dnes
Sobota - obcasny-dest
6°C
zítra
Neděle - obcasny-dest
5°C
pozítří
Pondělí - obcasny-dest
6°C
Kvůli horku skončí v péči zdravotníků každý rok tisíce lidí, stojí to miliony korun
S pobytem na slunci by se to nemělo přehánět. Ilustrační foto: freeimages

Kvůli horku skončí v péči zdravotníků každý rok tisíce lidí, stojí to miliony korun

Tropická vedra, která do České republiky v letních měsících přicházejí v posledních letech téměř pravidelně, přivádějí k lékařům tisíce lidí. Jen s úpalem, úžehem, vyčerpáním z horka a některými podobnými diagnózami skončilo předloni v péči zdravotníků 1272 klientů Všeobecné zdravotní pojišťovny. Náklady na jejich léčbu se přehouply přes 3,1 milionu korun. Další, pravděpodobně ještě výrazně vyšší, částky si vedra vyžádají například vinou komplikací, které způsobují lidem s vysokým tlakem či třeba nemocemi srdce.

Výše uvedená čísla se týkají skupiny diagnóz nazvané prostě „Účinky horka a světla“. Patří mezi ně zejména úpal, úžeh, mdloby z horka, vyčerpání z horka způsobené ztrátou minerálů, vyčerpání z horka způsobené nedostatkem tekutin, otoky z horka a některé další problémy.

V posledních letech počet lidí, kteří kvůli vyjmenovaným problémům museli vyhledat lékařskou pomoc, překročil tisícovku. Zhruba každý patnáctý pacient přitom skončil na nemocničním lůžku. Podrobná čísla a srovnání let 2012 a 2013 ukazuje následující tabulka.

Lidí, kteří mají kvůli horku potíže, je ovšem mnohem více. Například nemocných s vysokým krevním tlakem, kterým vedra mohou působit vážné komplikace, evidovala loni VZP přes 850 tisíc a za léčbu dala 2,4 miliardy. Kolik z nich ale ročně skutečně pocítí obtíže vyvolané vysokými teplotami a zda příčinou komplikací byla právě enormní horka, nelze přesně říci.

Dalším velice vážným onemocněním, které může být způsobeno nadměrným sluněním, je zhoubný melanom. Jde o nejnebezpečnější a často smrtelný typ rakoviny kůže. Loni ho lékaři vykázali u více než 14 tisíc klientů VZP a jejich léčba stála 222 milionů. Vhodnou prevencí je vyšetření kožních znamének, na které VZP přispívá částkou až 500 korun.

urazy-z-horka-nahled

Aby lidé problémům z vedra předešli, doporučují odborníci dodržovat pitný režim, omezit konzumaci alkoholu a kofeinu, k obědu jsou vhodnější lehká jídla a saláty. Zvláště ti, kteří mají nemocné srdce nebo plíce, cévní onemocnění a alergie, by se měli vyvarovat přímého pobytu na slunci.

Toto doporučení platí obecně pro děti a seniory. Nutné je větrat, nejlépe ráno a večer. Pokud se už na slunci pohybujete, volte vhodné letní oblečení. Nezapomeňte na použití opalovacích krémů a pokrývku hlavy.


Další články
Nahoru