dnes
Středa - dest
13°C
zítra
Čtvrtek - polojasno
17°C
pozítří
Pátek - polojasno
19°C
Kvůli nekvalifikovaným průvodcům připravila Praha novelu zákona
Malá Strana, oblíbený cíl průvodců. Foto: archiv

Kvůli nekvalifikovaným průvodcům připravila Praha novelu zákona

Praha připravila návrh změny živnostenského zákona kvůli nekvalifikovaným průvodcům. Průvodcovská činnost má být podle vedení města činností vázanou, tedy průvodci by měly skládat zkoušky odborné způsobilosti. Nekvalifikovaní průvodci totiž turistům mnohdy předávají mylné informace.  Znění novely v úterý odsouhlasili radní hlavního města, schválit ji musí ještě zastupitelstvo. Až poté se návrhem novely budou zabývat poslanci.

Vedení metropole v úterý projednalo návrh novely zákona, který si klade za cíl průvodcovství zpřísnit na vázanou živnost. Její získání by podléhalo splnění podmínky odborného vzdělání, případně složení rekvalifikační zkoušky.

Průvodcovská činnost je od roku 2008 činností volnou a turisty tak může provázet kdokoli i bez příslušné kvalifikace.  Stačí mít živnost. „Změna se týká průvodcovské činnosti v cestovním ruchu, protože tato oblast není dostatečně ošetřena. Chceme tím vyřešit situaci, kdy jsou často nabízeny průvodcovské služby i lidmi, kteří nemají znalost Prahy a pražských reálií, a tudíž jsou ty služby velmi nekvalitní,“ uvedla pražská primátorka Adriana Krnáčová.

V praxi to znamená, že každý, kdo by ve městě chtěl vykonávat průvodcovskou činnost, by musel mít vysokoškolské, vyšší odborné nebo střední vzdělání v oblasti cestovního ruchu, historie – například dějin architektury či umění – nebo potřebnou rekvalifikaci. Předpokladem k získání rekvalifikace by pak byla zkouška mimo jiné z historie, umělecké historie, instruktáže k pražským památkovým objektům a nejzajímavějším turistickým trasám.

Návrh novely zákona musí nejdříve schválit pražské zastupitelstvo, následně pak projít Poslaneckou sněmovnou a Senátem. „Nechceme tu suplovat roli ministerstev, ale je pravda, že toto je problém, který se týká především Prahy, a musíme jej vyřešit v nejbližší možné době,“ dodala primátorka Krnáčová.

Činnost průvodce je regulována ve 13 z 28 zemí Evropské unie, například ve Francii, Itálii, v Rakousku nebo ve Španělsku. Zákon nestanovuje povinné předpoklady pro průvodce například v Německu, Dánsku, Polsku nebo Velké Británii.


Praha 2 zve na ‎nejlepší česká vína v Praze

Dnes v 10:20

Největší degustační výstava vín v pondělí 3. června od 13:30 do 18 hodin v Novoměstské radnici v Praze 2. Všechna ze 150 vystavených českých vín se zúčastnila Národní soutěže vín.

Zápisy do 1. tříd ZŠ v Praze 5: Na první pohled to může vypadat jinak, ale míst pro prvňáčky je dostatek

20. května 2019 v 16:50

Po proběhlých zápisů do 1. tříd základních škol v Praze 5 pro školní rok 2019/2020 sice ještě ředitelé škol neznají konečný počet prvňáčků, které zařadí do prvních tříd na „svých“ školách, nicméně se neobávají, že by na základních školách na území Prahy 5 byl míst...

Další články
Nahoru