Dnes Úterý - mlha 3°C
Zítra Středa - oblacno 5°C
Úterý 2. 3. 2021
Svátek má Anežka
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Kvůli agresivním a zvracejícím žebrákům sáhli duchovní v kostele k radikálnímu řešení
Návštěvníci kostela jsou nepřehlédnutelnou tabulí u vchodu upozorněni, aby nic nedávali žebrákům. Foto: JP

Kvůli agresivním a zvracejícím žebrákům sáhli duchovní v kostele k radikálnímu řešení

Po vstupu do kostela svatého Ignáce z Loyoly, který je dominantou pražského Karlova náměstí, nelze přehlédnout informační stojan se vzkazem, který by svým důrazem v církevní stavbě asi čekal málokdo. Duchovní správa návštěvníky barokního kostela vyzývá, aby nic nedávali žebrákům.
sv-ignac-clanek

Kostel svatého Ignáce z Loyoly stojí na Karlově náměstí

„Prosíme, nedávejte žádné peníze lidem, kteří žebrají nebo prodávají věci v kostele či před ním,“ je zdůrazněno výrazným písmem v horní části panelu. K této větě navíc směřují červené šipky. Následně správa kostela vysvětluje, z jakých důvodů přistoupila k tomuto kroku.

„Většina žebrajících v našem kostele nemá zájem svou situaci změnit. Mnozí z žebrajících či prodávajících v kostele či před ním jsou agresivní, pokud nedostanou peníze. Zvláště na starší a imobilní lidi,“ vysvětlují duchovní. „Někteří opilí či spící nemytí lidé močí a zvrací do lavic, v kterých pak sedí i další návštěvníci kostela,“ pokračují. 

Duchovní správa podle svého stanoviska věnuje žebrajícím a přespávajícím lidem v kostele pozornost. „S potřebnými se snažíme vyřešit jejich tíživou situaci, vyslechneme je. Dostávají dlouhodobě péči, která je konzultována s odborníky v dané oblasti,“ vzkazují návštěvníkům kostela duchovní.

Podle rektora Římskokatolické duchovní správy u kostela sv. Ignáce Pavla Bača jsou negativní zkušenosti s žebráky dlouhodobé. Někteří z nich z toho mají podle Bača výnosný „byznys", vydělají si i 4000 korun denně.

„Takže pracovat se jim nechce ani po domluvách, ani přes úsilí sociálního odboru nebo městské policie,“ uvedl. Zároveň potvrdil zprávu z informačního panelu, že žebrající lidí často nadávají seniorům v kostele.

„Pokud jim chce člověk pomoci, doporučuji přispět radši na projekt ,Co uvízli´, který se snaží je začlenit zpátky do společnosti,“ dodal.

Žebrota v Praze

Podle pražské vyhlášky z roku 2000 je žebrání činností, jež by mohla narušit veřejný pořádek v hlavním městě. Proto je na území metropole zakázáno žebrat v prostorách metra, včetně přístupových a výstupních cest, ve vozidlech MHD, na železničních stanicích a zastávkách a v jejich okolí, na letištích, u škol a ambasád.

Vyhláška také zakazuje žebrání na zhruba třech desítkách veřejných míst v centru Prahy. Je mezi nimi Karlův most, několik ulic, Staroměstské, Václavské a další náměstí. V roce 2004 byl seznam těchto míst rozšířen, od té doby je žebrání zakázáno například i na pěší zóně u stanice metra Anděl.

I přes zákazy není setkání s žebrajícím člověkem především v centru Prahy nijak výjimečné. Potvrzují to zkušenosti městské policie, která tyto přestupky řeší. Ročně zaznamenají strážníci několik tisíc případů, na blokových pokutách vyberou přes dva miliony korun.

Existují i gangy, které se na žebrání zaměřují profesionálně. „V letním období strážníci zaznamenávají zvýšený výskyt i profi žebráků. Jsou to převážně Rumuni, kteří žebrají formou předstírání zdravotního postižení nebo stáří,“ uvedla mluvčí pražských strážníků Irena Seifertová.

V centru Prahy je vidět spousta „invalidních“ žebráků. Jedná se však o pouhou citovou manipulaci s jediným cílem, vyžebrat mnohem více peněz. Naprosto zdravý jedinec tak zcela záměrně předstírá zdravotně handicapovaného člověka.

Vynalézavost žebráků nezná mezí, někteří se třeba převlékají za mnichy. V oranžových hábitech prodávají různé cetky nebo se snaží na potenciální dárce zapůsobit smyšlenými příběhy o sbírkách.

Někdy jsou podle Seifertové žebrající lidé agresivní i na strážníky. Například loni v září byl žebrající muž s plastovým kelímkem vykázán z Karlova mostu. V reakci na to strážníka napadl železnou tyčí, muž v uniformě skončil v nemocnici.


Kdy na radnici Prahy 13 v březnu

Včera v 16:37

V návaznosti na usnesení vlády se od pondělí 1. března mění úřední hodiny Úřadu městské části Praha 13.

Praha 5 spouští elektronický portál občana. V první fázi ho využijí majitelé psů

Včera v 11:26

Přihlášení nebo odhlášení, ale i uhrazení místního poplatku za psa a to vše z pohodlí domova. Praha 5 rozjíždí pilotní téma Portálu občana od 1. března.

Praha 2: Omezení činnosti matričního úřadu

28. února 2021 ve 20:58

Od pondělí 1. března bude z důvodu karanténního opatření dočasně omezena matriční agenda radnice Prahy 2. V provozu zůstává pouze vydávání matričních dokladů.

Další články
Nahoru