Dnes Pondělí - skorojasno 8°C
Zítra Úterý - obcasny-dest 8°C
Pondělí 11. 12. 2023
Svátek má Dana
Vánoční nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz, do konce roku za zvýhodněné ceny.
Kvůli myomům nemohla Jitka otěhotnět
Se synem Ondráškem. Foto: Se souhlasem paní Jitky

Kvůli myomům nemohla Jitka otěhotnět

Když bylo Jitce 20 let, začaly ji trápit bolesti břicha a silná menstruace. Navštívila proto gynekologa, který zjistil, že má v děloze několik nezhoubných nádorů, takzvaných myomů.  

„Vystřídala jsem tenkrát několik lékařů a všichni se snažili zastavit růst myomů hormonální léčbou. Nikdo neuvažoval o operaci,“ popisuje Jitka. V té době hodně cestovala a v rámci studia psychologie odjela na stáž do Španělska. Nasazená léčba bohužel nezabrala a její zdravotní stav se v cizině zhoršil natolik, že tam nakonec musela podstoupit operaci myomu. 

„Všechno naštěstí dobře dopadlo. Když jsem se později vrátila do Česka, seznámila jsem se se svým současným partnerem. Už tehdy jsme se bavili o tom, že by bylo fajn mít spolu miminko. Brzy mi ale v děloze vyrostl další myom,“ vzpomíná Jitka, která se na doporučení tentokrát obrátila na Gynekologicko-porodnické oddělení ve Vyškově. 

Zde jí lékaři navrhli myom odstranit. Nejprve musela podstoupit zákrok kvůli biopsii. Při operaci myomu pak přišli na to, že má Jitka ještě další gynekologické onemocnění – tzv. endometriózu, s níž není lehké otěhotnět. Sliznice, která se podobá děložní, v takovém případě roste mimo dělohu.

„Po zákroku mi v nemocnici řekli, že by bylo ideální, kdybych se pokusila otěhotnět co nejdříve,“ popisuje Jitka. Důvodem nebyla jenom endometrióza, při operaci totiž Jitce v děloze zablokovali cévy, které zásobují myomy – aby alespoň nějakou dobu dál nerostly. 

„Lékaři mě upozornili, že zákrok nevydrží napořád a že se myomy mohou asi po roce objevit znovu – proto nemám těhotenství odkládat,“ vzpomíná Jitka. Aby toho nebylo málo, její stav vzápětí zkomplikoval zlatý stafylokok, kvůli kterému dostala zánět břicha a musela znovu na sál. 

„Když jsem se po operaci probudila, cítila jsem se fyzicky i psychicky špatně. Byl to v pořadí již třetí zákrok v plné anestezii v jednom měsíci,“ popisuje Jitka. Infekce jí navíc poškodila funkci vejcovodů, takže plány na rychlé otěhotnění vzaly za své. Aby se co nejrychleji zotavila, odjela do lázní, kde se jí konečně ulevilo. 

Po návratu domů se Jitka s partnerem snažili o miminko přirozenou cestou, což ale skončilo mimoděložním těhotenstvím. Rozhodli se proto navštívit Reprofit – kliniku asistované reprodukce. 

„Paní doktorka s námi všechno probrala a důkladně mě vyšetřila. Zjistila to, co jsem už tušila – že moje situace není pro přirozené otěhotnění optimální,“ popisuje Jitka. Lékařka jí proto navrhla umělé oplodnění (IVF), na které Jitka s partnerem okamžitě kývli.

„Nechtěli jsme nic odkládat, a tak šlo všechno velmi rychle. Odebrali mi vajíčka, z nichž se po oplodnění vyvinula dvě embrya. Hned to první se pak po zavedení do dělohy uchytilo a já otěhotněla,“ usmívá se Jitka. Vzhledem ke svému zdravotnímu stavu nastoupila na rizikové těhotenství.

„Paní doktorka se o mě moc pěkně starala, každých 14 dní mi dělala ultrazvuk a byla velmi pečlivá a vstřícná. Až do devátého měsíce jsem neměla žádné komplikace,“ říká Jitka. Měsíc před porodem to vypadalo, že miminko neroste. Velikost dítěte byla sice hraniční, ale v pořádku, a Jitka nakonec porodila až ve 38. týdnu plánovaným císařském řezem. 

 „Když se nám narodil Ondrášek, měli jsme s partnerem velikou radost. Teď už má devět měsíců a oba si ho moc užíváme,“ popisuje Jitka. Díky tomu, že Ondřeje stále kojí, nemá menstruaci – a její myomy se proto nezvětšují. „Věřím, že se na nějakou dobu vyhnu dalším operacím. S partnerem se chceme co nejdříve pokusit o další dítě pomocí umělého oplodnění, aby měl Ondra sourozence. Snad nám to vyjde s druhým embryem, které jsme si nechali zmrazit,“ doufá nyní třicetiletá Jitka.


Autor: Lucie Rychlá

Daruj krev! Budoucí záchranáři z Fakulty biomedicínského inženýrství ČVUT upozorňují na potřebu dárcovství krve

9. prosince 2023 v 11:00

Budoucí zdravotničtí záchranáři z Fakulty biomedicínského inženýrství Českého vysokého učení technického v Praze dne 12. prosince již po čtvrté upozorňují akcí „Daruj krev!“ – hromadným darováním krve v Oblastní nemocnici Kladno – na nenahraditelnost lidské krve a na nedostatek...

FTN získala Cenu ministra zdravotnictví za rozvoj dobrovolnictví ve zdravotnictví

9. prosince 2023 v 10:24

Fakultní Thomayerova nemocnice (FTN) získala Cenu ministra zdravotnictví za rozvoj dobrovolnictví ve zdravotnictví pro rok 2023. Ocenění předal ministr zdravotnictví Vlastimil Válek zástupům nemocnice během čtvrtečního slavnostního večera v Emauzském opatství. Cenu převzali ředitel FTN Zdeněk...

Krabice od bot: Ještě týden budou otevřená sběrná místa sbírky

27. listopadu 2023 v 16:32

Už týden jsou po celém Česku otevřená sběrná místa sbírky vánočních dárků pro děti. Své dárce již našlo 34 tisíc krabic od bot s dárky pro malé i velké dívky a chlapce. Sběrná místa budou otevřená do úterý 5. prosince.

Přírodovědci z Univerzity Karlovy získali prestižní granty Evropské výzkumné rady

24. listopadu 2023 v 07:14

Dvě české přírodovědecké vědecké kapacity získaly Consolidator grant od Evropské výzkumné rady (ERC). Zooložka Mgr. Zuzana Musilová, Ph.D., a biolog Mgr. Matyáš Fendrych, Ph.D. (oba z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy) si nyní mohou za významnou finanční podporu, kterou z vědeckých grantů...

Chcete studovat na Univerzitě Karlově? Sedmnáct fakult se představí Na Karlovce

21. listopadu 2023 ve 14:27

V sobotu 25. listopadu se v budově Právnické fakulty na náměstí Curieových 7, Praha 1 od 9 do 16 hodin koná tradiční akce Na Karlovku, kde si lze udělat bližší představu o všech 17 fakultách Univerzity Karlovy. Pro příští akademický rok si mohou uchazeči zvolit z více než 600 studijních...

Předvánoční aukce v Arthouse Hejtmánek

20. listopadu 2023 v 10:49

Mimořádný velkoformátový obraz autora posledních československých bankovek Albína Brunovského s názvem Zahrada nabídne 7. prosince od 18 hodin večerní aukce v Arthouse Hejtmánek v Praze 6. Dílo bylo součástí umělecké výzdoby bývalé československé ambasády ve Stockholmu, vyvolávat se bude od...

Další články
Nahoru