dnes
Čtvrtek - zatazeno
2°C
zítra
Pátek - zatazeno
1°C
pozítří
Sobota - oblacno
4°C
Kvůli moči museli pokácet strom před hlavním nádražím, z kontroverzních toalet v parku denně vyvezou 500 litrů
Toalety jsou u frekventovaného chodníku před vchodem do vestibulu nádraží. Foto: PP

Kvůli moči museli pokácet strom před hlavním nádražím, z kontroverzních toalet v parku denně vyvezou 500 litrů

Když na začátku dubna nechala radnice Prahy 1 instalovat do frekventovaných Vrchlického sadů před hlavním železničním nádražím mobilní toalety, vyvolalo to rozporuplné reakce. Někteří lidé kritizovali, že instalace zařízení známých spíše s kulturních akcí není dostatečně reprezentativním řešením, jiní chválili, že konečně nebude „občůraný“ každý roh.

Podle úřadu toalety plní svůj účel, jejich zkušební provoz, který měl trvat jen do konce května, byl prodloužen do podzimu. Provoz toalet stojí městskou část 20 000 korun měsíčně. „Toalety se osvědčily a počítá se s nimi zatím do října,“ potvrdil serveru Pražský patriot Martin Šebesta z tiskového odboru Prahy 1.

Ve Vrchlického sadech jsou instalovány toalety na dvou místech. Jeden „stojan“, do kterého mohou naráz močit až čtyři muži, stojí přímo naproti hlavního vchodu do spodního vestibulu hlavního nádraží. Druhy je o pár desítek metrů dál směrem k Bolzanově ulici. Tedy v místech, kde denně projdou desetitisíce lidí.

Toalety jsou vyváženy pětkrát týdně, každý den se z nich odstraní průměrně 200 až 300 litrů moči, někdy však až 500 litrů. „Tato čísla ukazují, že o toalety zájem je. Tím, že tato moč nekončí v parku, toalety pomáhají v boji proti zápachu, ale zároveň i chrání stromy,“ sdělil tiskový referent Šebesta. Před instalací toalet podle něj musel být jeden ze stromů kvůli močí poškozeným kořenům pokácen.

Projekt mobilních toalet na veřejném místě má však i své kritiky. Od počátku se o něm na internetu objevovaly kromě pochvalných i negativní reakce, záchody se staly i terčem vtípků a ironických poznámek. Do nich se zapojili i politici. Jeden například navrhoval, aby dalším krokem byla instalace kadibudek, kam bude vidět zepředu.

Jednou z výtek bylo, že u mobilních toalet není možnost umýt si po vykonání malé potřeby ruce. Radnice s novými vodními prvky, které v sadech chybí, počítá. „Budou ale nákladnější, protože na dané lokalitě budou muset být náležitě odolné,“ dodal Martin Šebesta.

I když mobilní toalety zůstanou v parku u hlavního nádraží do října, stále je to prý jen dočasné řešení. Výhledově se počítá s výstavbou domku s toaletami, kde bude i odpovídající hygienické zázemí. To by mělo být součástí celkové revitalizace parku. Ta je však zatím v nedohlednu, hovoří se o ní už více než deset let.

Na hlavním nádraží sice jsou restaurace, ty však nemají veřejnosti přístupné toalety. Kdo si chce odskočit, musí na moderní veřejné záchody, kde se však platí dvacet korun nebo jedno euro. To se ne každému chce. Někteří lidé si proto jdou ulevit do parku. Ten má i díky velké koncentraci bezdomovců a uživatelů drog nechvalnou přezdívku Sherwood.


Praha 3 rozšiřuje úřední hodiny

Dnes v 11:47

Praha 3 se na mimořádném zasedání usnesla o rozšíření úředních hodin radnice po dobu trvání nouzového stavu. Cílem je zajištění poskytnutí služeb úřadu všem klientům za bezpečných a důstojných podmínek.

V Praze se otevírá Honorární konzulát Islandu

Dnes v 09:14

V úterý 1. prosince oficiálně otevírá Honorární konzulát Islandu v Praze. Honorární konzulkou je advokátka Klára Dvořáková z kanceláře Holubová advokáti, jediná oficiální zástupkyně Islandu v České republice.

Praha 5: Zasedne Řídící skupina ke Strategii rozvoje 2030+

Včera ve 20:07

Zítra, 26. listopadu, bude od 14 hodin zasedat Řídící skupina ke Strategii rozvoje 2030+. Prezentace analytické části Strategie rozvoje za jednotlivé Odborné skupiny Strategie proběhne formou online setkání přes platformu LifeSize.

Zasedání zastupitelstva. Praha 6 zveřejnila program

Včera v 16:29

V pátek 27. listopadu se od 10 hodin koná v kongresovém sálu Orea Hotelu Pyramida patnácté zasedání Zastupitelstva městské části Praha 6.  

Vaříme za vás. Kampaň má pomoci pražským restauracím

Včera ve 13:18

Magistrát hlavního města Prahy ve spolupráci s Asociací hotelů a restaurací (AHR ČR) a Svazem obchodu a cestovního ruchu (SOCR) připravil kampaň s názvem Vaříme za vás na podporu pražských restaurací. Jejím cílem je vyzývat Pražany, aby si kupovali jídlo a nápoje přímo z výdejních okének podniků a...

Sněmovna se rozsvítí červeně

Včera ve 13:13

Dnes se rozsvítí budova Poslanecké sněmovny červeným světlem. Stane se tak u příležitosti tzv. „Červené středy“ – mezinárodního dne lidí pronásledovaných pro svou víru.

Praha má koordinátora úprav dopravního terminálu Černý Most

Včera v 07:18

Radní Prahy na pondělním zasedání jmenovali koordinátora úprav dopravního terminálu Černý Most, který je dlouhodobě v neutěšeném stavu, a to zvláště kvůli složité koordinaci veškerých aktivit a projektů.

Další články
Nahoru