dnes
Středa - obcasny-dest
23°C
zítra
Čtvrtek - skorojasno
23°C
pozítří
Pátek - obcasny-dest
15°C
Kvůli petardám a ohňostrojům začíná psům nejstresovější období roku. Riziko zaběhnutí lze snížit
Psi jsou kvůli hlasité lidské zábavě ve stresu, někteří proto na přelomu roku končí v útulku. Foto: MP Praha

Kvůli petardám a ohňostrojům začíná psům nejstresovější období roku. Riziko zaběhnutí lze snížit

Při silvestrovském a novoročním odpalování ohňostrojů, petard a další zábavní pyrotechniky mnozí psi kvůli zvukovým efektům trpí. Jen v Praze se jich proto na konci roku desítky zaběhnou a skončí v útulku. Většina se naštěstí brzy vrací k majiteli.

Loni na silvestra a první den v letošním roce lidé telefonicky nahlásili v trojském útulku pražské městské policie dohromady 37 nalezených a 35 ztracených psů. Řadu jich ani nebylo díky práci ošetřovatelů, kteří ztracence a nalezence i přes chybějící řádné označení dohledali v systému, nutné dovézt do útulku. Majitelé si pro ně totiž přijeli rovnou na místo nálezu.

„I na letošního silvestra a následně na Nový rok očekáváme zhruba podobný počet ztracený a nalezených psů. Než náš dispečink vyšle auto, porovnává nahlášené ztráty a nálezy a následně předá kontakt na nálezce nebo toho, kdo psa hledá a tato zvířata tak automaticky nemusí končit v útulku,“ uvedla mluvčí Městské policie hl. m. Prahy Irena Seifertová.

Samotné dohledávání majitelů má podle ní na přelomu roku úspěšnost přes 90 procent. Dohledává se na základě nahlášených popisů ztrát a nálezů, tetování, mikročipů a také již provedených příjmů z minula.

Lidé, kteří hledají zaběhnutého psa, mohou zavolat do útulku a zvíře popsat, nebo se podívat na webové stránky útulku, kde je seznam nalezených psů průběžně aktualizován.
Nedávno také začala být na platformách Android i iOS zdarma k dispozici aplikace Yaga. Funguje na principu vzájemné pomoci majitelů mazlíčků a lidí, kteří jsou ochotni pomoci v případě jejich hledání.

Aby majitelé psů snížili riziko jejich zaběhnutí, neměli by je uvazovat u obchodů a na dalších veřejných místech. Pomáhá čipování, tetování, telefonní číslo či adresa na obojku. U psů, kteří mají strach ze střelby, je lepší po domluvě s veterinářem aplikovat utišující prostředek. Pes díky tomu může tyto náročné dny v klidu a bez stresu prospat. Samozřejmě se také nabízí možnost odjet někam, kde bude klid.


Praha 5 mění úřední hodiny podatelny

21. září 2020 ve 14:34

Od 22. září dochází ke změně úředních hodin na podatelně úřadu Prahy 5 na Nám. 14. října 1381/4 z důvodu přechodu na mimořádný režim.

Další články
Nahoru