně otevírá Honorární konzulát Islandu v Praze. Honorární konzulkou je advokátka Klára Dvořáková z kanceláře Holubová advokáti, jediná oficiální zástupkyně Islandu v České republice.

Praha 5: Zasedne Řídící skupina ke Strategii rozvoje 2030+

25. listopadu 2020 ve 20:07

Zítra, 26. listopadu, bude od 14 hodin zasedat Řídící skupina ke Strategii rozvoje 2030+. Prezentace analytické části Strategie rozvoje za jednotlivé Odborné skupiny Strategie proběhne formou online setkání přes platformu LifeSize.

Zasedání zastupitelstva. Praha 6 zveřejnila program

25. listopadu 2020 v 16:29

V pátek 27. listopadu se od 10 hodin koná v kongresovém sálu Orea Hotelu Pyramida patnácté zasedání Zastupitelstva městské části Praha 6.  

Vaříme za vás. Kampaň má pomoci pražským restauracím

25. listopadu 2020 ve 13:18

Magistrát hlavního města Prahy ve spolupráci s Asociací hotelů a restaurací (AHR ČR) a Svazem obchodu a cestovního ruchu (SOCR) připravil kampaň s názvem Vaříme za vás na podporu pražských restaurací. Jejím cílem je vyzývat Pražany, aby si kupovali jídlo a nápoje přímo z výdejních okének podniků a...

Sněmovna se rozsvítí červeně

25. listopadu 2020 ve 13:13

Dnes se rozsvítí budova Poslanecké sněmovny červeným světlem. Stane se tak u příležitosti tzv. „Červené středy“ – mezinárodního dne lidí pronásledovaných pro svou víru.

Další články
Nahoru