Dnes Čtvrtek - jasno 0°C
Zítra Pátek - zatazeno -2°C
Čtvrtek 8. 12. 2022
Svátek má Květoslava
Advent v Praze
Tipy na adventní akce v metropoli
Kvůli elektrokoloběžkám požaduje Praha 2 zvýšit pravomoci radnic a policie
Běžný obrázek z Podskalí, elektrokoloběžky překáží na chodníku. Foto: Jan Puci

Kvůli elektrokoloběžkám požaduje Praha 2 zvýšit pravomoci radnic a policie

Vedení Prahy 2 požaduje v souvislosti s elektrokoloběžkami provozovanými v ulicích hlavního města zvýšit pravomoci radnic a policie, změnit zákon a po provozovatelích, firmách Lime a Bolt, aby zřídily speciální infolinky a změnily aplikace tak, aby nebylo možné odkládat koloběžky jinde než na vyznačených místech. Informovala o tom mluvčí městské části Andrea Zoulová.

Zástupci radnice i městské policie se tento týden sešli na další společné schůzce s pracovníky společností LIME a BOLT k vyhodnocení čtrnáctidenní spolupráce. Systém pravidelných kontrol ze strany úřadu sice přinesl mírné zlepšení, nicméně podle radnice řeší situaci jen dočasně a nesystémově, a tak situace s odkládáním elektrokoloběžek v centrální městské části Praha 2 zůstává stále neutěšená.

„Dvoutýdenní systém zvýšených kontrol sice přinesl mírné zlepšení, ale celková situace v našich ulicích není stále uspokojivá. Zejména ve večerních a nočních hodinách nebo o víkendech je to pořád špatné. Trváme na tom, že musí být nastavena jasná pravidla, odpovědnost za jejich dodržování i systém jejich vymáhání. Požadujeme také legislativní změny a větší pravomoc radnic i policie v řešení této problematiky. Na přípravě změny zákona jsme ochotni spolupracovat, což jsem ostatně ministru dopravy Martinovi Kupkovi nabídla v dopise, ve kterém jsem ho požádala o pomoc,“ řekla starostka Prahy 2 Alexandra Udženija (ODS).

„Problematikou se zabýváme i v širším spektru. V tuto chvíli čekáme na výsledky analýzy z Poslanecké sněmovny. Ta přinese zkušenosti z velkých evropských měst. Očekávám zajímavé srovnání nejen legislativ z jiných zemí, ale i poznatky z praxe a vhodné příklady pro nás,“ uvedl místostarosta Prahy 2 pro oblast bezpečnosti a zároveň poslanec Michal Zuna (TOP 09).

Čtrnáctidenní intenzivní kontroly odhalily řadu nedostatků, radnice Prahy 2 bude trvat na jejich odstranění. Jedním z nich je podle Zoulové nedostatečná akceschopnost a flexibilita společností LIME a BOLT, zejména v nočních hodinách, o víkendech a ve dnech volna, kdy se nesprávně zaparkované elektrokoloběžky v ulicích hromadí.

„Požadujeme, aby obě společnosti zřídily speciální infolinky, které budou sloužit občanům i policii pro nahlašování pohozených elektrokoloběžek nebo pro případ mimořádné události či rychlého nástupu zimního počasí. Není možné, aby naši občané a strážníci čekali celý víkend, až se překážející koloběžky uklidí. Prosazujeme také příslušné změny v aplikacích k používání elektrokoloběžek. Nově by uživatelé nesměli vjet do parků ani koloběžku odložit na jiném místě, než bude k tomu určeno,“ přiblížil jednání radní Prahy 2 pro oblast dopravy Tomáš Halva (TOP 09).


Autor: puc

Pietní shromáždění v Praze 15 k uctění památky Antonína Švehly

Dnes ve 12:46

U příležitosti výročí úmrtí státníka Antonína Švehly se koná pietní shromáždění k uctění jeho památky v sobotu 10. prosince od 14 hodin u hrobky Antonína Švehly.

Anketa: Kudy se bude ubírat Praha 5?

Dnes v 06:46

Strukturální plán Prahy 5 řeší kde měnit územní plán, jak se má městská část a její čtvrti rozvíjet i kam umístit nové školy, školky a další veřejnou vybavenost. Aby tento dokument opravdu vyjadřoval potřeby občanů Prahy 5, nemohou ho tvořit pouze odborníci, pracovníci úřadu a političtí zástupci....

Socha skřeta s obličejem Putina dočasně stojí na místě Koněvova pomníku

6. prosince 2022 v 09:13

Na náměstí Interbrigády v Praze 6 od včerejška dočasně stojí socha znázorňující ruského prezidenta Vladimira Putina jako skřeta, který utahuje plynový kohout. Na místě, kde stál dříve pomník kontroverzního sovětského maršála Ivana Koněva, bude 30 dnů a následně půjde do dražby. Vydražené peníze...

Další články
Nahoru