Dnes Pondělí - zatazeno 15°C
Zítra Úterý - oblacno 15°C
Pondělí 20. 3. 2023
Svátek má Světlana
Zpravodajství
Novinky z hlavního města
Kvůli kauze Dozimetr čeká příspěvkové organizace Prahy audit zakázek od roku 2010
Noční pohled na sídlo magistrátu na Mariánském náměstí. Foto: Jan Puci

Kvůli kauze Dozimetr čeká příspěvkové organizace Prahy audit zakázek od roku 2010

Praha nechá provést hloubkové audity ve zhruba 250 svých příspěvkových organizacích. Zaměří se na to, zda organizace zadávaly od roku 2010 veřejné zakázky některé z více než třicítky firem, které mají podle vedení města vazby na osoby obviněné v kauze údajné korupce v dopravním podniku (DPP) Dozimetr. Radní to včera na návrh pražského primátora Zdeňka Hřiba (Piráti) uložili ředitelům organizací. Informoval o tom mluvčí magistrátu Vít Hofman.

Městští zastupitelé na mimořádném jednání svolaném z popudu opozice koncem června zadali radním, aby zajistili audity v souvislosti s IT zakázkami přidělenými magistrátem a dalšími organizacemi města firmám spojeným s podnikateli Pavlem Dovhomiljou a Marošem Jančovičem, kteří jsou obvinění v kauze Dozimetr.

Včera schválené audity příspěvkových organizací se nicméně nebudou týkat jen informačních technologií, ale všech oblastí a všech organizací.

Nejedná se tak pouze o oblast IT, ale o všechny oblasti, ve kterých firmy mohly cokoliv dodávat, a to v období od roku 2010. Příspěvkové organizace by měly výsledek provedeného auditu předat prostřednictvím věcně příslušného magistrátního odboru, který příspěvkovou organizaci odborně usměrňuje, řediteli magistrátu.

Smyslem hloubkového auditu by podle Hřiba mělo být především zjištění, zda dané organizace v období od roku 2010 do současnosti uzavřely jakoukoliv smlouvu se subjekty napojenými na aktéry kauzy Dozimetr a jaký byl průběh a výsledek zadávacího řízení, v němž tyto subjekty figurovaly.

„Považuji za důležité urychleně prověřit jakékoliv možné propojení pražských příspěvkových organizací s aktéry nechvalně známé kauzy Dozimetr. Prověřované firmy mají celou řadu zakázek i u ministerstev, vládních agentur i samostatných pražských městských částí, a těm všem bych proto doporučil provést obdobné hloubkové audity. Zakázky mohou být i zcela legitimní a pocházet z otevřených soutěží, ale chceme vše pro jistotu prověřit,” uvedl Hřib Zdeněk Hřib.  

Pražský radní pro oblast bydlení a transparentnosti Adam Zábranský (Piráti) řekl, protikorupční opatření mají být prosazena i na úrovni městských společností.

„Operátor ICT, kterého má v působnosti primátor, již data o zakázkách zveřejňuje a stejně jako město také otevřeně soutěží zakázky už od 500 tisíc korun. Doufám, že i ostatní koaliční strany v městských společnostech ve své odpovědnosti nyní urychlí zavedení těchto mechanismů,“ sdělil.


Autor: Karel Netolický
Další články
Nahoru