Dnes Čtvrtek - zatazeno 2°C
Zítra Pátek - snih -1°C
Čtvrtek 30. 11. 2023
Svátek má Ondřej
Vánoční nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz, do konce roku za zvýhodněné ceny.
Kvůli Džbánu se napadají politici z Prahy Sobě a ODS, spor bude pokračovat na zastupitelstvu
U Džbánu se před pár lety objevilo přes sto nových lehátek. Letos na nich nebude mít kdo ležet, areál se pro veřejnost neotevře. Zdroj foto: Koupaliště Džbán / Molepo

Kvůli Džbánu se napadají politici z Prahy Sobě a ODS, spor bude pokračovat na zastupitelstvu

Kauza uzavřeného koupaliště Džbán a pozemků v jeho blízkosti už několik týdnů hýbe pražskou politikou. Praha Sobě, které je součástí magistrátní koalice, se pustila do ODS, která údajně nese vinu za dřívější převod pozemků u rekreační oblasti. Občanští demokraté považují vyjádření uskupení Jana Čižinského za lži a fabulace. Politici si vyměňují vzájemná obvinění a urážky. Dá se předpokládat, že na čtvrtečním zastupitelstvu se povede k tématu několikahodinová vášnivá diskuse, která tam byla už minulý měsíc. 

Areál kolem vodní nádrže Džbán u přírodní rezervace Divoká Šárka získala před deseti lety za cenu zhruba 53 milionů korun firma Molepo. Byla jediným účastníkem veřejné dražby majetku likvidovaného státního podniku Pražská kanalizace a vodní toky.

Pro letošek společnost oznámila, že kvůli špatnému technickému stavu koupaliště neotevře. „Havarijní stav otevření pro tento rok nedovoluje. Je to zkrátka nebezpečné a rizikové. Nejen pro provozovatele, ale hlavně pro bezpečí návštěvníků. Uzavření areálu před rekonstrukcí je absolutní nutností,“ uvedl mediální zástupce Molepa Jakub Splavec.

Společnost vlastní nejen pozemky kolem nádrže, na kterých do loňska provozovala koupaliště, ale i pozemky nedaleko odtud u Evropské ulice. Na nich by ráda stavěla, ale brání tomu současný územní plán, který na pozemcích neumožňuje stavět.

Praha Sobě včera novinářům sdělila, že získala závažné informace, které se týkají prodeje koupaliště Džbán a pozemků v jeho okolí. Uskupení vadí, že v roce 2012 šly pozemky u Džbánu do dražby, i přesto, že údajně podle memoranda mezi Ministerstvem financí a metropolí mělo majetek likvidovaných státních podniků v první řadě získávat město. Nicméně uvedené pozemky byly z tohoto schématu nakonec vyjmuty a prodány v dražbě.

Praha Sobě upozornila, že memorandum ze strany ministerstva podepsal tehdejší náměstek ministra, současný pražský zastupitel Zdeněk Zajíček (ODS). Jménem města podepsala memorandum tehdejší radní pro majetek za ODS Alexandra Udženija.

„Tito dva politici, společně s tehdejším primátorem Bohuslavem Svobodou, byli také podepsáni pod realizovanými převody majetku státních podniků a nesli odpovědnost, že memorandum bude naplněno. Jenže ve chvíli, kdy zhruba rok po podpisu memoranda tehdejší likvidátor státního podniku Pražské kanalizace a vodní toky vyhlásil záměr prodat pozemky kolem koupaliště Džbán v dražbě, nikdo z nich dražbu nezastavil, případně v ní nekoupil pozemky jménem města,“ uvedla Praha Sobě.

Zajíček, Udženija i Svoboda jsou současnými opozičními zastupiteli pražské ODS. Ta včera v prohlášení na kritiku Prahy Sobě zareagovala.

 „Ze strany Prahy Sobě se jedná o naprostou manipulaci a fabulaci, kdy si upravují skutečnosti a události do jejich předem připraveného příběhu tak, aby mohli ostatní napadat a očerňovat a sebe stavět do role zachránců či spasitelů. Nic z toho, co pan Čižinský prezentuje ve svém uměle vytvořeném příběhu, totiž není schopen doložit žádnými relevantními důkazy. On ani nikdo z dalších politiků Prahy Sobě dosud nedodal žádné dokumenty, které by jejich tvrzení a obvinění potvrzoval,“ uvedla ODS.

Podle předsedy klubu zastupitelů ODS Zdeňka Zajíčka bylo memorandum ze strany náměstka ministra financí (Zajíček, pozn. aut.) a radní pro majetek (Udženija, pozn. aut) podepsáno právě proto, aby Praha mohla co nejrychleji získat majetek státu v právu hospodaření bývalých státních podniků, který bylo a je možné bez porušení zákonů nebo nedovolené veřejné podpory bezúplatně na město převést.

„A tak se také dělo a kde bylo možné takový převod ve prospěch Prahy učinit, Ministerstvo financí likvidátorovi dávalo k takovému bezúplatnému převodu souhlas a k nabytí majetku ve prospěch Prahy došlo. V případech, kdy to možné nebylo, postupoval likvidátor podle platných zákonů a ve své plné odpovědnosti. V tom ho nemohlo ani ministerstvo nebo město nahradit nebo omezit. To, že si Jan Čižinský ani řádně nepřečetl přesné znění memoranda, jen potvrzuje účelovost jeho vznesených obvinění,“ řekl Zajíček.

Memorandum podle něj přineslo svůj efekt, protože v případě Džbánu se podařilo získat do vlastnictví Prahy majetek, kde nemohlo dojít k nedovolené veřejné podpoře, a to zejména vlastní plochu vodní nádrže.

Podle něj již v roce 2005 Ministerstvo financí zamítlo žádost likvidátora o souhlas s bezúplatným převodem pozemků kolem Džbánu na Prahu. Toto nesouhlasné stanovisko bylo podle Zajíčka ministerstvem do roku 2012 ještě několikrát zopakováno, protože se nezměnily ani zákonné podmínky a ani podmínky pro nedovolenou veřejnou podporu.

„Likvidátor tak neměl jinou zákonnou možnost než majetek prodat ve veřejné dražbě. Žádný ministr financí nebo jeho náměstek nemohl v tomto směru porušovat zákony nebo stanovená pravidla. Je pro nás naprosto šokující, že se Jan Čižinský svými účelových konstrukcemi snaží vyvolat dojem, že bylo správné, aby dotčené osoby jednali ve prospěch města nestandardně nebo dokonce protizákonně, a to přesto, že by tím všechny zúčastněné včetně města vystavili do nejistého právního postavení a možné odpovědnosti,“ dodal Zdeněk Zajíček.

Praze Sobě vadí nejen tehdejší dražba, ale i okolnosti, které ji provázely. „Například likvidátora státního podniku navrhl náměstek primátora za ODS Petr Švec a primátorem byl v době dražby Bohuslav Svoboda a starostkou Prahy 6 za ODS Marie Kousalíková. Právě Praha 6 také podle dostupných informací nezveřejnila zprávu o dražbě na své úřední desce, ač to měla udělat, a dražba proběhla v dobře známém ,vánočním režimu´, který se používal, když se o dražbách neměl dozvědět a zúčastnit se jí nikdo ,nepovolaný´, uvedla Praha Sobě.

Podle současného 1. místostarosty Prahy 6 Jakuba Stárka (ODS) jsou informace, že městská část zprávu o dražbě nezveřejnila, nepravdivé a snadno vyvratitelné výpisem z e-spisu, který byl už v té době napojený na „elektronickou“ úřední desku.

„Nadto připomínám již dříve zaslané právní posouzení možnosti účasti městské části Praha 6 na dražbě dle tehdy platných právních norem. Právníci konstatovali, že případná účast byla při dodržení všech povinností v podstatě nemožná,“ řekl Stárek.

Současné vedení šesté městské části již před dvěma týdny usnesením vyjádřilo nesouhlas se změnou územního plánu, která by zmíněnou výstavbu na dohled od Džbánu umožnila. O případné změně by muselo rozhodnout pražské zastupitelstvo.

Podle usnesení radních Prahy 6 z letošního 7. února by navíc měla metropole zkusit získat pozemky v bezprostředním okolí vodní nádrže (ty také vlastní Molepo, ale nechce na nich stavět, pozn. aut.), na kterých do loňska fungovalo koupaliště. Stejný postup požaduje i petice Nechte Šárku dýchat, kterou doposud podepsalo 11 600 lidí. 

Nedávné rozhodnutí radních Prahy 6 by podle Stárka mělo podpořit i zastupitelstvo této městské části, které se sejde příští týden. „Je tam pro takový postup podpora napříč politickými kluby, takže proti změně územního plánu a pro snahu získat pozemky u nádrže je v naší městské části koalice i opozice,“ dodal Stárek.


Autor: Jan Puci

Zastupitelé Prahy 14 se sejdou 12. prosince

28. listopadu 2023 ve 21:48

Již šesté zasedání Zastupitelstva městské části Praha 14 se bude konat v úterý 12. prosince v Galerii 14 (náměstí Plukovníka Vlčka 686, Praha 9). Začátek bude v 15 hodin. Interpelace občanů budou probíhat tradičně od 17 do 17:30 hodin.

Na radnici Prahy 13 se konal Sněm starostů, řešil parkování i bezpečnost

27. listopadu 2023 v 09:31

V pátek 24. listopadu se na pozvání starosty Prahy 13 Davida Vodrážky (ODS) v prostorách tamní radnice uskutečnilo setkání starostů pražských městských částí 1 až 57. Předmětem jednání starostů a jejich zástupců byla dvě aktuální témata – bezpečnost a nová parkovací vyhláška na území hlavního...

Primátor Svoboda navštívil Prahu 2

26. listopadu 2023 ve 20:01

Prahu 2 ve středu navštívil pražský primátor Bohuslav Svoboda (ODS). Na úvod setkání primátorovi představil starosta druhé městské části Jan Korseska (ODS) vize a plány, které Prahu 2 v budoucnu čekají.

Průkopnický etický kodex zastupitele přijala Praha 6

14. listopadu 2023 v 18:18

Zastupitelstvo Prahy 6 má etický kodex již od roku 2017. Nyní jej ovšem zdokonalilo a stalo se tak jedním z prvních u nás, které ve své praxi taková pravidla využívá.

Mladé ANO má v Praze nové vedení

12. listopadu 2023 v 07:35

Zástupci organizace Mladé ANO si nedávno na svém oblastním sněmu zvolili nové vedení Prahy. Předsedou se stal 21letý Adam Knedlhans, 1. místopředsedou Jan Klusoň, místopředsedy pak Aneta Hejrovská, Barbora Durdíková a Michal Baštecký.

V Praze 11 bude jednat Výbor pro územní rozvoj

9. listopadu 2023 v 11:29

Již 9. jednání Výboru pro územní rozvoj zastupitelstva Prahy 11 se bude konat ve čtvrtek 30. listopadu od 18 hodin v budově Úřadu MČ Praha 11 v Ocelíkově ulici 672/1. Pro bližší informace je potřeba sledovat web městské části www.praha11.cz.

Radní Prahy 1 projednali podporu oprav památek

8. listopadu 2023 v 19:39

V úterý 7. listopadu se uskutečnila 41. schůze rady MČ Praha 1. Radní přijali celkem 39 usnesení. Šlo například o podporu oprav památek.

Zastupitelé Prahy 6 se sejdou na osmém zasedání

6. listopadu 2023 ve 23:32

8. zasedání Zastupitelstva městské části Praha 6 v tomto volebním období se uskuteční 13. listopadu od 10 hodin v Hotelu DAP na Vítězném náměstí.

Celkem 33 usnesení schválili radní Prahy 1 na poslední říjnové schůzi

2. listopadu 2023 v 18:17

Během 39. schůze Rady MČ Praha 1, která se konala v úterý 31. října, bylo schváleno cekem 33 usnesení.  

Další články
Nahoru