dnes
Středa - zatazeno
3°C
zítra
Čtvrtek - obcasny-dest
6°C
pozítří
Pátek - snih
4°C
... ani já vás nepotěším. Tato část těla si pamatuje všechny vaše prohřešky
Primářka Miroslava Pelechová vede Ústav lékařství a kosmetiky. Foto: archiv

... ani já vás nepotěším. Tato část těla si pamatuje všechny vaše prohřešky

Naše kůže si opravdu pamatuje, jestli jste ji v mládí nebo dětství vystavili sluníčku a spálili se. Později na ní může dojít k hyperpigmentaci. Při ní se v určitých úsecích kůže objeví výrazně tmavší zóny, hnědé skvrnky. Nejčastěji kolem čelisti nebo nad horním rtem.

„Hnědé skvrny se objevují v různých tvarech i velikostech. Jsou hlavně v místech trvale nekrytých, tedy na obličeji, na hřbetech rukou, na krku, dekoltu,“ říká primářka Ústavu lékařství a kosmetiky Miroslava Pelechová.

„Nepotěším vás, ale kůže si pamatuje opravdu všechny vaše prohřešky z mládí. Dá se přirovnat k počítadlu, které sčítá vaše slunění, působení UV záření. A nejde jen o opálení a následné zhnědnutí kůže. Je tam vliv i na imunitní reaktivitu kůže,“ říká primářka Pelechová. Letní měsíce, kdy je sluneční svit intenzivnější, pak lehce vaši dispozici „probudí“. „Navíc i některé lidské fototypy reagují na slunění citlivěji. Spouštěčem je ale hlavně UV a UVB, tedy sluneční záření,“ dodává Pelechová.

Pomůže opalovací krém?
„Určitě ano. Největší ochranný faktor, jaký dnes u nás můžete koupit, má číslo 50. Ale i dítě si na sluníčku hrát může, jen byste měli sáhnout po fyzikálním filtru, dát mu sluneční brýle, čepičku a negrilovat ho v exponovaných hodinách. Dokonce existuje oblečení s ochranným faktorem,“ říká primářka Pelechová. 

„Pokud jste světlý fototyp, v rodině měl někdo s kůží vážné problémy, a ještě k tomu máte kůži bohatě pigmentovanou, tak se sluníčku prostě vystavovat nesmíte. Krém s padesátkou faktorem vám jen usnadní běžný život, ale ne že se budete smažit na sluníčku!“ varuje primářka.

Ale spouštěčů může být víc, například některé léky, které zcitlivují tvorbu melanocytů, antikoncepce, psychiatrické diagnózy a jejich léčení nebo těhotenství a laktace.

Novinka: zesvětlující krém
Pokud léky, které mohou hyperpigmentaci podporovat, vysadit nemůžete, je možnost použít zesvětlující krém. „Ale jen u masivních, ošklivých projevů, které vás handicapují pro normální život,“ vysvětluje Pelechová. Krém obsahuje čtyřprocentní hydrochinon, je pouze na lékařský předpis, ale zaplatíte si ho sami, stojí kolem 900 korun. Pojišťovny lék nehradí, lékař vám vysvětlí použití.

emausy-nahled

 
Ústav lékařství a kosmetiky najdete ve Vyšehradské ulici 49 v Emauzích.


Tato nemoc si nevybírá: Je často spojená se studem, zranitelností, pochybnostmi o sobě a negativními myšlenkami. Snadno se tak může stát, že člověk začne nenávidět své tělo jako zdroj depresí a překážku, která mu zabraňuje žít spokojeným životem

Včera ve 14:01

Různým stupněm onemocní téměř každý druhý člověk starší padesáti let, většina lidí ale vůbec neví, že touto nemocí trpí. Podle Tomanové se dá rozvoji předcházet

29. prosince 2017 v 18:46

Primářka Rehabilitačního ústavu Brandýs nad Orlicí Michaela Tomanová formou otázek a odpovědí bolest nohou u dětí, bezpečné lyžování u lidí nad 65 let a jak předcházet osteoporóze, která hrozí každému druhému člověku staršímu padesáti let.

Absurdní požadavek: Vraťte mi peníze, potkala jsem totiž arabské hosty, což mne šokovalo

25. prosince 2017 v 09:08

Na odlehčení mezi svátky si přečtěte kuriozity a vtipné příhody klientů ERV Evropské pojišťovny. Některé případy jen potvrzují, že jsme někdy národem skutečně vynalézavým.

Novoroční předsevzetí tentokrát vydrží

21. prosince 2017 v 10:42

Příchod nového roku je pro většinu z nás spjat s bilancováním roku předešlého. Co se nám podařilo, v čem jsme úspěšní či naopak, co nám v životě chybí a co nám na sobě samých vadí. Zkrátka co bychom mohli změnit v roce nadcházejícím. Není tedy divu, že právě milník mezi dvěma roky je příhodný...

Jeho doporučení mohou znít až strašidelně, ale je dobré o nich vědět. Nyní jsou totiž jedním z nejohroženějších orgánů, neodborné provedení může vést ke katastrofě, ne k úspěšnému vstupu do nového roku

20. prosince 2017 v 08:17

Oslavy vánočních svátků a příchodu nového roku jsou plné radosti a veselí, mnohdy ale bohužel i úrazů. Oči jsou v tomto období jedním z nejohroženějších orgánů. I když podle statistik vedou zranění rukou a prstů, poranění očí má častěji fatální následky. Největší hrozbou jsou amatérské ohňostroje....

innogy: Odhalte včas hrozbu požáru nebo otravy oxidem uhelnatým

19. prosince 2017 ve 14:58

Jedovatý plyn CO je jako tichý zabiják. Není vidět, ani cítit. Bez detektoru oxidu uhelnatého nemají lidé ani zvířata šanci zaznamenat jeho přítomnost. Většina případů proto končí otravou, a dokonce i smrtí.

Další články
Nahoru