dnes
Pátek - polojasno
5°C
zítra
Sobota - zatazeno
3°C
pozítří
Neděle - polojasno
3°C
Kvalitu pitné vody pro Prahu hlídají pstruzi, kteří jsou pod dohledem kamer
Pstruzi, kteří hlídají pitnou vodu pro Prahu v Káraném. Foto: archiv

Kvalitu pitné vody pro Prahu hlídají pstruzi, kteří jsou pod dohledem kamer

Pro testování vody z vodních zdrojů Želivky a Káraného, které dodávají pitnou vodu do hlavního města Prahy a okolí, je v současné době používána násada pstruha duhového. Tato ryba byla jako nejvhodnější „hlídač“ pitné vody pro statisíce Pražanů.

„Pstruh se využívá k monitorování okamžité toxicity, ale i k monitorování dlouhodobého znečištění vody z hlediska kumulace cizorodých látek a jejich účinků na ryby,“ vysvětluje Marcela Dvořáková ze společnosti Pražské vodovody a kanalizace. Pstruh duhový byl vybrán, protože je velmi citlivý na čistotu vody.

Monitorovací místa představují nádrže s rybami. Během celého roku probíhá sledování chování pstruhů. Pro tyto účely je osazen kamerový systém, který zachycuje chování ryb 24 hodin denně.

Obsluha zařízení na jednotlivých úpravnách vede evidenci stavu ryb. Sleduje, jak se ryby chovají. Zda například nejsou těsně u hladiny, nejeví neklid, případně nejsou – li uhynulé.

Pokud by k tomu došlo, je to pro vodohospodáře signál, že není něco v pořádku a museli by okamžité být provedeny testy vody, vyšetření ryb, případně další opatření, aby se do vodovodní sítě nedostala závadná voda.

K biomonitoringu je využíván pstruh v období od plůdku do jednoho roku života, kdy je nejcitlivější na přítomnost cizorodých látek.


Autor: Dalibor Kracík
Další články
Nahoru