dnes
Sobota - zatazeno
2°C
zítra
Neděle - snih
1°C
pozítří
Pondělí - zatazeno
0°C
Kvalitu vody z pražských kohoutků ohlídá speciální dispečink na Vinohradech
Odtud se hlídá kvalita pražské vody. Foto: PVK

Kvalitu vody z pražských kohoutků ohlídá speciální dispečink na Vinohradech

Nový systém řízení a správy vodohospodářské sítě v hlavním městě spouští společnost Pražské vodovody a kanalizace (PVK). Speciální dispečink bude hlídat mimo jiné kvalitu vody, informovat o haváriích a výlukách a sledovat bezpečnost vodohospodářských zařízení. Systém rovněž pomůže zrychlit opravy havárií vody. Jeho zřízení vyšlo na více než 100 milionů korun.

„Jednotlivé komponenty systému jsme vyvíjeli několik let,“ uvedl generální ředitel PVK Petr Mrkos s tím, že financování probíhalo ve spolupráci s Pražskou vodohospodářskou společností zastupující hlavní město Prahu.

Dispečink se skládá z deseti různých oblastí – systému dispečerského řízení, kontroly kvality vody, sledování výroby a spotřeby vody, plánování údržby a oprav, ochrany vodohospodářských zařízení, optimalizace nákladů, integrovaného systému krizového řízení nebo informovanosti odběratelů, veřejnosti i klíčových osob a subjektů.

„Díky integraci jsme zefektivnili řízení celého vodohospodářského systému a zrychlili řešení provozních situací, zároveň jsme schopni rychleji detekovat havárie vodovodů,“ zdůraznil Mrkos.

Další přínosy se podle něj budou projevovat postupně. Pražští vodohospodáři očekávají zkrácení doby oprav havárií, zvýšení dohledu nad kvalitou vody nebo lepší plánování a alokaci zdrojů, což umožní lépe hospodařit a nezvyšovat provozní náklady.

Objekty on-line připojeny na policii

dispecink-pvk1-2-nahled Novinkou například je, že Pražané budou moci na webových stránkách PVK sledovat mapové podklady s informacemi o haváriích a odstávkách vody, a to včetně systému a způsobu náhradního zásobování. V rámci ochrany vodohospodářských zařízení pak budou objekty on-line připojeny na policii, stejně tak budou dispečeři prostřednictvím internetu hlídat kvalitu vyráběné vody.

PVK v loňském roce vyrobily 101 181 tisíc m3 vody, z toho 100 181 tisíc m3 představovala voda pitná a zbytek voda užitková. Praha je zásobována ze dvou zdrojů, ze Želivky do metropole míří zhruba 75 procent vody a čtvrtina připadá na úpravnu Káraný. Vodárna v Podolí slouží jako záložní zdroj.


Další články
Nahoru