dnes
Úterý - jasno
18°C
zítra
Středa - jasno
19°C
pozítří
Čtvrtek - skorojasno
21°C
Kvůli petardám a ohňostrojům začíná psům nejstresovější období roku. Riziko zaběhnutí lze snížit
Psi jsou kvůli hlasité lidské zábavě ve stresu, někteří proto na přelomu roku končí v útulku. Foto: MP Praha

Kvůli petardám a ohňostrojům začíná psům nejstresovější období roku. Riziko zaběhnutí lze snížit

Při silvestrovském a novoročním odpalování ohňostrojů, petard a další zábavní pyrotechniky mnozí psi kvůli zvukovým efektům trpí. Jen v Praze se jich proto na konci roku desítky zaběhnou a skončí v útulku. Většina se naštěstí brzy vrací k majiteli.

Loni na silvestra a první den v letošním roce lidé telefonicky nahlásili v trojském útulku pražské městské policie dohromady 37 nalezených a 35 ztracených psů. Řadu jich ani nebylo díky práci ošetřovatelů, kteří ztracence a nalezence i přes chybějící řádné označení dohledali v systému, nutné dovézt do útulku. Majitelé si pro ně totiž přijeli rovnou na místo nálezu.

„I na letošního silvestra a následně na Nový rok očekáváme zhruba podobný počet ztracený a nalezených psů. Než náš dispečink vyšle auto, porovnává nahlášené ztráty a nálezy a následně předá kontakt na nálezce nebo toho, kdo psa hledá a tato zvířata tak automaticky nemusí končit v útulku,“ uvedla mluvčí Městské policie hl. m. Prahy Irena Seifertová.

Samotné dohledávání majitelů má podle ní na přelomu roku úspěšnost přes 90 procent. Dohledává se na základě nahlášených popisů ztrát a nálezů, tetování, mikročipů a také již provedených příjmů z minula.

Lidé, kteří hledají zaběhnutého psa, mohou zavolat do útulku a zvíře popsat, nebo se podívat na webové stránky útulku, kde je seznam nalezených psů průběžně aktualizován.
Nedávno také začala být na platformách Android i iOS zdarma k dispozici aplikace Yaga. Funguje na principu vzájemné pomoci majitelů mazlíčků a lidí, kteří jsou ochotni pomoci v případě jejich hledání.

Aby majitelé psů snížili riziko jejich zaběhnutí, neměli by je uvazovat u obchodů a na dalších veřejných místech. Pomáhá čipování, tetování, telefonní číslo či adresa na obojku. U psů, kteří mají strach ze střelby, je lepší po domluvě s veterinářem aplikovat utišující prostředek. Pes díky tomu může tyto náročné dny v klidu a bez stresu prospat. Samozřejmě se také nabízí možnost odjet někam, kde bude klid.


VFN zahájila plošné testování přijímaných pacientů na Covid-19

Včera ve 13:31

Od pondělí 6. dubna 2020 zahájila Všeobecná fakultní nemocnice v Praze plošné testování všech pacientů přijímaných k hospitalizaci na Covid-19. 

Praha 1 zajistí odběry zaměstnancům radnice i svých příspěvkových organizací

2. dubna 2020 ve 23:28

Pracovníci Střediska sociálních služeb Praha 1, Nemocnice Na Františku, škol Prahy 1, které jsou v mimořádném provozu, a Úřadu MČ Praha 1 se podrobí preventivním odběrům na onemocnění COVID-19.

Další články
Nahoru