Dnes Neděle - zatazeno 0°C
Zítra Pondělí - prehanky-snih 3°C
Neděle 29. 1. 2023
Svátek má Zdislava
Pražské masopusty
Letošní masopustová sezona v Praze zahrnuje řadu akcí
Kvůli pandemii covidu pokračují v pražské MHD dezinfekce ozonem a čištění savem
Dezinfekce autobusu ozonem. Zdroj foto a se souhlasem: DPP

Kvůli pandemii covidu pokračují v pražské MHD dezinfekce ozonem a čištění savem

V souvislosti se zhoršováním epidemiologické situace se vrací diskuse nad bezpečností cestování pražskou MHD. Dopravní podnik (DPP) dezinfikuje všechny prostředky ozonem, kvůli pandemii byl zesílen i ruční úklid savem a dalšími prostředky. Na dotaz serveru Pražský patriot to uvedla mluvčí DPP Aneta Řehková.

S ozonizací interiérů tramvají a autobusů se začalo v Praze prakticky hned po začátku pandemie v březnu 2020. Nedlouho poté byla tato dezinfekce rozšířena i do metra. Loni v únoru na přání hygieniků a po stížnostech některých cestujících na používání chemikálií DPP na pár týdnů s ozonizací přestal, od loňského března ji opět průběžně provádí.

V jaké míře to je nyní, kdy kvůli variantě omikron opět začíná přibývat nakažených? „U tramvají dezinfekce ozonizací probíhá průběžně a dle epidemiologické situace. V okamžiku prokazatelného výskytu covid pozitivní osoby, ať už provozního pracovníka nebo cestujícího, navíc provedeme mimořádnou dezinfekci,“ ujistila Řehková.

Dezinfekce se dělá mechanickou cestou, to znamená, že při denním úklidu před každým výjezdem vlaku je prováděn za pomoci zvýšené koncentrace dezinfekčních prostředků otěr madel, sedaček, stropů a komponentů v kabině řidiče.

Před rokem proběhla i zkouška dezinfikovat interiér vozů za pomoci UVC lampy s kombinací ozonového generátoru, nicméně tato kombinace se podle vyjádření DPP neosvědčila. Stejně tak nebyla doporučena odborníky z Akademie věd ČR polymerová dezinfekce ploch. Jedná se o čištění vodou ředitelným prostředkem bez klasického zápachu. 

Dezinfekci autobusů ozonem zajišťuje zasmluvněná úklidová firma. Dezinfekce jednoho standardního dvanáctimetrového autobusu ozonem zabere zhruba třicet minut. Na jedno vozidlo jsou potřeba dva generátory „aktivního kyslíku“ O3 s výkonem 7 gramů ozonu za hodinu, jak dříve uvedl DPP.

Anketa

Jste spokojeni s čistotou ve vozech pražské MHD?

47.2%
(47.2%)
52.8%
(52.8%)
Po ozonizaci je ještě v celém autobuse proveden velký úklid s použitím roztoku vody a běžného tekutého dezinfekčního prostředku typu savo. Takto jsou dezinfikována především madla, zádržný systém a dotykové plochy.

„Ozonování souprav metra je prováděno dodavatelsky na venkovních určených místech, a to jako doplňková činnost ke klasické formě každodenní dezinfekce souprav metra. Před přistavením soupravy metra k ozónování je vždy proveden úklid této soupravy,“ sdělila mluvčí.

Od počátku covidové pandemie je vždy bezprostředně po návratu soupravy metra do depa proveden úklid, jehož součástí je i dezinfekce zádržných madel, tyčí, klik a tlačítek dveří, samozřejmostí je podle Řehkové i dezinfekce podlahy. Dezinfekce je kromě prostoru pro cestující prováděna i v kabině strojvedoucích, a to včetně ovládacího pultu. 

Ze sloupků u vstupů do stanic metra byly odstraněny dávkovače dezinfekce. Pokud by došlo k dalšímu zhoršování situace, je ve hře jejich návrat? „Dávkovače byly nainstalovány v začátcích epidemie v roce 2020. Během podzimu stejného roku byly postupně nahrazovány bezkontaktními dezinfekčními stojany. Nové stojany jsou u každého vstupu do stanic a plně nahrazují staré dávkovače. Jsou také mnohem odolnější oproti vandalismu ze strany cestujících,“ sdělila mluvčí DPP Aneta Řehková.


Autor: Jan Puci

Další zastávky v Praze 4 získají nové přístřešky

25. ledna 2023 ve 12:25

Dopravní podnik hl. m. Prahy (DPP) pokračuje v Praze 4 v obměně přístřešků na tramvajových zastávkách. Během uplynulého víkendu byla vyměněna zastávka Palouček na Táborské ve směru k Nuselské radnici a příští víkend, 28. ledna, přijde na řadu zastávka ve směru Pražské...

TSK využila teplého počasí. Za první lednové týdny opravila přes sedm a půl tisíce výtluků

23. ledna 2023 v 10:55

Mrazivé počasí v první polovině prosince s následnou rychlou oblevou poškodilo na řadě míst vozovky tak, že by bez provizorní opravy musela být snižována rychlost nebo jinak omezována doprava, a to zejména na hlavních tazích, kde jezdí i MHD.

Samoobslužné bezhotovostní jízdenkové terminály jsou v provozu ve všech autobusech DPP

23. ledna 2023 v 10:14

Cestující na všech městských linkách provozovaných Dopravním podnikem hl. m. Prahy (DPP) si mohou zakoupit jízdenky bezhotovostně prostřednictvím samoobslužných terminálů. DPP jich od podzimu nainstaloval 1200 kusů do všech svých autobusů, elektrobusů a trolejbusů. 

Zlíchovský tunel bude ve středu uzavřen

22. ledna 2023 v 11:53

Od 25. ledna do 26. ledna bude v noci od 23 do 5 hodin uzavřen západní tubus A (směr Barrandovský most) a druhý tubus bude jednosměrný v původním směru.

Nehoda auta, tramvaje a sypače zablokovala Argentinskou

21. ledna 2023 ve 21:43

V sobotu 21. ledna po 13 hodině zasahovali hasiči u nehody osobního automobilu, tramvaje a posypového vozu v Argentinské ulici. Událost se obešla bez zranění a hasiči na místě provedli protipožární opatření.

Stavební údržba uzavře Těšnovský tunel

21. ledna 2023 v 09:03

Z důvodu stavební údržby bude Těšnovský tunel dvě noci uzavřen.

Radnice žádá doplnit chybějící zastávku na Červeném vrchu

19. ledna 2023 v 17:50

Když dochází k plánovaným výlukám provozu tramvají a nahrazují je autobusy, obyvatelé sídliště Červený vrch přicházejí o možnost vystoupit na sídlišti ve směru z centra. Radní Prahy 6 pro dopravu Ondřej Matěj Hrubeš (ODS) se proto z podnětu místních obrátil na Ladislava Urbánka, dopravního...

Praha 6 žádá více informací o tramvajové trati na Dědinu, DPP reaguje

19. ledna 2023 v 17:39

Radní Prahy 6 pro dopravu Ondřej Matěj Hrubeš (ODS) dopisem vyzval pražský dopravní podnik (DPP), aby zlepšil informovanost veřejnosti o výstavbě tramvajové trati z Divoké Šárky na Dědinu. „Na základě toho vedení dopravního podniku slíbilo více informací o projektu na svém webu,“ sdělil v tiskové...

Další články
Nahoru