Dnes Pátek - jasno 1°C
Zítra Sobota - obcasny-dest 4°C
Pátek 3. 12. 2021
Svátek má Svatoslav
Koronavirus
Aktuální informace o epidemii.
Kvůli klobásám jsou ve při. Rekonstrukce Václavského náměstí se blíží, spor o stánky nekončí
Jeden za stánků na Můstku. Magistrát stojí o jeho odstranění, provozovatel je proti. Foto: JP

Kvůli klobásám jsou ve při. Rekonstrukce Václavského náměstí se blíží, spor o stánky nekončí

Když na konci roku 2012 pražský magistrát vypověděl smlouvu stánkům na Václavském náměstí, začalo mezi radnicí a provozovatelem období sporů. Ty se přenesly i na soudní půdu a trvají dodnes. S blížícím se jarním začátkem rekonstrukce spodní části náměstí dva stánky na Můstku zůstávají. Zda by to nějakým způsobem mohlo zkomplikovat práce, není zřejmé.

K předání staveniště by mělo dojít zhruba v polovině března, následně začne rekonstrukce. Na místě budoucího staveniště však nadále stojí a fungují stánky s klobásami.

Firma Hochtief CZ, která bude rekonstrukci náměstí provádět, připouští, že kdyby stánky na náměstí zůstaly, mohlo by to znamenat, minimálně z pohledu logistiky prací, jisté komplikace.

vaclavska-klobasa-clanek „Stánky s občerstvením jsou určitým specifikem, které mohou mít vliv na stavební logistiku, nicméně věřím, že situaci vyřešíme ve spolupráci s pražským magistrátem ke spokojenosti všech,“ sdělil serveru Pražský patriot mluvčí společnosti Michal Talián.

Firma podepsala smlouvu 18. prosince loňského roku, příslušný odbor magistrátu to udělal letos 8. ledna. K předání a převzetí staveniště má dle smlouvy o dílo dojít do pěti dnů od obdržení písemné výzvy k zahájení stavebních prací zhotovitelem.

Magistrát se zatím k problematice stánků s ohledem na probíhající soudní řízení nechce vyjadřovat. „Můžeme potvrdit, že stavba bude předána během března. Čekáme na rozhodnutí soudu, poté se k věci vyjádříme,“ sdělila alespoň mluvčí zastupitelského klubu Spojených sil pro Prahu Šárka Kuželová.

Soudní spor mezi hlavním městem a provozovatelem stánků trvá už několik let. Na konci roku 2016 magistrát kvůli plánované rekonstrukci náměstí zrušil nájemní smlouvy. Několik stánků však pokračovalo v prodeji. A pokračuje dodnes. Město se proto již dříve obrátilo na soud, řízení stále trvá.

„Město chce odstranit všechny stánky. Ale domnívám se, že ne z důvodu rekonstrukce, ale spíše zájmu někoho jiného. Běžná praxe je přeci domluvit se s provozovatelem na společném postupu při rekonstrukci, tak aby prodej mohl probíhat i nadále, a přitom neomezoval výstavbu. I Praha 1 nám několikrát vyjádřila podporu, bohužel magistrát odmítá. Snažíme se dohodnout na udržení provozu do započetí stavebních prací,“ uvedl Milan Janeček, který stánky s Václavskou klobásou provozuje. Na náměstí začal s prodejem v roce 1991.

Městu jeho firma nabídla 300 000 korun měsíčně za každý stánek, když dojde k dohodě na dalším provozu. Také Praze nabídla pokrytí investice na vybudování nových stánků dle podoby rekonstrukce. „Tato investice je v řádu milionů. Bohužel bez odpovědi,“ řekl Janeček. Po rekonstrukci náměstí by se rád na místo vrátil, magistrátu podle svých slov dává různé návrhy pro další spolupráci.

Co se nájmu týče, v současnosti jsou tato prodejní místa zpoplatněna stejně jako restaurační předzahrádky, tedy magistrátu je placeno za pronájem pozemku 60 korun za metr čtvereční a den, stejná suma jde za zábor veřejného prostranství i Praze 1. Janeček na podporu stánků už v minulosti spustil petici, kterou podepsaly tisíce lidí.

vaclavak-rijen-2019-nahled Oprava spodní části náměstí by měla začít letos na jaře. Bude zahrnovat prostranství od Můstku k ústí Vodičkovy a Jindřišské ulice. Postupovat se bude na základě projektu architektonické kanceláře Cigler Marani Architects. Vznikl před patnácti lety, následně byly provedeny změny.

Poslední verze například počítá s možností návratu tramvajové trati i do spodní části náměstí.  Prostor pro pěší má být rozšířen a na náměstí budou moci vjíždět pouze automobily s povolením.

Pražští radní také nedávno rozhodli, že ve spodní části náměstí bude obnoveno 45 stromů. Ty, které tam nyní rostou, jsou ve špatném stavu. Ukázal to dendrologický posudek. Vysazeny budou lípy malolisté, které v době květu netvoří tolik medovice. Přibudou také pítka, počítá se i se základnou pro umísťování vánočního stromu.

vaclavak-rijen-2019a-nahled Oprava spodní části pražského Václavského náměstí vyjde Prahu na zhruba 327 milionů korun. Práce by měly skončit do konce příštího roku.

Vedení Prahy plánuje také rekonstrukci v horní části, kam se mají vrátit tramvajové koleje. Jezdit by měly v trase dnešních vozovek pro auta. V minulosti byly koleje ve středu náměstí. Na náměstí přibude druhé stromořadí, ubude parkovacích míst a rozšířen bude proti původnímu plánu střední prostor.

Pražský magistrát nechá při rekonstrukci horní části vybudovat podzemní nádrž na dešťovou vodu. Nádrž má mít dvě části. První bude sloužit pro zachycení dešťové vody z povrchu náměstí a střech domů. Vodu město využije k závlaze zeleně na náměstí. Druhá část nádrže, takzvaně akumulačně-retenční, by při dešti snižovala přetížení stokové sítě.

Město nyní nechá vypracovat dokumentaci nutnou pro získání územního rozhodnutí a stavebního povolení. Stavět se má začít v roce 2022.


Autor: Jan Puci

Milostivé léto v Praze 2

Včera v 11:58

Do 28. ledna 2022 probíhá akce umožňující fyzickým osobám zbavit se exekucí vedených vůči nim městskou částí Praha 2 vzniklých především v souvislosti s nájmem obecních bytů a nebytových prostor.

Praha pošle nemocnicím další čtyři miliony korun

Včera v 07:57

Rada Prahy na pondělním jednání odsouhlasila návrh na poskytnutí finančních prostředků v celkové výši 4 miliony korun na dofinancování lékařské pohotovostní služby pro vybrané smluvní poskytovatele zdravotních služeb na území hlavního města.

Zákazníkům zkrachovalých dodavatelů energií pomůže nový web

Včera v 07:48

Hlavní město se snaží pomoci Pražanům lépe se orientovat v aktuálně složité situaci v oblasti odběru energií, zejména v souvislosti s nedávným ukončením činnosti společnosti Bohemia Energy, kdy její zákazníci nyní dočasně odebírají zemní plyn a elektřinu v režimu tzv. Dodavatelů poslední instance...

Provoz úřadu Prahy 11 zůstává beze změn

1. prosince 2021 v 09:39

Co se týče úřadu městské části, zůstává pro veřejnost otevřen beze změn. S ohledem na zajištění maximální bezpečnosti zaměstnanců úřadu i návštěvníků však byly prostory určené pro styk s veřejností upraveny a jsou pravidelně dezinfikovány.

Praha 13 ruší vítání občánků i farmářské trhy

1. prosince 2021 v 08:31

S ohledem na současnou epidemiologickou situaci se ruší Vítání občánků, které mělo proběhnout ve čtvrtek 2. prosince v obřadní síni radnice Prahy 13.

Projekt školní ulice v Praze 6 se osvědčil, radnice v něm bude pokračovat

1. prosince 2021 v 08:08

V září a říjnu proběhl zkušební provoz projektu školní ulice před ZŠ Hanspaulka v Praze 6. Omezení provozu v ulici Na Čihadle v úseku mezi ulicemi Finkovská a Na Hanspaulce platilo půlhodinu před začátkem vyučování. Mezi půl osmou a osmou hodinou nesměla před školu vjíždět auta. Protože se režim...

Praha podpoří inovativní projekty ke zlepšení plynulosti dopravy

1. prosince 2021 v 07:14

Radní Prahy v pondělí odsouhlasili poskytnutí dotace z Operačního programu Praha – pól růstu ve výši téměř 20 milionů korun na projekt vývoje systému Vytěžování dopravních dat na základě vstupu do Centrálního registru vozidel a dalších databází. Informační systém poskytne data o charakteristikách...

Hlasování třetího ročníku participativního rozpočtu Prahy 15 skončilo, radnice rozdělí 400 tisíc korun

1. prosince 2021 v 07:09

Do závěrečného hlasování obyvatel Prahy 15 se probojovalo 11 návrhů, které splnily podmínky vyhlášené radou městské části. Hlasování probíhalo na webových stránkách Občane, zapoj se! v období od 25. října do 25. listopadu a zúčastnilo se ho 505 lidí, jejichž hlasy se započítaly do celkového pořadí...

Další články
Nahoru