Dnes Pátek - zatazeno 26°C
Zítra Sobota - oblacno 22°C
Pátek 20. 5. 2022
Svátek má Zbyšek
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Kvůli havarijnímu stavu bývalého nádraží Vyšehrad neprojdou lidé po chodníku
Odstraňování přístřešku tramvajové zastávky Albertov. Foto: P2

Kvůli havarijnímu stavu bývalého nádraží Vyšehrad neprojdou lidé po chodníku

Pěší neprojdou kolem chátrající budovy bývalého nádraží Vyšehrad, bude totiž rozšířen přilehlý chodník na celou jeho délku i šířku. Aktuálně byl odstraněn přístřešek MHD, který na místě stojí. Důvodem je zajištění bezpečnosti. Server Pražský patriot o tom informovali pražský radní pro majetek Jan Chabr (TOP 09) a mluvčí Prahy 2 Andrea Zoulová.

Na základě vyhodnocení možných rizik souvisejících s aktuálním stavem ruiny bylo vyvoláno jednání o přijetí dalších opatření vedoucích k zajištění bezpečnosti provozu na přilehlé silnici.

Na jejich konkrétní podobě se shodli zástupci druhé městské části, magistrátu, pražského dopravního podniku, dalších městských společností a firmy JCDecaux, která pro metropoli provozuje přístřešek MHD.

Prvním krokem v rámci opatření je odstranění přístřešku tramvajové zastávky Albertov, následovat bude rozšíření záboru přilehlého chodníku . Uzavření chodníku bude řádně označeno, ujistila Zoulová.

Osud a stav chátrající památky nyní řeší také po linii státní správy i Odbor výstavby Úřady městské části Praha 2, který s vlastníkem již v minulosti vedl řadu správních řízení a vyzýval vlastníka k zabezpečení objektu proti vniknutí cizích osob a provedení účinných opatření proti devastaci budovy.

„Majitel objekt sice oplotil a střechu budovy dle svých tvrzení zajistil, provedení kontrolní prohlídky úředníkům však nechtěl umožnit. Objekt zpřístupnil až na základě zahájené exekuce v září letošního roku,“ uvedla v tiskové zprávě Praha 2.

Do budovy bývalého nádraží Vyšehrad tak mohl vůbec poprvé statik vstoupit a stav objektu detailně zdokumentovat. Odbor výstavby tak získá díky odbornému posudku relevantní podklad pro svou další činnost v rámci státní správy.

„Vlastníkovi bude nařízena náprava, aby budova nespadla. Pokud to ve lhůtě dané zákonem neudělá, stavební úřad to přikáže městské části, která statiku zajistí. Náklady pak budou moci být vyžadovány po vlastníkovi. Ten se tím buď dostane do exekuce, nebo to lze nárokovat soudním sporem. Je to další podpůrný argument v případném procesu vyvlastnění,“ uvedl radní Chabr.

Objekt, který je v soukromých rukou od roku 2007, vlastní od začátku letošního roku přes firmu RailCity Vyšehrad kyperská společnost MIQUELIRA LIMITED.

Se zástupci  majitelů se magistrát chtěl domluvit na odkupu budovy nebo na směně za městské pozemky. Dosáhnout dohody se zatím nepodařilo. Majitelé budovy údajně začali jednat se švýcarským realitním rodinným fondem, který koupil bývalé Borůvkovo sanatorium v Legerově ulici.

„Tento investor vypadá seriózně, už jednal i s městem, jak by se dala navázat spolupráce. Má za sebou finanční zámezí. Kvůli covidu jednání trochu zamrzla, původní záměr byl provést transakci do konce letošního roku. To se asi nestihne, ale zájem je prý vážný. Jsou to lidé, co se zabývají rekonstrukcí objektů, žádní spekulanti,“ sdělil magistrátní zdroj obeznámený se situací.

„Nám by se takový vývoj, kdy by přišel vážný zájemce o záchranu budovy, líbil, podpořili bychom ho,“ uvedl radní Jan Chabr. Podle jeho informací by údajní zájemci o koupi v plánované dostavbě rádi místo kanceláří vybudovali byty. Opravená nádražní budova by pak měla sloužit komerčním účelům. 


Autor: Jan Puci

Letošním tématem zdravotnického kongresu je paliativní péče

18. května 2022 ve 12:41

Magistrát Prahy organizuje 2. ročník zdravotnického kongresu, tentokrát s názvem Metropolitní zdravotnický kongres paliativní péče 2022. Akce se uskuteční 2. června na Nové radnici na Mariánském náměstí, účastníci se však budou moci připojit i online.

Praha 4 opraví sportoviště u sokolovny v Podolí

18. května 2022 v 07:59

Praha 4 rozhodla o rekonstrukci povrchů sportoviště u sokolovny v Podolí. Součástí rekonstrukce je kompletní výměna umělého povrchu fotbalového hřiště o celkové rozloze 1 240 m2 za povrch nový.

Střechy základních škol chce Praha 5 využít pro solární energii

14. května 2022 ve 12:25

Fotovoltaickou elektrárnu jako alternativní zdroj energie se pokusí využít městská část Praha 5. 

Další články
Nahoru