dnes
Neděle - polojasno
6°C
zítra
Pondělí - obcasny-dest
5°C
pozítří
Úterý - obcasny-dest
11°C
Pražský život

Kvůli dušičkám se na hřbitovy stahují hyeny, strážníci proto posílí hlídky

Pražští strážníci budou v období svatodušních svátků intenzivněji hlídat hřbitovy. S hlídkami se lidé potkají od středy do 3. listopadu. Kromě pěších hlídek budou na některých pražských hřbitovech zajišťovat dohled nad veřejným pořádkem také strážníci na koních. V noci se pak na okolí hřbitovů zaměří strážníci se psy z útvaru psovodů. Zvýšený dohled tak bude denně v rámci výkonu služby zajišťovat více než 250 lidí.

Zvýšená kontrola by měla odradit vandaly a zloděje, kteří ve sváteční dny u pietních míst vykrádají třeba zaparkovaná vozidla, řekl ČTK ředitel městské policie Eduard Šuster.

Strážníci budou svou přítomností především preventivně působit proti možným krádežím pietních předmětů a osobních věcí návštěvníků. Dále budou dohlížet na případný vandalismus a narušování veřejného pořádku, ale také na vozidla návštěvníků a parkovací kázeň v okolí hřbitovů. Památka zesnulých je bohužel příležitostí pro osoby, které na pietních místech páchají trestnou činnost.

Z tohoto důvodu Městská policie Praha doporučuje, aby návštěvníci hřbitovů nepodceňovali toto nebezpečí, byli ostražití a chovali se bezpečně podle následujících rad: 

Nikdy nechoďte na hřbitovy úplně sami.

Nenavštěvujte hřbitovy krátce po otevření a krátce před uzavřením objektu.

Nezůstávejte sami v odlehlých částech zejména rozsáhlejších hřbitovů.

Nevzdalujte se od svých tašek a kabelek, ve kterých máte osobní věci, doklady, platební karty a hotovost. 

Buďte všímaví ke svému okolí.

Pokud se na hřbitově děje něco podezřelého, okamžitě to nahlaste policii.

V automobilech zaparkovaných před hřbitovem nenechávejte žádné cenné věci, kabelky, tašky apod. 

V těchto dnech buďte zvlášť obezřetní i v městských hromadných prostředcích při cestě na hřbitov. Dávejte si pozor na své věci.

Pokud to není nezbytně nutné, při špatném počasí raději hřbitovy nenavštěvujte.

Pro případ poškození či zničení náhrobku si pořiďte jeho fotodokumentaci.

Pořiďte si celkový snímek náhrobku. Vyfotografujte každou jeho část zvlášť – sošky, okrasné kování apod., poznamenejte si jejich rozměry. Zadokumentujte zejména všechny rozlišující znaky těchto předmětů – značka autora, výrobce, vady materiálu apod. Fotografie pietní architektury s popisem uložte na spolehlivé místo pro případné použití.  


Další články
Nahoru