dnes
Sobota - zatazeno
8°C
zítra
Neděle - obcasny-dest
5°C
pozítří
Pondělí - skorojasno
4°C
Kvůli nedostavěnému okruhu zablokují na čtvrt hodiny Spořilovskou
Častý obrázek se Spořilovské spojky, kamiony dusí tuto část Prahy. Foto: archiv

Kvůli nedostavěnému okruhu zablokují na čtvrt hodiny Spořilovskou

Blokáda Spořilovské, kterou organizuje Občanské sdružení SOS Spořilov a Iniciativa Stop kamionům, se bude konat ve středu 14. září v 17 hodin formou pochodu po spojce od horního vjezdu u Senohrabské ulice směrem k dolnímu vjezdu z ulice Na Chodovci. Nahlášený protestní pochod by měl trvat zhruba čtvrt hodiny.

„Dopravní situace na Spořilově a v celém jihovýchodním segmentu Prahy je kvůli nedostavěnému  Pražského okruhu neúnosná. Tisíce kamionů ohrožují denně životy a zdraví 14 tisíc obyvatel Spořilova a statisíců dalších Pražanů i Středočechů,“ vysvětluje důvod blokády místopředsedkyně SOS Spořilov Jana Růžičková.

Dvouproudá místní sídlištní komunikace Spořilovská, která není zkolaudována na zátěž těžkými kamiony a nemá EIA, nahrazuje již roky Pražský okruh. Kolony tranzitních kamionů se tvoří na Spořilovské,  dálnici D1 v oblasti Jižního města, Jižní spojce, Štěrboholské radiále a dalších pražských  komunikacích. Pomalé popojíždění kamionů podle odborníků vede k násobnému až řádovému zvýšení emisí.

Účastníci blokády budou podle Růžičkové žádat co nejrychlejší dokončení Pražského okruhu. A dále, aby odpovědné instituce do doby dostavby okruhu učinily „okamžitá opatření k zamezení dalších ztrát na zdraví a životech obyvatel Spořilova a dalších Pražanů“.

„Vše je řádně nahlášeno, přijde nás podpořit náměstek primátorky a pražský radní za dopravu Petr Dolínek, který se v poslední době hodně angažoval za dostavbu jihovýchodní části Pražského okruhu,“ uvádí sdružení na svém facebookovovém profilu.  Na akci jsou pozvání také zástupci radnice Prahy 4, magistrátu, ministr dopravy Dan Ťok i hlavní hygienička ČR Eva Gottvaldová.

„Každý den sbírám podpisy pod dostavbu části Pražského okruhu 511 mezi dálnicí D1 a Běchovicemi. V současné chvíli jich máme zhruba 4 000. Chceme tím pomoci Praze i vládě při vyjednávání, aby viděli, že v tom nejsou sami, že za nimi občané stojí. Už jsme své stanovisko vyjádřili krátkým zastavením dopravy v Uhříněvsi. A vidíte, pořád je to málo. Proto, společně se Spořilováky a s podporou Prahy, připravujeme ještě agresivnější protest, abychom upozornili na problém chybějícího okruhu,“ vyjádřil se k chystané středeční blokádě Petr Sýkora, zakladatel iniciativy Stop kamionům. 

„Pořád to nechápu. Občané Prahy, magistrát, poslanci i vláda jsou pro dostavbu Pražského okruhu. Tak proč po tolika letech stále nestojí? Výsledky závěrečných jednání na úrovni ministrů mě neuspokojují. Každý dobře ví, že stačí ,sabotáže´ některých spolků proti okruhu a stavbu budeme dál a dál odkládat. Ale s tím už si musí poradit naši ministři,“ dodal zastupitel Prahy 11 a za stranu Jižní město náš domov a kandidát do Senátu Petr Sýkora.


Další články
Nahoru