Dnes Úterý - obcasny-dest 5°C
Zítra Středa - prehanky-snih 4°C
Úterý 6. 12. 2022
Svátek má Mikuláš
Advent v Praze
Tipy na adventní akce v metropoli
Kvůli havárii poteče pitná voda v Praze 13 až ve čtvrtek
Hasiči rozvážejí užitkovou vodu. Foto: HZS Praha

Kvůli havárii poteče pitná voda v Praze 13 až ve čtvrtek

Po včerejší havárii vodovodních řadů u vodojemu Kopanina v Líšnické ulici v Praze 13 zůstane tato městská část bez dodávek pitné vody až do zítřejšího poledne. Informovala o tom společnost Pražské vodovody a kanalizace (PVK).

Rozsáhlá havárie dvou hlavních přivaděčů, které jsou v hloubce šest metrů, přerušila zásobování pitnou vodou v lokalitách Jihozápadní Město, Stodůlky, Řeporyje, Jinonice a Zadní Kopanina. Dohromady se jedná o zhruba 77 tisíc odběratelů.

„Oprava je velmi komplikovaná. Na odstranění obou havárií intenzivně pracujeme a máme nasazeny veškeré dostupné kapacity jak na vlastní opravu, tak na zajištění náhradního zásobování vodou,“ sdělil mluvčí PVK Tomáš Mrázek.

Zemní práce by měly být dokončeny do dnešní dvaadvacáté hodiny, v noci bude následovat výměna poškozeného potrubí. Předpoklad dokončení je zítra ve dvanáct hodin. Následně začne napouštění, proplachování a rozbor vzorků pitné vody. „Postupné obnovování dodávek vody bude v průběhu čtvrtka 31. března,“ upřesnil Mrázek.

Příčinou havárie potrubí o průměrech 800 a 600 milimetrů byla zřejmě únava materiálu. První z nich pochází z roku 1982 a druhé z roku 1989. Náhradní zásobování funguje v Praze 13 na desítkách míst. Umístění cisteren s pitnou vodou je na webových stránkách www.pvk.cz.

„Zapojujeme i cisterny od kolegů ze Středočeských vodáren, Severočeských vodovodů a kanalizací a Severočeské servisní, poloha jejich cisteren se bohužel na mapách náhradního zásobování nezobrazuje,“ vysvětlil Mrázek.

Pomáhají i hasiči. „Poskytli jsme cisterny pro zajištění akutní dodávky vody do postižených lokalit. Na rozvoz bylo zatím vyčleněno několik cisteren. V případě nutnosti jsou připraveny další cisterny včetně pomoci od jednotek dobrovolných hasičů,“ sdělil mluvčí Hasičského záchranného sboru hl. m. Prahy Martin Kavka. V cisternách hasičů je užitková voda.

Kvůli přerušené dodávce vody zůstaly zavřeny některé školy a školky nebo úřady, včetně radnic Prahy 13 a Řeporyjí.


Autor: puc

Setkání ke Strukturálnímu plánu Prahy 5

2. prosince 2022 v 10:52

Poslední veřejné setkání ke Strukturálnímu plánu Prahy 5 v tomto roce se koná 13. prosince v Komunitním centru Prádelna v Holečkově ulici. Strukturální plán je významný dokument Prahy 5, který popisuje priority rozvoje jak celé městské části, tak i jednotlivých čtvrtí a konkrétních...

Otevřené dveře do zákulisí moderního strojírenství

1. prosince 2022 v 10:37

Laboratoře Fakulty strojní ČVUT jste si nemohli prohlédnout ve všední den? Nevadí! Otevřou se i v sobotu 3. prosince. Zájemci o studium i jejich rodiče mohou nahlédnout do zákulisí výuky moderního strojírenství. 

Další články
Nahoru