Dnes Neděle - jasno 22°C
Zítra Pondělí - skorojasno 23°C
Neděle 28. 5. 2023
Svátek má Vilém
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Kvůli havárii poteče pitná voda v Praze 13 až ve čtvrtek
Hasiči rozvážejí užitkovou vodu. Foto: HZS Praha

Kvůli havárii poteče pitná voda v Praze 13 až ve čtvrtek

Po včerejší havárii vodovodních řadů u vodojemu Kopanina v Líšnické ulici v Praze 13 zůstane tato městská část bez dodávek pitné vody až do zítřejšího poledne. Informovala o tom společnost Pražské vodovody a kanalizace (PVK).

Rozsáhlá havárie dvou hlavních přivaděčů, které jsou v hloubce šest metrů, přerušila zásobování pitnou vodou v lokalitách Jihozápadní Město, Stodůlky, Řeporyje, Jinonice a Zadní Kopanina. Dohromady se jedná o zhruba 77 tisíc odběratelů.

„Oprava je velmi komplikovaná. Na odstranění obou havárií intenzivně pracujeme a máme nasazeny veškeré dostupné kapacity jak na vlastní opravu, tak na zajištění náhradního zásobování vodou,“ sdělil mluvčí PVK Tomáš Mrázek.

Zemní práce by měly být dokončeny do dnešní dvaadvacáté hodiny, v noci bude následovat výměna poškozeného potrubí. Předpoklad dokončení je zítra ve dvanáct hodin. Následně začne napouštění, proplachování a rozbor vzorků pitné vody. „Postupné obnovování dodávek vody bude v průběhu čtvrtka 31. března,“ upřesnil Mrázek.

Příčinou havárie potrubí o průměrech 800 a 600 milimetrů byla zřejmě únava materiálu. První z nich pochází z roku 1982 a druhé z roku 1989. Náhradní zásobování funguje v Praze 13 na desítkách míst. Umístění cisteren s pitnou vodou je na webových stránkách www.pvk.cz.

„Zapojujeme i cisterny od kolegů ze Středočeských vodáren, Severočeských vodovodů a kanalizací a Severočeské servisní, poloha jejich cisteren se bohužel na mapách náhradního zásobování nezobrazuje,“ vysvětlil Mrázek.

Pomáhají i hasiči. „Poskytli jsme cisterny pro zajištění akutní dodávky vody do postižených lokalit. Na rozvoz bylo zatím vyčleněno několik cisteren. V případě nutnosti jsou připraveny další cisterny včetně pomoci od jednotek dobrovolných hasičů,“ sdělil mluvčí Hasičského záchranného sboru hl. m. Prahy Martin Kavka. V cisternách hasičů je užitková voda.

Kvůli přerušené dodávce vody zůstaly zavřeny některé školy a školky nebo úřady, včetně radnic Prahy 13 a Řeporyjí.


Autor: puc

V Praze 11 zasedne kontrolní výbor, radnice zveřejnila program

25. května 2023 v 10:44 | Aktualizováno 24. května 2023, 10:44

Jednání kontrolního výboru jedenácté městské části je veřejné, koná se ve středu dne 31. května od 17 hodin v zasedací místnosti Vidimova v budově Úřadu MČ Praha 11.

Na protidrogové programy ve školách dá Praha 18 letos 75 tisíc korun

25. května 2023 v 08:37

V rámci primární protidrogové prevence osmnáctá městská část podporuje jednotlivé školy příspěvky na protidrogové programy podle individuálního výběru základními nebo mateřskými školami. Pro letošní rok je v rozpočtu počítáno s částkou 75 tisíc korun. Informovala o tom místostarostka Prahy...

Jednání Komise pro kulturu a spolky RMČ Praha 11

24. května 2023 v 07:01

Komise pro kulturu a spolky v Praze 11 se bude mimo jiné věnovat nabídce Letního putovního kina, akcím a výstavám na radnici nebo literární soutěži O zlatý klíč. Jednání komise pro kulturu a spolky je veřejné. Koná se ve čtvrtek dne 25. května od 17:30 hodin v kanceláři vedoucího odboru školství a...

Další články
Nahoru