Dnes Sobota - prehanky-dest 24°C
Zítra Neděle - skorojasno 29°C
Sobota 25. 6. 2022
Svátek má Ivan
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Kvůli havárii poteče pitná voda v Praze 13 až ve čtvrtek
Hasiči rozvážejí užitkovou vodu. Foto: HZS Praha

Kvůli havárii poteče pitná voda v Praze 13 až ve čtvrtek

Po včerejší havárii vodovodních řadů u vodojemu Kopanina v Líšnické ulici v Praze 13 zůstane tato městská část bez dodávek pitné vody až do zítřejšího poledne. Informovala o tom společnost Pražské vodovody a kanalizace (PVK).

Rozsáhlá havárie dvou hlavních přivaděčů, které jsou v hloubce šest metrů, přerušila zásobování pitnou vodou v lokalitách Jihozápadní Město, Stodůlky, Řeporyje, Jinonice a Zadní Kopanina. Dohromady se jedná o zhruba 77 tisíc odběratelů.

„Oprava je velmi komplikovaná. Na odstranění obou havárií intenzivně pracujeme a máme nasazeny veškeré dostupné kapacity jak na vlastní opravu, tak na zajištění náhradního zásobování vodou,“ sdělil mluvčí PVK Tomáš Mrázek.

Zemní práce by měly být dokončeny do dnešní dvaadvacáté hodiny, v noci bude následovat výměna poškozeného potrubí. Předpoklad dokončení je zítra ve dvanáct hodin. Následně začne napouštění, proplachování a rozbor vzorků pitné vody. „Postupné obnovování dodávek vody bude v průběhu čtvrtka 31. března,“ upřesnil Mrázek.

Příčinou havárie potrubí o průměrech 800 a 600 milimetrů byla zřejmě únava materiálu. První z nich pochází z roku 1982 a druhé z roku 1989. Náhradní zásobování funguje v Praze 13 na desítkách míst. Umístění cisteren s pitnou vodou je na webových stránkách www.pvk.cz.

„Zapojujeme i cisterny od kolegů ze Středočeských vodáren, Severočeských vodovodů a kanalizací a Severočeské servisní, poloha jejich cisteren se bohužel na mapách náhradního zásobování nezobrazuje,“ vysvětlil Mrázek.

Pomáhají i hasiči. „Poskytli jsme cisterny pro zajištění akutní dodávky vody do postižených lokalit. Na rozvoz bylo zatím vyčleněno několik cisteren. V případě nutnosti jsou připraveny další cisterny včetně pomoci od jednotek dobrovolných hasičů,“ sdělil mluvčí Hasičského záchranného sboru hl. m. Prahy Martin Kavka. V cisternách hasičů je užitková voda.

Kvůli přerušené dodávce vody zůstaly zavřeny některé školy a školky nebo úřady, včetně radnic Prahy 13 a Řeporyjí.


Autor: puc

Šestka rozšiřuje kapacity škol

Včera v 08:47

Školy v Praze 6 letos otevřou 44 prvních tříd, o jednu více než loni. Do prvních tříd zatím přijaly celkem 1114 dětí, další je mohou následovat po vyřešení odkladů školní docházky a dořešení vícečetných žádostí o přijetí. V detašovaných pracovištích je místo i pro...

Praha 6 rozdělí dětem na tábory tři miliony

23. června 2022 v 08:34

Stejně jako v uplynulých letech, i letos před prázdninami spustila Praha 6 program Šestka táborová. Prostřednictvím portálu Aktivní město přispěje rodičům dětí na tábory, příměstské kempy, sportovní soustředění a další prázdninové volnočasové aktivity.

Další články
Nahoru