Dnes Čtvrtek - zatazeno 4°C
Zítra Pátek - zatazeno 1°C
Čtvrtek 8. 12. 2022
Svátek má Květoslava
Advent v Praze
Tipy na adventní akce v metropoli
Kůže si pamatuje každé spálení od dětství, varovnému signálu je nutné věnovat pozornost
I na dovolené u moře je potřeba se dostatečně chránit před slunečními paprsky. Foto: Karel Netolický

Kůže si pamatuje každé spálení od dětství, varovnému signálu je nutné věnovat pozornost

Intenzita slunečního záření podle hydrometeorologů začíná v Česku odpovídat středozemnímu. I když se pokožka na léto moc připravit nedá, je nutné o ni pečovat. Nezapomínejte ani na kontrolu kožních znamének a pih. Pokud se začnou zvětšovat, měnit barvu nebo tvar, vyhledejte včas lékaře, radí dermatologové.

Změny znamének mohou souviset s rozvojem zhoubného kožního nádoru melanomu, který patří mezi agresivní nádory, má tendence rychle metastázovat a pokud se nezachytí včas, léčba již nemusí být účinná.

Ve Všeobecné fakultní nemocnici v Praze (VFN) odhalí lékaři ročně přes 500 nových melanomů, v celé České republice více než tři tisíce. „Incidence melanomu se celosvětově zvyšuje. U nás je přibližně stejná jako v ostatních zemích střední Evropy, které mají podobnou geografickou polohu i zastoupení odpovídajících kožních fototypů v populaci. Díky řadě edukačních programů se u nás zvyšuje záchyt včas diagnostikovaných melanomů, které převažují nad těmi pokročilými a prognosticky vážnými,” uvedla primářka Dermatovenerologické kliniky VFN a 1. LF UK Ivana Krajsová.

Neustále rostoucí počet melanomů i dalších kožních nádorů má podle ní na svědomí i životní styl, kdy i v zimě často jezdíme na dovolenou k moři, a především nedostatečná ochrana pokožky před sluncem.

„Základním varovným signálem bývá vznik nového, hnědě, černě či červeně zbarveného ložiska, které na kůži původně nebylo a stále se, i když třeba pomalu, zvětšuje, roste, mění tvar i povrch. Charakteristickým rysem všech kožních nádorů je také to, že nemizí, ale naopak se stále zvětšují. Sledovat je potřeba i stávající znaménka. Pokud se mění, zvětšují a postupně se začnou odlišovat od ostatních, je čas poradit se s praktickým nebo kožním lékařem či přímo navštívit melanomovou poradnu,” vysvětlila primářka Ivana Krajsová.

„Zájemci o vyšetření k nám mohou přijít bez objednání. Nevýhodou je často delší čas strávený v čekárně, ale pacienti zase nemusí čekat na termín několik týdnů až měsíců. Běžně vyšetřujeme ve čtyřech ambulancích a nezastavíme se,“ dodala. Dermatoonkologická ambulance VFN má v evidenci kolem 5,5 tisíce pacientů po operaci kožního melanomu a mnoho dalších s ostatními typy kožních nádorů.

Melanom jako možný následek spálené kůže v dětství?

„Kůže je největší orgán v těle a pamatuje si všechno od dětství po stáří, včetně spálení sluncem. Vysvětlujeme si to tak, že dochází ke změnám a poškození DNA, které se postupem času nashromáždí, až přijde jistý kritický bod, kdy se může rozvinout nádor. Občasné spálení nutně neznamená, že zhoubný nádor vznikne, každý máme jiný fototyp kůže a jinou kapacitu reparačních mechanizmů. Problematičtější je spálení v dětském věku,” vysvětluje Miroslav Důra z Dermatovenerologické kliniky VFN a 1. LF UK.

Dětská kůže je vůči UV záření velmi citlivá a snadněji se spálí. U dětí jsou kožní nádory včetně melanomu extrémně vzácné a výjimečné, avšak opakované spálení kůže v dětství může znamenat zvýšené riziko vzniku melanomu v dospělosti. Prevence proto musí začínat již u malých dětí.

„Děti do půl roku by neměly být vystavovány přímému slunci vůbec. Ani děti do dvou let nevystavujeme přímému slunečnímu svitu zejména během poledne, kůži chráníme oděvem a ošetřujeme krémy proti spálení s SPF faktorem. U starších dětí je kůže stále ve vývoji, takže se sluncem nadále opatrně,“ uzavřel doktor Důra.


Autor: Karel Netolický

Evropská města přicházejí se strategiemi boje s klimatickou změnou. Jak je na tom Praha?

6. prosince 2022 v 10:46

Prohlubující se klimatická krize vede v posledních letech k přijímání úmluv, strategií a opatření, které mají za úkol snížit negativní dopady, jež má lidská činnost na naši planetu, a adaptovat se na ty změny, které již nelze zvrátit. V evropském kontextu tyto snahy zastřešuje hojně kvitovaná...

Noční myopie ohrožuje zrak řidičů zejména na podzim i v zimě

6. prosince 2022 v 10:39

Nevlídné počasí nás nutí v tomto období trávit více času doma. Jsou ale povinnosti, jako je práce nebo škola, kterým se utéct jednoduše nedá. Pokud tak pravidelně usedáte za volant, buďte v těchto měsících obzvlášť opatrní. Kvůli snížené viditelnosti způsobené mlhou, brzkou tmou nebo mokrou...

Otevřené dveře do zákulisí moderního strojírenství

1. prosince 2022 v 10:37

Laboratoře Fakulty strojní ČVUT jste si nemohli prohlédnout ve všední den? Nevadí! Otevřou se i v sobotu 3. prosince. Zájemci o studium i jejich rodiče mohou nahlédnout do zákulisí výuky moderního strojírenství. 

Sedm tipů, jak žít podle zásad cirkulární ekonomiky

29. listopadu 2022 v 07:21

Cirkulární ekonomika je jedním z principů udržitelnosti, jejímž směrem se svět ve světle současné klimatické krize musí začít obracet. Konkrétně v Česku se můžeme těšit metropolí, která je v evropském kontextu jedním z pionýrů cirkulární ekonomiky, jíž je samozřejmě Praha. Víte ale v čem přesně...

Hackathon vyhrál nápad na podkožní senzor pro sledování hladiny cukru

28. listopadu 2022 v 09:02

Senzor, který usnadní život pacientům s cukrovkou, se stal nejlepším nápadem pátého ročníku European Health Hackathon (EHH) 2022. Akce se pořádala od pátku 25. do neděle 27. listopadu v Institutu klinické a experimentální medicíny v Praze (IKEM). Vítězné technologické řešení nazvané DiApp by do...

Hard Rock Cafe a fotbalista Messi představují vylepšený Messi Burger - Champions Edition

26. listopadu 2022 ve 20:43

Hard Rock Cafe rozšiřuje své partnerství se světově uznávanou fotbalovou legendou, Lionelem Messim, nejnovější verzí oblíbeného Messi Burgeru – Champion’s Edition. Novinkou jsou tři chutné omáčky– Chimichurri, Aioli a Latin Chili. Messi Burger Champion’s Edition je nyní k dispozici ve všech...

Dárek pro milovníky designu

25. listopadu 2022 v 15:22

Skleněná karafa Jezerní hladina bude krásným dárkem pro milovníky designu. ​Její vzhled, připomínající zvlněnou hladinu, je dílem Lenky Němcové pod vedením Ronyho Plesla. Proporčně je navržená tak, aby se dala dobře uchopit.

Další články
Nahoru