Dnes Středa - zatazeno 11°C
Zítra Čtvrtek - obcasny-dest 15°C
Středa 29. 5. 2024
Svátek má Maxmilián a Maxim
Pražské drby
Co se v Praze povídá
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Kvůli obrazovkám rezignujte, vyzval primátor ředitele dopravního podniku. Ten odmítl
Informační obrazovky s odjezdy spojů. Foto: DPP

Kvůli obrazovkám rezignujte, vyzval primátor ředitele dopravního podniku. Ten odmítl

Dosluhující pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) dnes vyzval generálního ředitele dopravního podniku (DPP) Petra Witowského, aby odstoupil z pozice předsedy představenstva a ředitele DPP. Důvodem je nákup informačních obrazovek, podle primátora předražených. Hřib to oznámil v tiskové zprávě. Primátor Witowského odvolat nemůže, spadá to do pravomoci dozorčí rady. Vlastníkem DPP je Praha a jeho valnou hromadou je pak rada hlavního města. Witowski rezignovat odmítl.   

Pražský primátor Zdeněk Hřib dnes vyzval Petra Witowského k rezignaci na post předsedy představenstva a ředitele DPP. Důvodem je nákup obrazovek s odjezdy linek MHD a souvisejících služeb od společnosti Xanthus Servisní bez výběrového řízení za téměř dvojnásobnou cenu, než za jakou nakupuje obdobné obrazovky a služby jiná městská společnost ROPID.   

Na problémy této konkrétní zakázky DPP bylo jeho představenstvo upozorněno i někdejším členem dozorčí rady za Piráty Ivo Vašíčkem. Ten deklaroval, že pokud DPP obrazovky nakoupí dle původního záměru, bude na to podávat trestní oznámení. V lednu 2021 dozorčí rada DPP jednoznačně doporučila představenstvu DPP tuto smlouvu nepodepsat.  

„O tomto problému jsem už dříve mluvil s ředitelem Petrem Witowskim  i já osobně a jasně jsem mu řekl, že existuje levnější řešení, kterého by DPP měl využít. To připravila městská společnost Operátor ICT v mé gesci a je postavené na otevřených datech. Využívá ho ostatně i městská organizace ROPID v těch výrazně levnějších obrazovkách. Když jsem dnes k mému překvapení zjistil, že ředitel Witowski letos tu smlouvu podepsal i přes opakovaná upozornění z několika stran včetně mého osobního varování, vyzval jsem ho k odstoupení z funkce. Podobné jednání je naprosto nehospodárné, a tedy nepřijatelné,“ řekl primátor Hřib.  

Jedna obrazovka vyšla podle Hřiba DPP na přibližně 290 tisíc korun za kus, zatímco ROPID za podobné obrazovky platil 150 tisíc korun za kus i s úpravou softwaru. DPP jich podle Hřiba nyní nakoupil celkem 38.  

Podle Witowského jsou informační panely, které nakoupil dopravní podnik, diametrálně odlišné svým technickým provedením, a tedy i koncovou cenou, kterou nelze porovnávat s monitory ROPIDu. „Zásadně odmítám mediální výzvy politiků k mojí rezignaci,“ reagoval na Hřibovo vyjádření.

Bez podrobných znalostí věcí by podle něj nikdo neměl vytvářet unáhlené závěry a účelové kauzy.


Autor: puc

Konal se již desátý ročník mezinárodního sympozia

Dnes v 07:55

V uplynulém týdnu se ve dnech 23. a 24. května již podesáté setkali odborníci z celého světa k diskusi nad tématy udržitelného konceptu dopravy, kvality života a dalších oblastí spojených s chytrými městy. Konalo se sympozium Smart Cities Symposium Prague 2024 (SCSP).

Dotační program Prahy 15 pro sociální oblast

Dnes v 07:07

Praha 15 vyhlásila dotační program pod názvem „MČ Praha 15 pro sociální oblast 2024“. Dotace se vztahuje na pomoc dětem a mládeži, pomoc seniorům, pomoc osobám se zdravotním postižením a ostatní služby a činnosti v oblasti sociální prevence.

Na Žižkově srazila tramvaj muže, přebíhal přes koleje

27. května 2024 ve 21:06

V pondělí krátce před třináctou hodinou v Seifertově ulici poblíž fotbalového stadionu klubu Viktoria Žižkov došlo k dopravní nehodě. Zhruba šedesátiletý muž přebíhal přes koleje a srazila ho tramvaj. Podle záchranářů utrpěl úraz hlavy a další poranění.

Další články
Nahoru