Dnes Středa - prehanky-dest 24°C
Zítra Čtvrtek - polojasno 25°C
Středa 24. 7. 2024
Svátek má Kristýna
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Kvůli elektrokoloběžkám požaduje Praha 2 zvýšit pravomoci radnic a policie
Běžný obrázek z Podskalí, elektrokoloběžky překáží na chodníku. Foto: Jan Puci

Kvůli elektrokoloběžkám požaduje Praha 2 zvýšit pravomoci radnic a policie

Vedení Prahy 2 požaduje v souvislosti s elektrokoloběžkami provozovanými v ulicích hlavního města zvýšit pravomoci radnic a policie, změnit zákon a po provozovatelích, firmách Lime a Bolt, aby zřídily speciální infolinky a změnily aplikace tak, aby nebylo možné odkládat koloběžky jinde než na vyznačených místech. Informovala o tom mluvčí městské části Andrea Zoulová.

Zástupci radnice i městské policie se tento týden sešli na další společné schůzce s pracovníky společností LIME a BOLT k vyhodnocení čtrnáctidenní spolupráce. Systém pravidelných kontrol ze strany úřadu sice přinesl mírné zlepšení, nicméně podle radnice řeší situaci jen dočasně a nesystémově, a tak situace s odkládáním elektrokoloběžek v centrální městské části Praha 2 zůstává stále neutěšená.

„Dvoutýdenní systém zvýšených kontrol sice přinesl mírné zlepšení, ale celková situace v našich ulicích není stále uspokojivá. Zejména ve večerních a nočních hodinách nebo o víkendech je to pořád špatné. Trváme na tom, že musí být nastavena jasná pravidla, odpovědnost za jejich dodržování i systém jejich vymáhání. Požadujeme také legislativní změny a větší pravomoc radnic i policie v řešení této problematiky. Na přípravě změny zákona jsme ochotni spolupracovat, což jsem ostatně ministru dopravy Martinovi Kupkovi nabídla v dopise, ve kterém jsem ho požádala o pomoc,“ řekla starostka Prahy 2 Alexandra Udženija (ODS).

„Problematikou se zabýváme i v širším spektru. V tuto chvíli čekáme na výsledky analýzy z Poslanecké sněmovny. Ta přinese zkušenosti z velkých evropských měst. Očekávám zajímavé srovnání nejen legislativ z jiných zemí, ale i poznatky z praxe a vhodné příklady pro nás,“ uvedl místostarosta Prahy 2 pro oblast bezpečnosti a zároveň poslanec Michal Zuna (TOP 09).

Čtrnáctidenní intenzivní kontroly odhalily řadu nedostatků, radnice Prahy 2 bude trvat na jejich odstranění. Jedním z nich je podle Zoulové nedostatečná akceschopnost a flexibilita společností LIME a BOLT, zejména v nočních hodinách, o víkendech a ve dnech volna, kdy se nesprávně zaparkované elektrokoloběžky v ulicích hromadí.

„Požadujeme, aby obě společnosti zřídily speciální infolinky, které budou sloužit občanům i policii pro nahlašování pohozených elektrokoloběžek nebo pro případ mimořádné události či rychlého nástupu zimního počasí. Není možné, aby naši občané a strážníci čekali celý víkend, až se překážející koloběžky uklidí. Prosazujeme také příslušné změny v aplikacích k používání elektrokoloběžek. Nově by uživatelé nesměli vjet do parků ani koloběžku odložit na jiném místě, než bude k tomu určeno,“ přiblížil jednání radní Prahy 2 pro oblast dopravy Tomáš Halva (TOP 09).


Autor: puc

Ministr Baxa prodlouží mandát řediteli Národního divadla Burianovi

Včera ve 13:12

Stávající ředitel Národního divadla (ND) Jan Burian zůstane ve funkci do konce července 2028, aby se pod jeho vedením dokončila rekonstrukce Nové scény ND. Novinářům to řekl ministr kultury Martin Baxa (ODS).

Praha 4 vymění písek v pískovištích

Včera v 09:55

Vedení Prahy 4 na svém nedávném jednání rozhodlo o tom, že městská část uzavře smlouvu o výměně písku v pískovištích a doplnění dopadových plochách na dětských hřištích ve správě městské části s pražskou společností Great Garden CZ.

Praha schválila investiční plán vodohospodářské infrastruktury

Včera v 09:23

Rada hl. m. Prahy na svém pondělním jednání schválila návrh Střednědobého investičního plánu vodohospodářské infrastruktury hlavního města pro roky 2025–2029. Díky navýšení prostředků bude v příštích letech možné lépe spravovat, udržovat a dále rozvíjet vodovody a kanalizace...

Další články
Nahoru