Dnes Středa - jasno 25°C
Zítra Čtvrtek - jasno 24°C
Středa 27. 9. 2023
Svátek má Jonáš
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Květnaté louky vysadila Praha 4 letos už na patnácti místech
Květnatá louka. Foto: Praha 4

Květnaté louky vysadila Praha 4 letos už na patnácti místech

Praha 4 i v letošním roce pokračuje ve svém projektu vysévání květnatých luk na vybraných plochách komunikační zeleně. Původně pilotní projekt květnaté louky v Novodvorské ulici z jara 2020 se letos rozrostl o dalších pět luk na celkový počet 15 lokalit. Celková plocha tak dosáhne téměř 4500 metrů čtverečních.

„Začali jsme v roce 2020 středovým pásem v ulici Novodvorská, v roce 2021 přibylo dalších pět lokalit, loni čtyři, letos dalších pět, celkem bude na čtyřce tedy 15 ploch. Praha 4 se tak řadí k předním městům v celém Česku a je v tomto ohledu jednoznačným pražským lídrem,“ uvedl radní Prahy 4 pro životní prostředí a místní Agendu 21 a iniciátor projektu Tomáš Hrdinka (ANO).

Květnaté louky jsou v ulicích Novodvorská, 5. května, Antala Staška, Jeremenkova, Modřanská, Vídeňská, Michelská, Hlavní, Pujmanové, Milevská, Hvězdova, U Křížku, Bělčická, v parku Antonína Engela před Podolskou vodárnou a u nájezdu z Modřanské na Barrandovský most. Loňskou květnatou louku v ulici Kloboučnická nahradila kvůli náhradní výsadbě v této lokalitě plocha v nedaleké ulici U Křížku.

„K výsevu používáme primárně takzvanou strakonickou směs, namíchanou z 15 druhů letniček, která se v průběhu léta a podzimu barevně proměňuje. Toho je dosaženo výběrem rostlin, jejichž doba a délka květu nejsou stejnorodé. Jsou v ní zastoupeny především chrpy, len velkokvětý, sluncovky, krásenky, lokanka, měsíček lékařský a mnoho dalších. Květnaté louky jsou domovem a útočištěm hmyzu. Ten zde najde nejen zdroj potravy, ale i bezpečí,“ doplnil Hrdinka.

V průběhu června se na sociálních sítích objevily zprávy, že louky jsou zakládány s použitím chemických prostředků na hubení plevelů, a to bez varovných cedulí. A dále že v tzv. strakonické směsi jsou zastoupeny i druhy nepůvodní, které na přirozených loukách nenajdeme.

„To je ale v pořádku, protože jde o louky uměle vyseté tak, aby svou neobyčejnou druhovou pestrostí a bohatostí květů kromě hmyzu potěšili co nejvíce občanů v místech, kde budou nejvíce na očích, tj. v pásech komunikační zeleně. Tam pochopitelně přirozené květnaté louky obhospodařovat nelze, byť o ně jinak městská část na extenzívních plochách rovněž stojí. Ty však většinou bývají mimo větší zájem občanů,"  vysvětlil radní Hrdinka.

„V dusíkem zatížených a zejména nových lokalitách je rovněž nutné provést před vysetím luk související přípravné práce, které obnášejí i zbavení lokality nežádoucích plevelů a rumištních rostlin. MČ Praha 4 k tomuto účelu v nezbytné míře a v souladu s platnou legislativou používá pouze schválené přípravky, u kterých není prokázán negativní vliv na lidské zdraví, a které se v půdě velmi rychle rozkládají. Žádná kontaminace prostředí či nezelných organismů tedy rozhodně nehrozí a obyvatelé i majitelé psů mohou být v tomto směru klidní,“ dodal. 


Autor: TZ, red

Fakulta strojní ČVUT v Praze se chystá na strojírenský veletrh

Včera v 15:09

Také letos bude Fakulta strojní ČVUT prezentovat na Mezinárodním strojírenském veletrhu v Brně Smart produkty a výsledky studentských projektových týmů.  

Zvony paměti pro Františku Zemínovou

Včera ve 12:38

Probouzení dějinné paměti a zvyšování povědomí o zločinech spáchaných totalitními režimy ve 20. století je smyslem projektu Zvony paměti.

Zámek Veleslavín i jeho park se otevřou veřejnosti

Včera v 11:43

V rámci Dne architektury si lidé mají možnost v sobotu a neděli 30. září a 1. října prohlédnout i zámek Veleslavín na Praze 6. Dny architektury jsou v posledních letech prakticky jedinou příležitostí, kdy lze park i zámek navštívit.

Haló ven!

Včera v 10:10

Spolek za Veselejší Střížkov zve na akci Haló ven kterou spolupořádá s radnicí Prahy 9. Akce proběhne 21. října od 16 hodin na Střížkově.

Břevnovské posvícení 2023

Včera v 08:31

V pátek 6. října odpoledne bude u Břevnovského kláštera v provozu většina stánků, pouťové atrakce a večer se koná diskotéka a v sobotu 7. října začne od rána pravé posvícení. Ve stáncích si budete moci zakoupit pečená žebra, sýry, řeznické speciality, bramborové placky, burgery, šašlik, palačinky...

Tajemství Noci vědců bude ČVUT odhalovat na několika místech v Praze

Včera v 07:34 | Aktualizováno v 11:34

Na dalším ročníku oblíbené vědecko-popularizační akce Noc vědců představí ČVUT v Praze coby jeden ze spolupořadatelů opravdové taje vědy. Noci vědců se zúčastní sedm z osmi fakult univerzity, k tomu Ústřední knihovna ČVUT, Český institut informatiky, robotiky a kybernetiky, třešničkou na dortu...

Návštěvníci Vinobraní na Grébovce přispěli Dvojce srdcem částkou 12 778 korun

25. září 2023 ve 22:01

Během sobotního Vinobraní na Grébovce  přispěli návštěvníci do kasičky nadačního fondu Dvojka srdcem částkou 12 778 korun. „Díky tomu můžeme pomoci dalším obyvatelům Praha 2, kteří naši pomoc potřebují,“ poděkoval fond na svém facebookovém profilu.

Vinobraní na náplavce 2023

25. září 2023 v 08:55

Oslava babího léta, vína a pohody na Rašínově nábřeží. Projděte vinnou stezkou přímo na náplavce v pátek 29. a v sobotu 30. září.

Praha 1: Odkaz Karla Gotta připomene videomapping na Rudolfinu

25. září 2023 v 07:09

V úterý 3. října proběhne premiéra videomappingu s názvem Odkaz Karla Gotta.

Praha 6: Setkání k zeleni na Hanspaulce

24. září 2023 ve 12:32

Radnice Prahy 6 zve k procházce v centrální části Hanspaulky a následné diskuzi na téma péče o zeleň.

Další články
Nahoru