Dnes Neděle - polojasno 28°C
Zítra Pondělí - skorojasno 33°C
Neděle 26. 6. 2022
Svátek má Adriana
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Kvůli novele zákona upraví Praha ceny svozu odpadu
Svoz odpadu v Praze. Foto: archiv

Kvůli novele zákona upraví Praha ceny svozu odpadu

Z důvodu novely odpadového zákona musí hlavní město do konce roku schválit novou vyhlášku, která stanoví ceny za svoz odpadu. Jak novinářům řekl náměstek primátora Petr Hlubuček (STAN), na jejím znění se nyní pracuje a úpravy budou pro některé Pražany znamenat zdražení, jiným se však zase mohou ceny snížit. Kalkulace bude nově vycházet jen z kapacity popelnic, nyní je složitější.

Zákon dal obcím možnost cenu za odpad stanovit až na korunu za litr obsahu nádoby a měsíc. Nyní je podle náměstka v Praze cena v Praze asi poloviční, což by podle svých slov rád v průměru zachoval.

„Musíme ale cenu nastavit tak, aby byla udržitelná pro rozpočet i pro občana," řekl. Doplnil, že v současnosti stojí zpracování odpadu v metropoli asi 1,6 miliardy a město musí do systému každý rok doplácet asi 400 milionů korun.

Veškeré „barevné popelnice", například pro svoz bioodpadu, které si nyní lidé musí platit, budou podle náměstka nově zdarma. Dodal, že nová vyhláška musí začít platit od prvního ledna, takže zastupitelé ji budou schvalovat zřejmě v říjnu nebo listopadu.

Jiné samosprávy to již v reakci na novelu zákona udělaly, v poslední době stanovil například Bohumín poplatek v maximální výši, v Jablonci nad Nisou lidé nově zaplatí 80 haléřů za litr a měsíc.

V metropoli nyní lidé platí za svoz odpadu podle velikosti nádoby a četnosti. Například svoz popelnice o 240 litrech jednou týdně vyjde na 394 korun měsíčně. Ceny město naposledy zvýšilo od loňska, a to o 30 procent. Zároveň však o polovinu zlevnil svoz bioodpadu.

Svoz odpadu v Praze zajišťují městem vlastněné Pražské služby a několik dalších soukromých firem. Pražské služby, které obstarávají zhruba dvě třetiny metropole, loni svezly 257 754 tun směsného odpadu, což bylo o necelé procento meziročně více.

Množství směsného odpadu v Praze už několik let roste, oproti roku 2017 vzrostlo loni o více než 7500 tun.


Autor: ČTK

Šestka rozšiřuje kapacity škol

24. června 2022 v 08:47

Školy v Praze 6 letos otevřou 44 prvních tříd, o jednu více než loni. Do prvních tříd zatím přijaly celkem 1114 dětí, další je mohou následovat po vyřešení odkladů školní docházky a dořešení vícečetných žádostí o přijetí. V detašovaných pracovištích je místo i pro...

Praha 6 rozdělí dětem na tábory tři miliony

23. června 2022 v 08:34

Stejně jako v uplynulých letech, i letos před prázdninami spustila Praha 6 program Šestka táborová. Prostřednictvím portálu Aktivní město přispěje rodičům dětí na tábory, příměstské kempy, sportovní soustředění a další prázdninové volnočasové aktivity.

Další články
Nahoru