Dnes Pátek - snih 3°C
Zítra Sobota - jasno 4°C
Pátek 5. 3. 2021
Svátek má Kazimír
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Kvůli petardám a ohňostrojům začíná psům nejstresovější období roku. Riziko zaběhnutí lze snížit
Psi jsou kvůli hlasité lidské zábavě ve stresu, někteří proto na přelomu roku končí v útulku. Foto: MP Praha

Kvůli petardám a ohňostrojům začíná psům nejstresovější období roku. Riziko zaběhnutí lze snížit

Při silvestrovském a novoročním odpalování ohňostrojů, petard a další zábavní pyrotechniky mnozí psi kvůli zvukovým efektům trpí. Jen v Praze se jich proto na konci roku desítky zaběhnou a skončí v útulku. Většina se naštěstí brzy vrací k majiteli.

Loni na silvestra a první den v letošním roce lidé telefonicky nahlásili v trojském útulku pražské městské policie dohromady 37 nalezených a 35 ztracených psů. Řadu jich ani nebylo díky práci ošetřovatelů, kteří ztracence a nalezence i přes chybějící řádné označení dohledali v systému, nutné dovézt do útulku. Majitelé si pro ně totiž přijeli rovnou na místo nálezu.

„I na letošního silvestra a následně na Nový rok očekáváme zhruba podobný počet ztracený a nalezených psů. Než náš dispečink vyšle auto, porovnává nahlášené ztráty a nálezy a následně předá kontakt na nálezce nebo toho, kdo psa hledá a tato zvířata tak automaticky nemusí končit v útulku,“ uvedla mluvčí Městské policie hl. m. Prahy Irena Seifertová.

Samotné dohledávání majitelů má podle ní na přelomu roku úspěšnost přes 90 procent. Dohledává se na základě nahlášených popisů ztrát a nálezů, tetování, mikročipů a také již provedených příjmů z minula.

Lidé, kteří hledají zaběhnutého psa, mohou zavolat do útulku a zvíře popsat, nebo se podívat na webové stránky útulku, kde je seznam nalezených psů průběžně aktualizován.
Nedávno také začala být na platformách Android i iOS zdarma k dispozici aplikace Yaga. Funguje na principu vzájemné pomoci majitelů mazlíčků a lidí, kteří jsou ochotni pomoci v případě jejich hledání.

Aby majitelé psů snížili riziko jejich zaběhnutí, neměli by je uvazovat u obchodů a na dalších veřejných místech. Pomáhá čipování, tetování, telefonní číslo či adresa na obojku. U psů, kteří mají strach ze střelby, je lepší po domluvě s veterinářem aplikovat utišující prostředek. Pes díky tomu může tyto náročné dny v klidu a bez stresu prospat. Samozřejmě se také nabízí možnost odjet někam, kde bude klid.


Pražská plynárenská nabízí v době pandemie mobilní kancelář

3. března 2021 v 19:37

I když zákazníci Pražské plynárenské mohou veškeré záležitosti spojené s dodávkou energií řešit online a společnost toto řešení doporučuje, myslí i na ty, pro které je tato forma komunikace obtížně využitelná nebo složitá. Po dobu, kdy budou z důvodu pandemie covid uzavřeny obchodní kanceláře...

Lepší komunikace s neslyšícími na radnici Prahy 2

3. března 2021 v 10:46

U příležitosti Mezinárodního dne sluchu, který se letos slaví již 15. rokem, vylepší Praha 2 ve spolupráci se společností Transkript Online komunikaci s neslyšícími.

Kdy na radnici Prahy 13 v březnu

1. března 2021 v 16:37

V návaznosti na usnesení vlády se od pondělí 1. března mění úřední hodiny Úřadu městské části Praha 13.

Praha 5 spouští elektronický portál občana. V první fázi ho využijí majitelé psů

1. března 2021 v 11:26

Přihlášení nebo odhlášení, ale i uhrazení místního poplatku za psa a to vše z pohodlí domova. Praha 5 rozjíždí pilotní téma Portálu občana od 1. března.

Další články
Nahoru