Dnes Úterý - obcasny-dest 28°C
Zítra Středa - polojasno 18°C
Úterý 3. 10. 2023
Svátek má Bohumil
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Kvůli instalaci čidel se uzavřela jedna lávka na železničním mostě
Instalace čidel na železničním mostě. Foto: SŽ

Kvůli instalaci čidel se uzavřela jedna lávka na železničním mostě

Správa železnic (SŽ) začala tento týden rozšiřovat systém bezpečnostního monitoringu na železničním mostu přes Vltavu mezi pražským Podskalím a Smíchovem. ČTK to řekl mluvčí SŽ Jan Nevola. Nyní se uzavření týká severní lávky, po které lidé neprojdou do 1. října, poté bude od 2. října do 12. listopadu nepřístupná lávka jižní. Pražská Technická správa komunikací (TSK), která má lávky ve správě, také letos provedla jejich údržbu.

„Kvůli postupně se zhoršujícímu stavu mostu na Výtoni musíme pro zajištění maximální bezpečnosti dopravy rozšiřovat systém bezpečnostního monitoringu," uvedla SŽ na facebooku.

Nová čidla podle organizace nainstaluje tým pod vedením Fakulty stavební ČVUT, který zároveň uskuteční doplňkový diagnostický průzkum zaměřený na kritická místa konstrukce.

TSK letos podle své mluvčí Barbory Liškové provedla údržbu lávek na základě pětileté smlouvy, kterou uzavřela v druhé polovině roku 2021 s firmou Strabag. Zahrnovala drobné opravy samotné lávky a schodiště, obnovu nátěrů, odstranění nápisů a zámků na zábradlí, omytí tlakovou vodou nebo kontrolu a dotažení šroubů.

Podle bývalého radního pro dopravu a současného zastupitele Adama Scheinherra (Praha Sobě) se jedná o první velkou údržbu od celkové rekonstrukce lávek v letech 2018 a 2019.

Špatný stav železničního mostu se v Praze řeší roky, v poslední době je debata intenzivní kvůli záměru SŽ zachovat jen spodní část s pilíři a památkově chráněnou nýtovanou konstrukci nahradit novou.

Proti tomu se zvedla vlna odporu mezi obyvateli, komunálními politiky i některými odborníky, kteří požadují zachování stávající podoby mostu. Ministr dopravy Martin Kupka (ODS) dříve uvedl, že chce o dalším postupu rozhodnout do konce roku.

Železniční most na Výtoni byl ve své původní podobě zprovozněn 15. srpna 1872. Na přelomu 19. a 20. století byl nahrazen mostem, který se klene přes Vltavu dosud. Konstrukce je podle odborníků významnou technickou kulturní památkou v exponované části Pražské památkové rezervace. SŽ v minulosti dvakrát neúspěšně usilovala o odejmutí památkové ochrany mostu.


Autor: ČTK

Čtrnáctka podle vás. Setkání nad projekty

Včera ve 14:02

Čtvrtý ročník participativního rozpočtu Čtrnáctka podle vás dospěl do další fáze. Během čtyř měsíců mohli občané podávat projekty na zvelebení městské části. Celkem jich na radnici dorazilo 14. Ty, které odborníci a místní radní vyhodnotí jako realizovatelné, budou v závěru října představeny...

Praha 4: Společná debata s obyvateli přinesla nové podněty

Včera ve 13:22

Setkání veřejnosti s radními k úpravě parkování v ulici Horní přineslo nové podněty. Praha 4 uspořádala společnou debatu s obyvateli, aby zmapovala potřeby a problémy v lokalitě a návrhy na jejich možné řešení, které by uspokojilo většinu obyvatel v ulici Horní...

Začíná čtvrtý ročník Hromadného darování krve s Vězeňskou službou ČR

1. října 2023 v 19:51

V pondělí 2. října zahájí Vězeňská služba ČR již čtvrtý ročník Hromadného darování krve. Odběrů v Ústřední vojenské nemocnici se účastní generální ředitelství, Ministerstvo spravedlnosti a pět věznic (Pankrác, Ruzyně, Jiřice, Vinařice, Oráčov). Dohromady do ÚVN přijde celkem 60 dárců. Osobně bude...

Objev vědců o rozrůznění druhů ocenil časopis Nature Communications

1. října 2023 ve 13:50

Vědci a vědkyně z Centra pro teoretická studia Univerzity Karlovy a Akademie věd ČR použili matematické moduly evoluce k potvrzení Darwinových předpokladů o tom, že velká míra rozrůzňování živočišných druhů souvisí s velikostí území, na kterém se změny odehrávají. Zároveň ale objevili výjimečné...

Další články
Nahoru