Dnes Sobota - obcasny-dest 16°C
Zítra Neděle - prehanky-dest 20°C
Sobota 18. 5. 2024
Svátek má Nataša
Pražské drby
Co se v Praze povídá
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Pražská kultura

Květen v divadle Ponec

Květen je v divadle Ponec časem tance. Na scéně se protančí mladá krev – studenti pražské HAMU, stejně tak jako etablovaní tvůrci – Temporary Collective, Tantehorse či Spitfire Company. Symbolickým dárkem ke Dni matek může být inscenace F*cking Beautiful Spring. V příběhu o Marii a jejím dítěti, o zrození, o těle v těle, o křičícím šepotu a o zvucích, které tvoří prostor, je mateřství ústředním tématem. Na své si v květnovém programu divadla Ponec přijdou i děti a milovníci speciálních akcí.   

Hlediště divadla Ponec je otevřené všem divákům bez rozdílu.  Hned 1. května je na programu interaktivní taneční představení Barbora Látalová a kol.: Karneval zvířat, které je vhodné pro slyšící i neslyšící diváky, dospělé i děti od 5 let. Inscenace Karneval zvířat vznikla na motivy stejnojmenné hudební suity francouzského skladatele Camille Saint-Saënse. Díky dětem, které jsou součástí dění od začátku do konce, je pokaždé jiná a pokaždé zábavná. Přijďte se společně ponořit do světa velké zvířecí fantazie! V divadle Ponec je to poslední šance, oblíbená inscenace se po 11 letech loučí.  

Neméně pestré je také spektrum účinkujících na jevišti.  Během dvou večerů 4. a 5. 5. své aktuální počiny představí mladí talenti na začátku kariéry, studenti Katedry tance pražské HAMU. Naopak v čase již etablovaní tvůrci – režisérka Petra Tejnorová a choreografové a performeři Tereza Ondrová s Viktorem Černickým – dostanou prostor 14. 5. Derniéra participativního projektu Temporary Collective / Tereza Ondrová, Petra Tejnorová, Viktor Černický & kol.: DUETY začne ve 20 hodin a od 21.20 naváže karaoke párty. Diváci i účinkující si tak mohou „rozlučkový“ večer užít, jak se patří – a hlavně společně. Právě o komunikaci a společném bytí totiž DUETY jsou.

Naposledy v divadle Ponec bude 19. 5. k vidění inscenace Tantehorse: Piece of Pleasure.   A je na co se těšit, protože představení uměleckého uskupení Tantehorse jsou pro diváka s otevřenou myslí a imaginací silný emocionální i spirituální zážitek. Nejinak je tomu v případě Piece of Pleasure – generační výpovědi o stavu bytí, kde krize jako status quo nehledá řešení ani překonání.

Choreograf, performer a „odhodlaný muž“ Viktor Černický se na jeviště divadla PONEC vrátí 23. 5. a s ním 22 konferenčních židlí! Inscenace Z DRUHÉ STRANY / Viktor Černický: PLI  se pohybuje na pomezí instalace, performance, tance a cirkusu. Zábavné dílko v roce 2019 získalo Hlavní ocenění České taneční platformy a Cenu diváků. V rámci projektu Shape It pak vznikla verze pro mladé publikum, které s nadšením tleskaly děti ve školách a školkách po celé republice.

Za symbolický dárek ke květnovému Dni matek lze považovat inscenaci Spitfire Company: F*cking Beautiful Spring, která nevšední formou zpracovává téma mateřství. Tanečnice a choreografka Markéta Jandová 28. 5. na jevišti “odvypráví“ příběh o zrození, o těle v těle, o křičícím šepotu, o zvucích, které tvoří prostor. Příběh o mlaďoučké Marii a o jejím dítěti. Příběh o kruzích, které je nutné překročit, abychom se našli nově.  F*cking Beautiful Spring se v dubnu představil v rámci jubilejního 30. ročníku přehlídky nejzajímavějších děl současného tance Česká taneční platforma.

Divadlo Ponec sídlí na rozhraní dolního Žižkova a Karlína a je aktivní součástí dění v této části metropole. „V sobotu 25. 5. se zapojíme do 13. ročníku multižánrového sousedského festivalu Žižkovské mezidvorky. Chystá se toho opravdu hodně. Bude slavnostně otevřena Žižkov Highline, uvedeme představení se seniory i s dětmi, návštěvníky rozhýbeme na workshopu s tanečnicí a choreografkou Yanou Reutovou a v Čítárně Unijazz nejen k tanci zahraje kapela,“ zve za divadlo Ponec Yvona Kreuzmannová.

Autor: Alo

Na vysočanské radnici uslyšíte Barokní perly

16. května 2024 v 10:26

Cyklus komorních koncertů na vysočanské radnici v Praze 9 pokračuje 23. května od 19 hodin. Kvarteto Musica Affecta představí Barokní perly.

Festival základních uměleckých škol ZUŠ Open

15. května 2024 v 08:44

Příští týden naplno vypukne celostátní festival základních uměleckých škol ZUŠ Open, který pod heslem ZUŠlechťujeme uměním nabídne od 23. května do 9. června 600 akcí. ZUŠ Open je v počtu účinkujících i rozsahem programu bezesporu největší kulturní událostí v České republice. ZUŠky vedle...

Královny, šlechtičny, měšťanky: kulturní aktivity žen ve středověku

15. května 2024 v 08:40

Od 17. května bude k vidění výstava Královny, šlechtičny, měšťanky: kulturní aktivity žen ve středověku.

Berlín - hlavní město vědkyň

14. května 2024 v 10:23

V prostorách rektorátu Univerzity Karlovy byla včera zahájena výstava Berlín – hlavní město vědkyň. Smyslem výstavního projektuje představit příběhy žen, které se navzdory překážkám staly úspěšnými vědkyněmi.

Výstava: Nové realismy

12. května 2024 v 17:41

Scény z kaváren, zachycení radosti, ale i odvrácené strany života ve městě i na venkově. Ženská emancipace, národnostní menšiny, móda a technologie. To vše ukazuje skrze malbu, sochu, fotografii, film i reklamu výstava Nové realismy v Galerii hl. m. Prahy.

Kreativní dílna v Galerii 9

12. května 2024 v 16:44

Dílna je určena pro všechny, tvoří se zde pro radost, zábavu, štěstí, harmonii, uklidnění. Za krátkou dobu můžete z obyčejných věcí vytvořit neobyčejné, na chvilku se odreagovat od denního shonu, a ještě si odnést vlastní umělecké dílo.

Brucknerova Třetí symfonie živě z Berlínské filharmonie

12. května 2024 v 07:55

Pražský Goethe-Institut poprvé nabídne živý přenos z Berlínské filharmonie: 18. května od 19 hodin si v sále institutu bude možné poslechnout Brucknerovu Třetí symfonii, a to v její původní podobě z roku 1873. Za pultem Berlínských filharmoniků bude stát François-Xavier Roth....

Ve Státní opeře se v podání Baletu Národního divadla představí Coppélia

12. května 2024 v 07:03

V průběhu sto padesáti čtyř let od své premiéry v Paříži v roce 1870 procestoval balet Coppélia snad všechny země světa. Ve Státní opeře v Praze, v podání Baletu Národního divadla, bude od 16. května 2024 inscenován v choreografické verzi Ronalda Hynda, která byla poprvé uvedena v roce...

Recitál Terezy Horákové v hostivařském kostele

10. května 2024 ve 20:36

V sobotu 25. května se můžete těšit na houslový recitál Terezy Horákové v hostivařském kostele. Začíná v 18 hodin.

Album zpomalených obrazů v Zámku Troja

10. května 2024 v 09:16

Galerie hlavního města Prahy zahajuje 21. května novou výstavu v Zámku Troja: Album zpomalených obrazů / Skladby a výtvarná díla z cyklu Nejisté situace.

Tóny Vinohrad 2024 v květnu

9. května 2024 v 18:49

Praha 2 pořádá další, již dvanáctý cyklus koncertů krásné hudby v prostorách Gröbeho vily v Havlíčkových sadech. Koncert začíná v 18 hodin a vstupenky koupíte v prodejní síti GoOut.

FOK na Vyšehradě: Narozeninový open air koncert zdarma

9. května 2024 ve 13:54

Poprvé ve svých dějinách se FOK přenese z Obecního domu do Vyšehradských sadů. Letos slaví Bedřich Smetana 200 let a Pražští symfonikové se blíží k 90. narozeninám. Vstup je volný.

ZRUŠENO: Koncert na Nuselské radnici

9. května 2024 v 09:35

Poslední z jarních koncertů, které pořádá radnice Prahy 4, se koná ve čtvrtek 23. května.

Další články
Nahoru