Dnes Středa - skorojasno 1°C
Zítra Čtvrtek - jasno 2°C
Středa 8. 2. 2023
Svátek má Milada
Pražské masopusty
Letošní masopustová sezona v Praze zahrnuje řadu akcí
Kvůli novému cyklopruhu a parkovacím místům se zúžila část výpadovky, sanitkám to může komplikovat průjezd
Pohled řidiče na upravený úsek. Bývaly tu dva pruhy, nyní už jen jeden. Pravý se stal parkovištěm a cyklopruhem. Foto(2x): MČ Praha 5

Kvůli novému cyklopruhu a parkovacím místům se zúžila část výpadovky, sanitkám to může komplikovat průjezd

Vedení Prahy 5 nesouhlasí s novým dopravní opatřením, které v Motole zúžilo frekventovanou Plzeňskou ulici do jednoho jízdního pruhu. Podle radnice to zkomplikovalo provoz na frekventované ulici, která je klíčová pro příjezdy a výjezdy sanitek do motolské nemocnice. Výhrady k novince má i záchranka. 

„Pátá městská část zásadně nesouhlasí s úpravou provozu na Plzeňské ulici. Tu v posledních týdnech bez předchozí konzultace zadal Magistrát hlavního města Prahy. Praha 5 požaduje okamžitou nápravu, protože dopravní úpravy na mimořádně frekventovaném místě Plzeňské ulice komplikují průjezd vozidel záchranné služby u motolské nemocnice,“ uvedl dnes mluvčí Prahy 5 Stanislav Brunclík.  

Zúžení se týká úseku pod estakádou Kukulovy a Bucharovy ulice. Na uvolněném místě magistrát zřídil parkovací stání. To vše kvůli údajně vyšší bezpečnosti pro cyklisty a pěší.

„Legalizovat stání vozidel svedením dopravy do jednoho jízdního pruhu a vyznačit velkorysé pruhy pro cyklisty v místě, kde sanitky nemohou využít tramvajové pásy, je z našeho pohledu nepochopitelné. Chceme rychlou nápravu,“ uvedl radní pro územní rozvoj Zdeněk Doležal (ODS). 

Praha 5 v tomto dopravně kritickém úseku souhlasila s využitím chodníků pro pohyb cyklistů, takže vyznačení širokých cyklopruhů považuje za zbytečné a nebezpečné.

Dopravní opatření na větších komunikacích v metropoli schvaluje magistrátní odbor pozemních komunikací a drah, který Praha 5 vyzvala k nápravě. Zároveň radní požádali náměstka primátora pro dopravu Adama Scheinherra (Praha Sobě) a celé vedení hlavního města o vytvoření a přijetí systému informování městských částí při podobných dopravních úpravách.

„Rádi bychom znali důvod, proč s námi nikdo z magistrátu toto důležité dopravní opatření nekoordinoval. Určitě bychom dokázali předat informaci, že v tomto místě pravidelně a často jezdí vozy záchranné služby, které mají většinou naspěch,“ dodal radní Doležal.

„Toto opatření není šťastné. Nikdo s námi nic nekonzultoval, nepřizval nás k projektu a přípravě řešení,“ podotkl předseda dopravního výboru Prahy 5 Jan Panenka (ODS).

Zdravotnická záchranná služba hlavního města Prahy podle její mluvčí Jany Poštové o tomto dopravním opatření také předem nevěděla a neměla ho tudíž možnost připomínkovat.

„Když tam budou zaparkovaná auta, tak v případě dopravní špičky může pro sanitky nastat problém, protože po vyvýšeném pásu pro tramvaje jet nemohou. Přitom toto místo je našimi vozy hodně využívané, jo to jedna z mála přístupových cest do motolské nemocnice,“ sdělila serveru Pražský patriot.

 


Autor: Jan Puci

Další zastávky v Praze 4 získají nové přístřešky

25. ledna 2023 ve 12:25

Dopravní podnik hl. m. Prahy (DPP) pokračuje v Praze 4 v obměně přístřešků na tramvajových zastávkách. Během uplynulého víkendu byla vyměněna zastávka Palouček na Táborské ve směru k Nuselské radnici a příští víkend, 28. ledna, přijde na řadu zastávka ve směru Pražské...

TSK využila teplého počasí. Za první lednové týdny opravila přes sedm a půl tisíce výtluků

23. ledna 2023 v 10:55

Mrazivé počasí v první polovině prosince s následnou rychlou oblevou poškodilo na řadě míst vozovky tak, že by bez provizorní opravy musela být snižována rychlost nebo jinak omezována doprava, a to zejména na hlavních tazích, kde jezdí i MHD.

Samoobslužné bezhotovostní jízdenkové terminály jsou v provozu ve všech autobusech DPP

23. ledna 2023 v 10:14

Cestující na všech městských linkách provozovaných Dopravním podnikem hl. m. Prahy (DPP) si mohou zakoupit jízdenky bezhotovostně prostřednictvím samoobslužných terminálů. DPP jich od podzimu nainstaloval 1200 kusů do všech svých autobusů, elektrobusů a trolejbusů. 

Zlíchovský tunel bude ve středu uzavřen

22. ledna 2023 v 11:53

Od 25. ledna do 26. ledna bude v noci od 23 do 5 hodin uzavřen západní tubus A (směr Barrandovský most) a druhý tubus bude jednosměrný v původním směru.

Další články
Nahoru