Dnes Úterý - polojasno 24°C
Zítra Středa - bourky 26°C
Úterý 28. 6. 2022
Svátek má Lubomír
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Kvůli novému cyklopruhu a parkovacím místům se zúžila část výpadovky, sanitkám to může komplikovat průjezd
Pohled řidiče na upravený úsek. Bývaly tu dva pruhy, nyní už jen jeden. Pravý se stal parkovištěm a cyklopruhem. Foto(2x): MČ Praha 5

Kvůli novému cyklopruhu a parkovacím místům se zúžila část výpadovky, sanitkám to může komplikovat průjezd

Vedení Prahy 5 nesouhlasí s novým dopravní opatřením, které v Motole zúžilo frekventovanou Plzeňskou ulici do jednoho jízdního pruhu. Podle radnice to zkomplikovalo provoz na frekventované ulici, která je klíčová pro příjezdy a výjezdy sanitek do motolské nemocnice. Výhrady k novince má i záchranka. 

„Pátá městská část zásadně nesouhlasí s úpravou provozu na Plzeňské ulici. Tu v posledních týdnech bez předchozí konzultace zadal Magistrát hlavního města Prahy. Praha 5 požaduje okamžitou nápravu, protože dopravní úpravy na mimořádně frekventovaném místě Plzeňské ulice komplikují průjezd vozidel záchranné služby u motolské nemocnice,“ uvedl dnes mluvčí Prahy 5 Stanislav Brunclík.  

Zúžení se týká úseku pod estakádou Kukulovy a Bucharovy ulice. Na uvolněném místě magistrát zřídil parkovací stání. To vše kvůli údajně vyšší bezpečnosti pro cyklisty a pěší.

„Legalizovat stání vozidel svedením dopravy do jednoho jízdního pruhu a vyznačit velkorysé pruhy pro cyklisty v místě, kde sanitky nemohou využít tramvajové pásy, je z našeho pohledu nepochopitelné. Chceme rychlou nápravu,“ uvedl radní pro územní rozvoj Zdeněk Doležal (ODS). 

Praha 5 v tomto dopravně kritickém úseku souhlasila s využitím chodníků pro pohyb cyklistů, takže vyznačení širokých cyklopruhů považuje za zbytečné a nebezpečné.

Dopravní opatření na větších komunikacích v metropoli schvaluje magistrátní odbor pozemních komunikací a drah, který Praha 5 vyzvala k nápravě. Zároveň radní požádali náměstka primátora pro dopravu Adama Scheinherra (Praha Sobě) a celé vedení hlavního města o vytvoření a přijetí systému informování městských částí při podobných dopravních úpravách.

„Rádi bychom znali důvod, proč s námi nikdo z magistrátu toto důležité dopravní opatření nekoordinoval. Určitě bychom dokázali předat informaci, že v tomto místě pravidelně a často jezdí vozy záchranné služby, které mají většinou naspěch,“ dodal radní Doležal.

„Toto opatření není šťastné. Nikdo s námi nic nekonzultoval, nepřizval nás k projektu a přípravě řešení,“ podotkl předseda dopravního výboru Prahy 5 Jan Panenka (ODS).

Zdravotnická záchranná služba hlavního města Prahy podle její mluvčí Jany Poštové o tomto dopravním opatření také předem nevěděla a neměla ho tudíž možnost připomínkovat.

„Když tam budou zaparkovaná auta, tak v případě dopravní špičky může pro sanitky nastat problém, protože po vyvýšeném pásu pro tramvaje jet nemohou. Přitom toto místo je našimi vozy hodně využívané, jo to jedna z mála přístupových cest do motolské nemocnice,“ sdělila serveru Pražský patriot.

 


Autor: Jan Puci

Zlíchovský tunel bude několik nocí uzavřen

24. června 2022 v 08:48

Ve Zlíchovském tunelu probíhá výměna sodíkového osvětlení za osvětlení s LED zdroji včetně napájení, probíhají proto noční uzavírky tunelu.

Letní uzavírka části Hornoměcholupské ulice

24. června 2022 v 08:42

V pondělí 4. července 2022 zahájí Technická správa komunikací (TSK) první fázi opravy Hornoměcholupské ulice.

Oprava uzavře Kosteleckou ulici

22. června 2022 v 15:20

Technická správa komunikací (TSK) provede v období od 2. do 10. července opravu Kostelecké ulice v úseku mezi ulicemi Tupolevova (kruhový objezd) a Cukrovarská (železniční přejezd).

Dnes v noci se uzavře Zlíchovský tunel

20. června 2022 v 11:27

Od 20. června od 23 hodin do 21.června do 5 hodin bude uzavřen západní tubus – směr Barrandovský most, a druhý tubus bude jednosměrný v původním směru.

Tunelový komplex Blanka bude ve čtvrtek v noci uzavřen

15. června 2022 v 10:29

Z důvodu pravidelné údržby tunelů bude Tunelový komplex Blanka od čtvrtka 16. června od 23 hodin do pátku 17. června do 5 hodin uzavřen.

Další články
Nahoru