Dnes Středa - zatazeno 11°C
Zítra Čtvrtek - obcasny-dest 15°C
Středa 29. 5. 2024
Svátek má Maxmilián a Maxim
Pražské drby
Co se v Praze povídá
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Květnaté louky vysadila Praha 4 letos už na patnácti místech
Květnatá louka. Foto: Praha 4

Květnaté louky vysadila Praha 4 letos už na patnácti místech

Praha 4 i v letošním roce pokračuje ve svém projektu vysévání květnatých luk na vybraných plochách komunikační zeleně. Původně pilotní projekt květnaté louky v Novodvorské ulici z jara 2020 se letos rozrostl o dalších pět luk na celkový počet 15 lokalit. Celková plocha tak dosáhne téměř 4500 metrů čtverečních.

„Začali jsme v roce 2020 středovým pásem v ulici Novodvorská, v roce 2021 přibylo dalších pět lokalit, loni čtyři, letos dalších pět, celkem bude na čtyřce tedy 15 ploch. Praha 4 se tak řadí k předním městům v celém Česku a je v tomto ohledu jednoznačným pražským lídrem,“ uvedl radní Prahy 4 pro životní prostředí a místní Agendu 21 a iniciátor projektu Tomáš Hrdinka (ANO).

Květnaté louky jsou v ulicích Novodvorská, 5. května, Antala Staška, Jeremenkova, Modřanská, Vídeňská, Michelská, Hlavní, Pujmanové, Milevská, Hvězdova, U Křížku, Bělčická, v parku Antonína Engela před Podolskou vodárnou a u nájezdu z Modřanské na Barrandovský most. Loňskou květnatou louku v ulici Kloboučnická nahradila kvůli náhradní výsadbě v této lokalitě plocha v nedaleké ulici U Křížku.

„K výsevu používáme primárně takzvanou strakonickou směs, namíchanou z 15 druhů letniček, která se v průběhu léta a podzimu barevně proměňuje. Toho je dosaženo výběrem rostlin, jejichž doba a délka květu nejsou stejnorodé. Jsou v ní zastoupeny především chrpy, len velkokvětý, sluncovky, krásenky, lokanka, měsíček lékařský a mnoho dalších. Květnaté louky jsou domovem a útočištěm hmyzu. Ten zde najde nejen zdroj potravy, ale i bezpečí,“ doplnil Hrdinka.

V průběhu června se na sociálních sítích objevily zprávy, že louky jsou zakládány s použitím chemických prostředků na hubení plevelů, a to bez varovných cedulí. A dále že v tzv. strakonické směsi jsou zastoupeny i druhy nepůvodní, které na přirozených loukách nenajdeme.

„To je ale v pořádku, protože jde o louky uměle vyseté tak, aby svou neobyčejnou druhovou pestrostí a bohatostí květů kromě hmyzu potěšili co nejvíce občanů v místech, kde budou nejvíce na očích, tj. v pásech komunikační zeleně. Tam pochopitelně přirozené květnaté louky obhospodařovat nelze, byť o ně jinak městská část na extenzívních plochách rovněž stojí. Ty však většinou bývají mimo větší zájem občanů,"  vysvětlil radní Hrdinka.

„V dusíkem zatížených a zejména nových lokalitách je rovněž nutné provést před vysetím luk související přípravné práce, které obnášejí i zbavení lokality nežádoucích plevelů a rumištních rostlin. MČ Praha 4 k tomuto účelu v nezbytné míře a v souladu s platnou legislativou používá pouze schválené přípravky, u kterých není prokázán negativní vliv na lidské zdraví, a které se v půdě velmi rychle rozkládají. Žádná kontaminace prostředí či nezelných organismů tedy rozhodně nehrozí a obyvatelé i majitelé psů mohou být v tomto směru klidní,“ dodal. 


Autor: TZ, red

Den dětí s IZS se bude konat v Parku Přátelství

Dnes v 19:26

Ve čtvrtek 30. května se v proseckém Parku Přátelství bude konat tradiční akce Den dětí s IZS.

Folkové Podviní 2024

Dnes v 05:50

Devatenáct let folku a trampské muziky v kamenném hradišti vysočanského Podviní v Praze 9. Festival Folkové Podviní 2024 se koná 6. června od 16:30 hodin.

Meandry Botiče s průvodcem

Včera ve 20:41

Běžecké trasy s průvodcem – pohyb na čerstvém vzduchu a nepoznaná krajina Prahy 10. Běh po městské části je skvělý způsob, jak ji prozkoumat a zároveň si udržet kondici.

Národopisné dny

Včera v 10:53

Národopisné dny v Národopisném muzeu Národního muzea a přilehlé zahradě Kinských od 31. května do 1. června.

Necvakejte, foťte! Workshop v Praze 13

Včera v 09:52

Ve Fakultní základní škole Mezi Školami proběhl další workshop Necvakejte, foťte!, který dětem přináší možnost přemýšlet o fotografii a naučit se pořizovat skvělé snímky  pod dohledem  profesionálních fotografů. Projekt organizuje od rok 2021 Czech Photo, které sídlí v Czech Photo Centre v Nových...

Žižkovské pivobraní

Včera v 07:08

O víkendu 31. května a 1. června se milovníci piva opět sjedou na Parukářku do Prahy 3, kde na ně budou čekat více než tři desítky minipivovarů. Na pódiu nebude chybět hudební doprovod a další doprovodný program pro malé i velké.

Ošetření stromů v ulicích Benešovská a U Zdravotního ústavu

27. května 2024 v 08:53

V týdnu od 27. května bude probíhat arboristické ošetření stromů v Benešovské ulici, v úseku Ruská – Vlašimská a v části ulice U Zdravotního ústavu. Javory, které tvoří převážnou část stromořadí špatně snášejí městské prostředí a ve velké míře...

Vycházka s průvodcem: Staré Vršovice a jejich historie

27. května 2024 v 07:47

Trasa vycházky bude věnovaná objevování starých Vršovic, jejichž historie sahá do doby středověku. Uvidíte, kde bývaly staré vinice z doby Karla IV., kde se rozkládaly nejstarší usedlosti podél potoka Botiče a také, kde byla stará Vršovická tvrz či zajímavá vila...

SWAPuj s Bronzovkou

26. května 2024 v 07:02

Na swapu v úterý 28. května můžete měnit oblečení, které nám leží ve skříni v naději, že si ho někdy zase oblečete, obuv, která se nám kdysi líbila, ale vlastně se k ničemu nehodí, knihy, které už máte přečtené anebo ty, které jste si před lety koupili, ale nikdy číst...

Praha 13 chce na úřadu obsadit několik pracovních pozic

25. května 2024 ve 20:17

Úřad MČ Praha 13 vypsal výběrová řízení na několik pracovních pozic. Informoval o tom na sociálních sítích.

Malostranský hřbitov: Tanec smrti

25. května 2024 v 09:28

Divadelní průvod, pohřeb smutku, připomínka radostí života ve stylu site-specific, která herce společně s diváky podněcuje k oslavě života, ale nezapomíná ani na lidskou smrtelnost ve čtvrtek 30. května ve 20:30.

Další články
Nahoru