Dnes Sobota - zatazeno 4°C
Zítra Neděle - snih 1°C
Sobota 27. 11. 2021
Svátek má Xenie
Koronavirus
Aktuální informace o epidemii.
Kvůli novele zákona upraví Praha ceny svozu odpadu
Svoz odpadu v Praze. Foto: archiv

Kvůli novele zákona upraví Praha ceny svozu odpadu

Z důvodu novely odpadového zákona musí hlavní město do konce roku schválit novou vyhlášku, která stanoví ceny za svoz odpadu. Jak novinářům řekl náměstek primátora Petr Hlubuček (STAN), na jejím znění se nyní pracuje a úpravy budou pro některé Pražany znamenat zdražení, jiným se však zase mohou ceny snížit. Kalkulace bude nově vycházet jen z kapacity popelnic, nyní je složitější.

Zákon dal obcím možnost cenu za odpad stanovit až na korunu za litr obsahu nádoby a měsíc. Nyní je podle náměstka v Praze cena v Praze asi poloviční, což by podle svých slov rád v průměru zachoval.

„Musíme ale cenu nastavit tak, aby byla udržitelná pro rozpočet i pro občana," řekl. Doplnil, že v současnosti stojí zpracování odpadu v metropoli asi 1,6 miliardy a město musí do systému každý rok doplácet asi 400 milionů korun.

Veškeré „barevné popelnice", například pro svoz bioodpadu, které si nyní lidé musí platit, budou podle náměstka nově zdarma. Dodal, že nová vyhláška musí začít platit od prvního ledna, takže zastupitelé ji budou schvalovat zřejmě v říjnu nebo listopadu.

Jiné samosprávy to již v reakci na novelu zákona udělaly, v poslední době stanovil například Bohumín poplatek v maximální výši, v Jablonci nad Nisou lidé nově zaplatí 80 haléřů za litr a měsíc.

V metropoli nyní lidé platí za svoz odpadu podle velikosti nádoby a četnosti. Například svoz popelnice o 240 litrech jednou týdně vyjde na 394 korun měsíčně. Ceny město naposledy zvýšilo od loňska, a to o 30 procent. Zároveň však o polovinu zlevnil svoz bioodpadu.

Svoz odpadu v Praze zajišťují městem vlastněné Pražské služby a několik dalších soukromých firem. Pražské služby, které obstarávají zhruba dvě třetiny metropole, loni svezly 257 754 tun směsného odpadu, což bylo o necelé procento meziročně více.

Množství směsného odpadu v Praze už několik let roste, oproti roku 2017 vzrostlo loni o více než 7500 tun.


Autor: ČTK

Praha 11: Pro Místní akční plán otevřela pandemie nové možnosti

Včera v 10:55

Místní akční plán (MAP) vzdělání pro Prahu 11 končí svou II. etapu, která byla zahájena v prosinci 2021. I přes komplikace spojené s pandemií Covid19 a uzavřením škol se pracovním skupinám a realizačnímu týmu MAP II podařilo na území městské části Praha 11 a spolupracujících MČ Křeslice, Šeberov a...

Radní odsouhlasili návrh memoranda o vzájemné spolupráci Prahy se Středočeským krajem

25. listopadu 2021 v 08:46

Pražští radní v pondělí odsouhlasili záměr uzavřít Memorandum o vzájemné spolupráci mezi hlavním městem Prahou a Středočeským krajem. Tímto krokem navazují na první povolební společné setkání zástupců obou krajů, které se uskutečnilo 10. června 2021. Samotný podpis memoranda bude následovat po...

Praha 5 schválila pravidla pro rozpočtové provizorium

24. listopadu 2021 ve 22:27

Na svém úterním zasedání zastupitelé Prahy 5 rozhodli, že pokud nebude včas schválen rozpočet na příští rok, začne městská část automaticky hospodařit od ledna v provizoriu. Nebude ho tak už muset schvalovat.

Příznivci návratu pomníku maršála Radeckého se sešli na Mariánském náměstí

23. listopadu 2021 v 19:37

Spolek Radecký Praha, který dlouhodobě usiluje o návrat pomníku maršála Václava Radeckého z Radče na Malostranské náměstí, uspořádal tradiční setkání podporovatelů obnovy pomníku. 

Pěší cesta propojí Palmovku s ulicí Švábky a Rohanským nábřežím

23. listopadu 2021 v 09:39

První projekt předznamenávající budoucí proměnu Palmovky v Praze 8 bude zahrnovat cestu pro pěší, která propojí ulice Zenklova a Švábky.  Sloužit veřejnosti by měla začít v červnu příštího roku a její stavba vyjde na 26 milionů korun včetně DPH.

Další články
Nahoru