Dnes Neděle - mlha 9°C
Zítra Pondělí - zatazeno 8°C
Neděle 25. 2. 2024
Svátek má Liliana
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Kvůli elektrokoloběžkám požaduje Praha 2 zvýšit pravomoci radnic a policie
Běžný obrázek z Podskalí, elektrokoloběžky překáží na chodníku. Foto: Jan Puci

Kvůli elektrokoloběžkám požaduje Praha 2 zvýšit pravomoci radnic a policie

Vedení Prahy 2 požaduje v souvislosti s elektrokoloběžkami provozovanými v ulicích hlavního města zvýšit pravomoci radnic a policie, změnit zákon a po provozovatelích, firmách Lime a Bolt, aby zřídily speciální infolinky a změnily aplikace tak, aby nebylo možné odkládat koloběžky jinde než na vyznačených místech. Informovala o tom mluvčí městské části Andrea Zoulová.

Zástupci radnice i městské policie se tento týden sešli na další společné schůzce s pracovníky společností LIME a BOLT k vyhodnocení čtrnáctidenní spolupráce. Systém pravidelných kontrol ze strany úřadu sice přinesl mírné zlepšení, nicméně podle radnice řeší situaci jen dočasně a nesystémově, a tak situace s odkládáním elektrokoloběžek v centrální městské části Praha 2 zůstává stále neutěšená.

„Dvoutýdenní systém zvýšených kontrol sice přinesl mírné zlepšení, ale celková situace v našich ulicích není stále uspokojivá. Zejména ve večerních a nočních hodinách nebo o víkendech je to pořád špatné. Trváme na tom, že musí být nastavena jasná pravidla, odpovědnost za jejich dodržování i systém jejich vymáhání. Požadujeme také legislativní změny a větší pravomoc radnic i policie v řešení této problematiky. Na přípravě změny zákona jsme ochotni spolupracovat, což jsem ostatně ministru dopravy Martinovi Kupkovi nabídla v dopise, ve kterém jsem ho požádala o pomoc,“ řekla starostka Prahy 2 Alexandra Udženija (ODS).

„Problematikou se zabýváme i v širším spektru. V tuto chvíli čekáme na výsledky analýzy z Poslanecké sněmovny. Ta přinese zkušenosti z velkých evropských měst. Očekávám zajímavé srovnání nejen legislativ z jiných zemí, ale i poznatky z praxe a vhodné příklady pro nás,“ uvedl místostarosta Prahy 2 pro oblast bezpečnosti a zároveň poslanec Michal Zuna (TOP 09).

Čtrnáctidenní intenzivní kontroly odhalily řadu nedostatků, radnice Prahy 2 bude trvat na jejich odstranění. Jedním z nich je podle Zoulové nedostatečná akceschopnost a flexibilita společností LIME a BOLT, zejména v nočních hodinách, o víkendech a ve dnech volna, kdy se nesprávně zaparkované elektrokoloběžky v ulicích hromadí.

„Požadujeme, aby obě společnosti zřídily speciální infolinky, které budou sloužit občanům i policii pro nahlašování pohozených elektrokoloběžek nebo pro případ mimořádné události či rychlého nástupu zimního počasí. Není možné, aby naši občané a strážníci čekali celý víkend, až se překážející koloběžky uklidí. Prosazujeme také příslušné změny v aplikacích k používání elektrokoloběžek. Nově by uživatelé nesměli vjet do parků ani koloběžku odložit na jiném místě, než bude k tomu určeno,“ přiblížil jednání radní Prahy 2 pro oblast dopravy Tomáš Halva (TOP 09).


Autor: puc

V Podolí hořela garáž

Dnes v 10:38

Nad nedělním ránem zasahovali pražští hasiči Praze 4 Podolí u požáru garáže. Informovali o tom na síti X. „Vynesli jsme tlakovou lahev a plameny jsme uhasili dvěma vodními proudy,“ sdělili.

V Ruské ulici někdo na cedule nalepil jména ruských politických vězňů

Včera v 17:43

Ve Vršovicích v Ruské ulici někdo na zhruba pětadvacet cedulí s názvem ulice a na tramvajovou zastávku nalepil jména ruských politických vězňů a disidentů. Ve vzkazu připevněném na pouliční lampě připomněl druhé výročí vpádu ruské armády na Ukrajinu a také nedávnou smrt ruského opozičního politika...

Před magistrátem demonstrovali mladí lidé proti zdražení MHD

22. února 2024 v 10:29

Před pražským magistrátem na Mariánském náměstí ve středu demonstrovalo několik desítek převážně mladých lidí proti možnému zdražení ročního kuponu na městskou hromadnou dopravu, informovala ČTK.

Praha 14: Setkání k revitalizaci parku Bílý kůň

22. února 2024 v 08:24

Radnice Prahy 14 zve ve středu 28. února do Kyjosku na Hutích – Splavná 652, kde můžete vyjádřit svůj názor na novou studii úpravy terénu nad bývalou pískovnou Bílý kůň na Hutích.

Další články
Nahoru