Dnes Čtvrtek - oblacno 22°C
Zítra Pátek - bourky 19°C
Čtvrtek 23. 5. 2024
Svátek má Vladimír
Pražské drby
Co se v Praze povídá
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Kvůli covidu trpí nadváhou už každé čtvrté dítě
Stravu dětí je potřeba mít pod kontrolou. Foto: Lucie Rychlá

Kvůli covidu trpí nadváhou už každé čtvrté dítě

Zatímco v roce 1991 byly obézních tři procenta dětí a sedm procent jich mělo nadváhu, letos už jich bylo obézních 16,4 procenta a 9,6 procenta trpělo nadváhou. Čtvrtina dětí tedy už dnes vybočuje z grafu pro normální váhu, ukázala studie Výskyt obezity a nadváhy u českých dětí 2021, do které se během loňského dubna až června zapojili praktičtí lékaři. Ti u 4386 dětí od pěti do 17 let měřili na preventivních prohlídkách hmotnost, výšku, obvod pasu, břicha a boků a krevní tlak. Studii pediatrů představila expertka na zdravý životní styl Alena Šteflová na konferenci Inovace výuky tělocviku s Trenéry ve škole.

Nezdravý trend zvyšování nadváhy dětí a jeho souvislost s nedostatkem pohybu potvrzují také studie Světové zdravotnické organizace (WHO), jejíž tuzemské kanceláře byla Alena Šteflová dlouholetou ředitelkou.  

„Trend nárůstu obezity a nadváhy dětí byl od roku 1991 víceméně setrvalý, v posledních dvou letech ale vidíme obrovský skok. Covid problém zdůraznil a je nejvyšší čas s tím něco dělat. Zapojit by se měly rodiny, komunity i školy,“ uvedla na konferenci Inovace výuky tělocviku s Trenéry ve škole Alena Šteflová.

Rozpohybovat děti ve školách o hodinách tělocviku se snaží program Trenéři ve škole, do kterého se zapojilo už téměř devadesát základních škol. „Takový program, který hodiny tělocviku zatraktivňuje a přináší do nich moderní rozměr, otevírá cestu k zamyšlení nad tím, zda by jedním z řešení nemohla být další hodina tělocviku, což jsme dosud spíše zavrhovali. Pokud by taková hodina navíc byla zábavná, děti se při ní skutečně hýbaly a byla by skutečně přínosem pro jejich zdraví, měli bychom tuto myšlenku ve spolupráci s ministerstvem školství oživit,“ dodala Alena Šteflová.

Program Trenéři ve škole je založen na spolupráci základních škol s vyškolenými trenéry různých sportů, kteří docházejí do hodin tělocviku na prvním stupni a ve spolupráci s učitelem učí žáky základy jednotlivých sportů.

„Našim cílem je ale především rozpohybovat děti a prostřednictvím atraktivních a pestrých hodin je získat pro pohyb. Vztah ke sportu se formuje u dětí právě do deseti let. Po lockdownech vidíme, že se nám až třetina dětí nevrátila do klubů a zároveň víme, že nadváhou trpí více děti ze socioekonomicky znevýhodněných rodin. Školy jsou tedy logickou odpovědí a na ty bychom se měli soustředit. K čemu nám bude stavět za stamiliony nové obří stadiony, když v nich bude pasivně koukat na výkony pár špičkových sportovců generace tlustých dětí,“ řekl Jan Macháček, trenér ragby a jeden ze zakladatelů programu Trenéři ve škole.  

Nezdravý trend tloustnutí dětí pozoruje Alena Šteflová ve všech věkových skupinách, obezita a nadváha je ale markantnější obecně u chlapců. Například ve věkové skupině devítiletých dětí je obézních 18,8 chlapců a 16,1 procenta dívek.

Vedle nezdravé výživy je zásadním faktorem alarmujících čísel právě nedostatek pohybové aktivity. „WHO doporučuje, aby se děti hýbaly 60 minut denně. Naše děti se hýbou v rámci organizovaného sportu, hodně dětí je evidovaných v nějakém sportovním klubu, chybí jim ale přirozený pohyb. Požadované penzum neplní,“ sdělila. Fyzickou aktivita a zdatnost je přitom zásadní faktor spolu s odpovídající výživou pro prevenci takzvaných civilizačních nemocí.

Obezita v dětství je podle Šteflové problém, který si čtyři z pěti dětí ponese do života, a mají tak již zaděláno na některé z chronických onemocnění. Tyto děti ale trpí i psychicky, jsou častěji diskriminováni, šikanování nebo trpí izolací, mezi obézními dětmi je také vyšší počet pokusů sebevražd. A čtyři z 10 dětí už dnes mají vadné držení těla.

„Prognóza je, že do roku 2030 budeme mít 35 procent obézní dospělé populace, jestliže nenastavíme opatření, která budou tento problém řešit.,“ upozorňuje Šteflová.

Trenéři po celé republice

Program Trenéři ve škole má pomoci bojovat nejen s obezitou dětí. Důležité je také rozvíjet jejich motoriku a zároveň je prokázané, že pohyb zlepšuje kognitivní funkce, žáci se tak mohou po kvalitním tělocviku lépe soustředit. Mottem projektu je rozpohybovat všechny děti, nejen ty nadané a nadchnout je pro sport, aby z nich vyrostli aktivní dospělí.

Během hodin tělocviku si děti hravou formou osahají základy fotbalu, gymnastiky, ragby, florbalu, tance, basketu nebo třeba juda. To může pomoci dětem vybrat si později sport, kterému se chtějí věnovat organizovaně, ale jedním ze základních principů programu je zákaz náborování, aby si trenéři nevyzobávali jen ty nadané. Trenér dochází jednou týdně do hodiny tělocviku a pracuje v tandemu s učitelkou. Trenéři různých sportů se střídají po čtyřech až pěti týdnech.

Aktuálně je v programu zapojených téměř deset tisíc dětí z prvního stupně základních škol. Program vznikl spontánně před třemi lety mezi trenéry klubových sportů, kteří chtěli pomoci s výukou tělocviku.

„Před 1,5 rokem jsme působili ve 12 školách, dnes jsme v 88 školách ve 14 lokalitách. Spokojené jsou učitelky, ředitelé, rodiče, ale především děti. Chtěli bychom, aby se program rozšířil po celé republice. Vzorem by nám mohlo být Slovensko, kde se námi inspirovali a z programu Trenéři ve škole tam vznikl vládní projekt,“ sdělil Antonín Barák, trenér a zakladatelů programu.

Od února by měl program Trenéři ve školách fungovat už na sto českých školách. Nově budou trenéři působit v Českých Budějovicích nebo v Havlíčkově Brodě. Program Trenéři ve školách vznikl v hlavním městě před třemi lety, kdy se sdružili trenéři několika sportů a na čtyřech základních školách v Praze 6 začali s pilotním projektem.

Počet zapojených trenérů, sportů, škol a lokalit se rychle zvyšoval. Dnes působí v několika městských pražských částech, například v Praze 6, 8,10,11,13, 15, 16, 17, ale i v Příbrami, Karlových Varech, Písku, Liberci, Kladně nebo Klatovech.


Autor: Lucie Rychlá

Letní hry Na Františku

Dnes ve 12:38

Praha 1 pořádá Letní hry Na Františku. Děti a mladiství se mohou těšit na atletiku, mini golf, basketbal, florbal, lezení, veslování nebo surfařský simulátor.

V Galerii 1 je nová kavárna

Dnes ve 12:10

Minulý týden byla ve Štěpánské ulici slavnostně otevřena nová kavárna a představena hostům. Kavárna Bílá vrána v Galerii 1 je sociální podnik, který dává zaměstnání lidem s mentálním a kombinovaným znevýhodněním. Těmto lidem umožňuje dlouhodobé zaměstnání a příležitost získat dovednost...

Den dětí na Desítce: Workshopy i zmrzka

21. května 2024 v 08:40

Odpoledne pro děti v Praze 10. Tvůrčí dílny, občerstvení, divadlo v Parku Malinová-Chrpová.

Praha 9: Den dětí v Parku Přátelství

21. května 2024 v 08:35

Den dětí s IZS v Parku Přátelství na Proseku ve čtvrtek 30. května od 11 hodin.

Módní přehlídka z píseckého víkendu módy a designu 2024

20. května 2024 v 17:17

Písecký víkend módy a designu 2024 nabídl místním i návštěvníkům z celé republiky jedinečnou módní přehlídku udržitelných módních značek a designérů a design market složený z kvalitních výběrových produktů.

Pro rodiny s dětmi: Užij si ulici U Zásobní zahrady

20. května 2024 v 08:05

V úterý 21. května od 15 do 19 hodin proběhne v ulici U Zásobní zahrady v Praze 3 zábavně a sportovně společenská akce pro rodiny s dětmi.

Praha 1 zve na Den dětí na Žofíně

20. května 2024 v 08:01

V dopoledních hodinách 31. května proběhne na Žofíně Den dětí. Těšit se můžete na Sváťovo divadlo, sportovní hry, animační team Vláček nebo pohádkového dráčka.

Šaty, které se hodí ke všemu - všestrannost košilových šatů

20. května 2024 v 06:15

Jestliže hledáte univerzální oblečení, které využijete na celou řadu příležitostí, zkuste vsadit např. na košilové šaty. Ty mohou mít mnoho podob. Na následujících řádcích si tak prozradíme, jaké kousky budou dobrou volbou pro aktuální sezónu. Inspirace je tady!

Táboráček: Pošlete děti na záchrannou expedici

19. května 2024 ve 13:30

Praha 1 zve všechny děti ve věku 6–12 let s trvalým bydlištěm v městské části na příměstský tábor. V týdnu 26. – 30. srpna se děti můžou těšit na zábavnou celotáborovou hru, kupu výletů, her a soutěží.

Jeden den hrdinou v parku Přátelství

19. května 2024 v 11:07 | Aktualizováno 30. listopadu -0001, 00:00

Den dětí s IZS – policisty, hasiči a záchranáři, kteří jsou členy integrovaného záchranného systému, připravuje radnice Prahy 9 v parku Přátelství na Proseku 30. května.

Další články
Nahoru