Dnes Sobota - jasno 21°C
Zítra Neděle - jasno 22°C
Neděle 28. 5. 2023
Svátek má Vilém
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Kvůli elektrokoloběžkám požaduje Praha 2 zvýšit pravomoci radnic a policie
Běžný obrázek z Podskalí, elektrokoloběžky překáží na chodníku. Foto: Jan Puci

Kvůli elektrokoloběžkám požaduje Praha 2 zvýšit pravomoci radnic a policie

Vedení Prahy 2 požaduje v souvislosti s elektrokoloběžkami provozovanými v ulicích hlavního města zvýšit pravomoci radnic a policie, změnit zákon a po provozovatelích, firmách Lime a Bolt, aby zřídily speciální infolinky a změnily aplikace tak, aby nebylo možné odkládat koloběžky jinde než na vyznačených místech. Informovala o tom mluvčí městské části Andrea Zoulová.

Zástupci radnice i městské policie se tento týden sešli na další společné schůzce s pracovníky společností LIME a BOLT k vyhodnocení čtrnáctidenní spolupráce. Systém pravidelných kontrol ze strany úřadu sice přinesl mírné zlepšení, nicméně podle radnice řeší situaci jen dočasně a nesystémově, a tak situace s odkládáním elektrokoloběžek v centrální městské části Praha 2 zůstává stále neutěšená.

„Dvoutýdenní systém zvýšených kontrol sice přinesl mírné zlepšení, ale celková situace v našich ulicích není stále uspokojivá. Zejména ve večerních a nočních hodinách nebo o víkendech je to pořád špatné. Trváme na tom, že musí být nastavena jasná pravidla, odpovědnost za jejich dodržování i systém jejich vymáhání. Požadujeme také legislativní změny a větší pravomoc radnic i policie v řešení této problematiky. Na přípravě změny zákona jsme ochotni spolupracovat, což jsem ostatně ministru dopravy Martinovi Kupkovi nabídla v dopise, ve kterém jsem ho požádala o pomoc,“ řekla starostka Prahy 2 Alexandra Udženija (ODS).

„Problematikou se zabýváme i v širším spektru. V tuto chvíli čekáme na výsledky analýzy z Poslanecké sněmovny. Ta přinese zkušenosti z velkých evropských měst. Očekávám zajímavé srovnání nejen legislativ z jiných zemí, ale i poznatky z praxe a vhodné příklady pro nás,“ uvedl místostarosta Prahy 2 pro oblast bezpečnosti a zároveň poslanec Michal Zuna (TOP 09).

Čtrnáctidenní intenzivní kontroly odhalily řadu nedostatků, radnice Prahy 2 bude trvat na jejich odstranění. Jedním z nich je podle Zoulové nedostatečná akceschopnost a flexibilita společností LIME a BOLT, zejména v nočních hodinách, o víkendech a ve dnech volna, kdy se nesprávně zaparkované elektrokoloběžky v ulicích hromadí.

„Požadujeme, aby obě společnosti zřídily speciální infolinky, které budou sloužit občanům i policii pro nahlašování pohozených elektrokoloběžek nebo pro případ mimořádné události či rychlého nástupu zimního počasí. Není možné, aby naši občané a strážníci čekali celý víkend, až se překážející koloběžky uklidí. Prosazujeme také příslušné změny v aplikacích k používání elektrokoloběžek. Nově by uživatelé nesměli vjet do parků ani koloběžku odložit na jiném místě, než bude k tomu určeno,“ přiblížil jednání radní Prahy 2 pro oblast dopravy Tomáš Halva (TOP 09).


Autor: puc

V Praze 11 zasedne kontrolní výbor, radnice zveřejnila program

25. května 2023 v 10:44 | Aktualizováno 24. května 2023, 10:44

Jednání kontrolního výboru jedenácté městské části je veřejné, koná se ve středu dne 31. května od 17 hodin v zasedací místnosti Vidimova v budově Úřadu MČ Praha 11.

Na protidrogové programy ve školách dá Praha 18 letos 75 tisíc korun

25. května 2023 v 08:37

V rámci primární protidrogové prevence osmnáctá městská část podporuje jednotlivé školy příspěvky na protidrogové programy podle individuálního výběru základními nebo mateřskými školami. Pro letošní rok je v rozpočtu počítáno s částkou 75 tisíc korun. Informovala o tom místostarostka Prahy...

Jednání Komise pro kulturu a spolky RMČ Praha 11

24. května 2023 v 07:01

Komise pro kulturu a spolky v Praze 11 se bude mimo jiné věnovat nabídce Letního putovního kina, akcím a výstavám na radnici nebo literární soutěži O zlatý klíč. Jednání komise pro kulturu a spolky je veřejné. Koná se ve čtvrtek dne 25. května od 17:30 hodin v kanceláři vedoucího odboru školství a...

Další články
Nahoru