Dnes Sobota - zatazeno 7°C
Zítra Neděle - obcasny-dest 11°C
Sobota 17. 4. 2021
Svátek má Rudolf
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Kvůli klobásám jsou ve při. Rekonstrukce Václavského náměstí se blíží, spor o stánky nekončí
Jeden za stánků na Můstku. Magistrát stojí o jeho odstranění, provozovatel je proti. Foto: JP

Kvůli klobásám jsou ve při. Rekonstrukce Václavského náměstí se blíží, spor o stánky nekončí

Když na konci roku 2012 pražský magistrát vypověděl smlouvu stánkům na Václavském náměstí, začalo mezi radnicí a provozovatelem období sporů. Ty se přenesly i na soudní půdu a trvají dodnes. S blížícím se jarním začátkem rekonstrukce spodní části náměstí dva stánky na Můstku zůstávají. Zda by to nějakým způsobem mohlo zkomplikovat práce, není zřejmé.

K předání staveniště by mělo dojít zhruba v polovině března, následně začne rekonstrukce. Na místě budoucího staveniště však nadále stojí a fungují stánky s klobásami.

Firma Hochtief CZ, která bude rekonstrukci náměstí provádět, připouští, že kdyby stánky na náměstí zůstaly, mohlo by to znamenat, minimálně z pohledu logistiky prací, jisté komplikace.

vaclavska-klobasa-clanek „Stánky s občerstvením jsou určitým specifikem, které mohou mít vliv na stavební logistiku, nicméně věřím, že situaci vyřešíme ve spolupráci s pražským magistrátem ke spokojenosti všech,“ sdělil serveru Pražský patriot mluvčí společnosti Michal Talián.

Firma podepsala smlouvu 18. prosince loňského roku, příslušný odbor magistrátu to udělal letos 8. ledna. K předání a převzetí staveniště má dle smlouvy o dílo dojít do pěti dnů od obdržení písemné výzvy k zahájení stavebních prací zhotovitelem.

Magistrát se zatím k problematice stánků s ohledem na probíhající soudní řízení nechce vyjadřovat. „Můžeme potvrdit, že stavba bude předána během března. Čekáme na rozhodnutí soudu, poté se k věci vyjádříme,“ sdělila alespoň mluvčí zastupitelského klubu Spojených sil pro Prahu Šárka Kuželová.

Soudní spor mezi hlavním městem a provozovatelem stánků trvá už několik let. Na konci roku 2016 magistrát kvůli plánované rekonstrukci náměstí zrušil nájemní smlouvy. Několik stánků však pokračovalo v prodeji. A pokračuje dodnes. Město se proto již dříve obrátilo na soud, řízení stále trvá.

„Město chce odstranit všechny stánky. Ale domnívám se, že ne z důvodu rekonstrukce, ale spíše zájmu někoho jiného. Běžná praxe je přeci domluvit se s provozovatelem na společném postupu při rekonstrukci, tak aby prodej mohl probíhat i nadále, a přitom neomezoval výstavbu. I Praha 1 nám několikrát vyjádřila podporu, bohužel magistrát odmítá. Snažíme se dohodnout na udržení provozu do započetí stavebních prací,“ uvedl Milan Janeček, který stánky s Václavskou klobásou provozuje. Na náměstí začal s prodejem v roce 1991.

Městu jeho firma nabídla 300 000 korun měsíčně za každý stánek, když dojde k dohodě na dalším provozu. Také Praze nabídla pokrytí investice na vybudování nových stánků dle podoby rekonstrukce. „Tato investice je v řádu milionů. Bohužel bez odpovědi,“ řekl Janeček. Po rekonstrukci náměstí by se rád na místo vrátil, magistrátu podle svých slov dává různé návrhy pro další spolupráci.

Co se nájmu týče, v současnosti jsou tato prodejní místa zpoplatněna stejně jako restaurační předzahrádky, tedy magistrátu je placeno za pronájem pozemku 60 korun za metr čtvereční a den, stejná suma jde za zábor veřejného prostranství i Praze 1. Janeček na podporu stánků už v minulosti spustil petici, kterou podepsaly tisíce lidí.

vaclavak-rijen-2019-nahled Oprava spodní části náměstí by měla začít letos na jaře. Bude zahrnovat prostranství od Můstku k ústí Vodičkovy a Jindřišské ulice. Postupovat se bude na základě projektu architektonické kanceláře Cigler Marani Architects. Vznikl před patnácti lety, následně byly provedeny změny.

Poslední verze například počítá s možností návratu tramvajové trati i do spodní části náměstí.  Prostor pro pěší má být rozšířen a na náměstí budou moci vjíždět pouze automobily s povolením.

Pražští radní také nedávno rozhodli, že ve spodní části náměstí bude obnoveno 45 stromů. Ty, které tam nyní rostou, jsou ve špatném stavu. Ukázal to dendrologický posudek. Vysazeny budou lípy malolisté, které v době květu netvoří tolik medovice. Přibudou také pítka, počítá se i se základnou pro umísťování vánočního stromu.

vaclavak-rijen-2019a-nahled Oprava spodní části pražského Václavského náměstí vyjde Prahu na zhruba 327 milionů korun. Práce by měly skončit do konce příštího roku.

Vedení Prahy plánuje také rekonstrukci v horní části, kam se mají vrátit tramvajové koleje. Jezdit by měly v trase dnešních vozovek pro auta. V minulosti byly koleje ve středu náměstí. Na náměstí přibude druhé stromořadí, ubude parkovacích míst a rozšířen bude proti původnímu plánu střední prostor.

Pražský magistrát nechá při rekonstrukci horní části vybudovat podzemní nádrž na dešťovou vodu. Nádrž má mít dvě části. První bude sloužit pro zachycení dešťové vody z povrchu náměstí a střech domů. Vodu město využije k závlaze zeleně na náměstí. Druhá část nádrže, takzvaně akumulačně-retenční, by při dešti snižovala přetížení stokové sítě.

Město nyní nechá vypracovat dokumentaci nutnou pro získání územního rozhodnutí a stavebního povolení. Stavět se má začít v roce 2022.


Farmářské trhy na náplavce v sobotu nakonec nebudou

Včera ve 21:29

Farmářské trhy, které na podskalské náplavce v Praze pořádá spolek Archetyp, se zítra konat nebudou, i když to bylo po skončení nouzového stavu v plánu.

Praha 1 rozdělila dotace na podporu kulturních, sportovních a volnočasových projektů

Včera ve 21:04

Více než pět milionů korun, přesně 5,34 milionu. Takovou částkou Praha 1 podpoří divadelní projekty, vizuální umění, hudbu, literaturu, projekty, které přispějí k ochraně jejího kulturního dědictví, kroužky, volnočasové organizace pro děti a mládež anebo třeba specializované sportovní...

Praha 4 znovu poskytne slevy na nájmech

Včera v 09:45

Praha 4 poskytne další slevy podnikatelům za měsíce březen a duben. Návrh ve středu 14. dubna schválila Rada městské části Praha 4. Jde již o čtvrtou vlnu odpouštění části nájmů od začátku pandemie.

V Praze 11 zasedne Komise pro životní prostředí

Včera v 09:05

Jednání komise pro životní prostředí je veřejné a bude se konat v pondělí dne 19. dubna od 17 hodin v zasedací místnosti Vidimova.

Praha poskytne dotace na výstavbu bytového domu a rekonstrukce bytového fondu

15. dubna 2021 ve 12:28

Praha uvolní další finanční prostředky z Fondu rozvoje dostupného bydlení. Peníze budou použity na opravu 21 bytů spravovaných Prahou 3 a 32 bytů Prahy 10. Další dotace poputuje městské části Praha-Zbraslav, která na svém území plánuje výstavbu bytového domu o třinácti bytech. Materiál bude ve...

Další články
Nahoru