dnes
Středa - obcasny-dest
3°C
zítra
Čtvrtek - oblacno
4°C
pozítří
Pátek - oblacno
11°C
Kvůli moči museli pokácet strom před hlavním nádražím, z kontroverzních toalet v parku denně vyvezou 500 litrů
Toalety jsou u frekventovaného chodníku před vchodem do vestibulu nádraží. Foto: PP

Kvůli moči museli pokácet strom před hlavním nádražím, z kontroverzních toalet v parku denně vyvezou 500 litrů

Když na začátku dubna nechala radnice Prahy 1 instalovat do frekventovaných Vrchlického sadů před hlavním železničním nádražím mobilní toalety, vyvolalo to rozporuplné reakce. Někteří lidé kritizovali, že instalace zařízení známých spíše s kulturních akcí není dostatečně reprezentativním řešením, jiní chválili, že konečně nebude „občůraný“ každý roh.

Podle úřadu toalety plní svůj účel, jejich zkušební provoz, který měl trvat jen do konce května, byl prodloužen do podzimu. Provoz toalet stojí městskou část 20 000 korun měsíčně. „Toalety se osvědčily a počítá se s nimi zatím do října,“ potvrdil serveru Pražský patriot Martin Šebesta z tiskového odboru Prahy 1.

Ve Vrchlického sadech jsou instalovány toalety na dvou místech. Jeden „stojan“, do kterého mohou naráz močit až čtyři muži, stojí přímo naproti hlavního vchodu do spodního vestibulu hlavního nádraží. Druhy je o pár desítek metrů dál směrem k Bolzanově ulici. Tedy v místech, kde denně projdou desetitisíce lidí.

Toalety jsou vyváženy pětkrát týdně, každý den se z nich odstraní průměrně 200 až 300 litrů moči, někdy však až 500 litrů. „Tato čísla ukazují, že o toalety zájem je. Tím, že tato moč nekončí v parku, toalety pomáhají v boji proti zápachu, ale zároveň i chrání stromy,“ sdělil tiskový referent Šebesta. Před instalací toalet podle něj musel být jeden ze stromů kvůli močí poškozeným kořenům pokácen.

Projekt mobilních toalet na veřejném místě má však i své kritiky. Od počátku se o něm na internetu objevovaly kromě pochvalných i negativní reakce, záchody se staly i terčem vtípků a ironických poznámek. Do nich se zapojili i politici. Jeden například navrhoval, aby dalším krokem byla instalace kadibudek, kam bude vidět zepředu.

Jednou z výtek bylo, že u mobilních toalet není možnost umýt si po vykonání malé potřeby ruce. Radnice s novými vodními prvky, které v sadech chybí, počítá. „Budou ale nákladnější, protože na dané lokalitě budou muset být náležitě odolné,“ dodal Martin Šebesta.

I když mobilní toalety zůstanou v parku u hlavního nádraží do října, stále je to prý jen dočasné řešení. Výhledově se počítá s výstavbou domku s toaletami, kde bude i odpovídající hygienické zázemí. To by mělo být součástí celkové revitalizace parku. Ta je však zatím v nedohlednu, hovoří se o ní už více než deset let.

Na hlavním nádraží sice jsou restaurace, ty však nemají veřejnosti přístupné toalety. Kdo si chce odskočit, musí na moderní veřejné záchody, kde se však platí dvacet korun nebo jedno euro. To se ne každému chce. Někteří lidé si proto jdou ulevit do parku. Ten má i díky velké koncentraci bezdomovců a uživatelů drog nechvalnou přezdívku Sherwood.


V univerzitní okupační stávce chtějí studenti pokračovat i v noci

Včera v 18:44

Univerzitní okupační stávka bude pokračovat i přes noc. Vedení fakulty studentům vzkázalo, že pokud budovu neopustí po desáté hodině, vyzve policii k jejich vyklizení. I navzdory tomuto varování však studenti plánují zůstat přes noc. Dohodli se na tom všichni účastníci okupační stávky na...

Praha 2: Společenské setkání k výročím boje proti komunismu na radnici

Včera ve 12:56

Praha 2 zve na společenské setkání k 30. výročí sametové revoluce i k 50. výročí sebeobětování Jana Palacha, které se koná ve čtvrtek 14. listopadu v 16 hodin ve výstavním prostoru ÚMČ Praha 2, náměstí Míru 20, 1. patro.

Náměstí v Komořanech ozdobí platany a okrasné třešně

11. listopadu 2019 v 17:13

Práce na revitalizaci náměstí v Komořanech pokračují podle předpokladů a závěrečnou tečkou I. etapy bude vysazení nových stromů – platanů, javorů, akátů a okrasných třešní.

Odhalení kamene zmizelého hrdinovi Marku Frauwirthovi

11. listopadu 2019 v 07:54

Mezi prvními popravenými 17. 11. 1939 v protektorátu byl právě dostudovaný inženýr Marek Frauwirth, který se v létě 1939 vrátil z rodného Slovenska do Prahy, zapojil se do odboje, studentského hnutí a mimo jiné umožnil útěk z protektorátu stovkám Židů a odbojářů, aby posléze sdílel s českými...

Den válečných veteránů uctí Praha 6

10. listopadu 2019 v 18:33

Zítra, 11. listopadu, si celý svět připomíná Den válečných veteránů. V tento den proběhne v Praze 6 za účasti Ondřeje Koláře, starosty Prahy 6 a Jakuba Stárka, místostarosty Šestky, pietní akt, který bude zahájen u Památníku československých vojáků, účastníků 2. sv. války na Vítězném...

Další články
Nahoru