dnes
Pátek - obcasny-dest
19°C
zítra
Sobota - obcasny-dest
18°C
pozítří
Neděle - obcasny-dest
18°C
Kvůli moči museli pokácet strom před hlavním nádražím, z kontroverzních toalet v parku denně vyvezou 500 litrů
Toalety jsou u frekventovaného chodníku před vchodem do vestibulu nádraží. Foto: PP

Kvůli moči museli pokácet strom před hlavním nádražím, z kontroverzních toalet v parku denně vyvezou 500 litrů

Když na začátku dubna nechala radnice Prahy 1 instalovat do frekventovaných Vrchlického sadů před hlavním železničním nádražím mobilní toalety, vyvolalo to rozporuplné reakce. Někteří lidé kritizovali, že instalace zařízení známých spíše s kulturních akcí není dostatečně reprezentativním řešením, jiní chválili, že konečně nebude „občůraný“ každý roh.

Podle úřadu toalety plní svůj účel, jejich zkušební provoz, který měl trvat jen do konce května, byl prodloužen do podzimu. Provoz toalet stojí městskou část 20 000 korun měsíčně. „Toalety se osvědčily a počítá se s nimi zatím do října,“ potvrdil serveru Pražský patriot Martin Šebesta z tiskového odboru Prahy 1.

Ve Vrchlického sadech jsou instalovány toalety na dvou místech. Jeden „stojan“, do kterého mohou naráz močit až čtyři muži, stojí přímo naproti hlavního vchodu do spodního vestibulu hlavního nádraží. Druhy je o pár desítek metrů dál směrem k Bolzanově ulici. Tedy v místech, kde denně projdou desetitisíce lidí.

Toalety jsou vyváženy pětkrát týdně, každý den se z nich odstraní průměrně 200 až 300 litrů moči, někdy však až 500 litrů. „Tato čísla ukazují, že o toalety zájem je. Tím, že tato moč nekončí v parku, toalety pomáhají v boji proti zápachu, ale zároveň i chrání stromy,“ sdělil tiskový referent Šebesta. Před instalací toalet podle něj musel být jeden ze stromů kvůli močí poškozeným kořenům pokácen.

Projekt mobilních toalet na veřejném místě má však i své kritiky. Od počátku se o něm na internetu objevovaly kromě pochvalných i negativní reakce, záchody se staly i terčem vtípků a ironických poznámek. Do nich se zapojili i politici. Jeden například navrhoval, aby dalším krokem byla instalace kadibudek, kam bude vidět zepředu.

Jednou z výtek bylo, že u mobilních toalet není možnost umýt si po vykonání malé potřeby ruce. Radnice s novými vodními prvky, které v sadech chybí, počítá. „Budou ale nákladnější, protože na dané lokalitě budou muset být náležitě odolné,“ dodal Martin Šebesta.

I když mobilní toalety zůstanou v parku u hlavního nádraží do října, stále je to prý jen dočasné řešení. Výhledově se počítá s výstavbou domku s toaletami, kde bude i odpovídající hygienické zázemí. To by mělo být součástí celkové revitalizace parku. Ta je však zatím v nedohlednu, hovoří se o ní už více než deset let.

Na hlavním nádraží sice jsou restaurace, ty však nemají veřejnosti přístupné toalety. Kdo si chce odskočit, musí na moderní veřejné záchody, kde se však platí dvacet korun nebo jedno euro. To se ne každému chce. Někteří lidé si proto jdou ulevit do parku. Ten má i díky velké koncentraci bezdomovců a uživatelů drog nechvalnou přezdívku Sherwood.


Praha 4: Dotace na využití srážkových vod

Včera v 11:24

Radnice Prahy 4 vyhlásila druhou výzvu dotačního programu na podporu akumulace a využití srážkových vod pro rok 2020. Chce tak podpořit občany při pořízení retenčních nádob na podporu akumulace a lokálního využití srážkových vod.

Magistrát upravuje provoz

3. června 2020 v 19:55

V souvislosti s uvolňováním mimořádných opatření upravil Magistrát hl. m. Prahy provoz v budově Nové radnice.

Praha 13 odpustí podnikatelům místní poplatek z pobytu

3. června 2020 v 11:24

V souvislosti s uvolňováním opatření proti šíření onemocnění Covid-19 v České republice rozhodla Praha 13 na svém zasedání 1. června o prominutí místního poplatku z pobytu podnikatelským subjektům na území městské části Praha 13. Důvodem je zmírnění negativních dopadů koronavirové...

Praha vyhlásila výběrové řízení na ředitele nebo ředitelku magistrátu

3. června 2020 v 07:31

Primátor Zdeněk Hřib vyhlásil výběrové řízení na místo ředitele nebo ředitelky Magistrátu hl. m. Prahy.  Zájemci o tuto pozici se mohou přihlásit do 30. června.

Všeobecná fakultní nemocnice bude spolupracovat s mladými architekty

2. června 2020 v 10:07

Oživení čekáren, venkovních prostor i moderní řešení budov a celého komplexu Všeobecné fakultní nemocnice v Praze (VFN) je nově součástí výuky studentů mezinárodní vysoké školy architektury ARCHIP. Téma zdravotnických zařízení byla přitom dosud architekty velmi opomíjená. Mladí talenti by mohli...

Praha 11: Jednání Výboru pro otevřenou radnici a digitalizaci

2. června 2020 v 07:01

Jednání Výboru pro otevřenou radnici a digitalizaci ZMČ Praha 11 je veřejné a koná se dnes, v úterý 2. června od 17 hodin v zasedací místnosti „C“, v budově úřadu MČ Praha 11, Ocelíkova 672/1, Praha – Háje.

Praha 8: Přijďte naplánovat budoucnost Palmovky

1. června 2020 v 11:52

Diskuse s odborníky a procházky Prahou 8. Praha 8 zve na akce, ve kterých budou moci obyvatelé hlavního města ovlivnit podobu veřejných prostranství v pražské Libni.

Pražská zoo nevyčerpala denní návštěvnický limit

31. května 2020 v 17:05

Zatímco včera Zoo Praha dosáhla denního limitu návštěvníků už ve 13 hodin, dnes kvůli špatnému počasí byl o návštěvu zahrady podstatně menší zájem, takže se dostalo na všechny zájemce. V 17 hodin, jen 60 minut před zavírací dobou, hlásila zoo návštěvnost necelých 2500 lidí. Povolený limit je...

Další články
Nahoru