Dnes Sobota - zatazeno 18°C
Zítra Neděle - skorojasno 18°C
Sobota 23. 9. 2023
Svátek má Berta
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Kůže si pamatuje každé spálení od dětství, varovnému signálu je nutné věnovat pozornost
I na dovolené u moře je potřeba se dostatečně chránit před slunečními paprsky. Foto: Karel Netolický

Kůže si pamatuje každé spálení od dětství, varovnému signálu je nutné věnovat pozornost

Intenzita slunečního záření podle hydrometeorologů začíná v Česku odpovídat středozemnímu. I když se pokožka na léto moc připravit nedá, je nutné o ni pečovat. Nezapomínejte ani na kontrolu kožních znamének a pih. Pokud se začnou zvětšovat, měnit barvu nebo tvar, vyhledejte včas lékaře, radí dermatologové.

Změny znamének mohou souviset s rozvojem zhoubného kožního nádoru melanomu, který patří mezi agresivní nádory, má tendence rychle metastázovat a pokud se nezachytí včas, léčba již nemusí být účinná.

Ve Všeobecné fakultní nemocnici v Praze (VFN) odhalí lékaři ročně přes 500 nových melanomů, v celé České republice více než tři tisíce. „Incidence melanomu se celosvětově zvyšuje. U nás je přibližně stejná jako v ostatních zemích střední Evropy, které mají podobnou geografickou polohu i zastoupení odpovídajících kožních fototypů v populaci. Díky řadě edukačních programů se u nás zvyšuje záchyt včas diagnostikovaných melanomů, které převažují nad těmi pokročilými a prognosticky vážnými,” uvedla primářka Dermatovenerologické kliniky VFN a 1. LF UK Ivana Krajsová.

Neustále rostoucí počet melanomů i dalších kožních nádorů má podle ní na svědomí i životní styl, kdy i v zimě často jezdíme na dovolenou k moři, a především nedostatečná ochrana pokožky před sluncem.

„Základním varovným signálem bývá vznik nového, hnědě, černě či červeně zbarveného ložiska, které na kůži původně nebylo a stále se, i když třeba pomalu, zvětšuje, roste, mění tvar i povrch. Charakteristickým rysem všech kožních nádorů je také to, že nemizí, ale naopak se stále zvětšují. Sledovat je potřeba i stávající znaménka. Pokud se mění, zvětšují a postupně se začnou odlišovat od ostatních, je čas poradit se s praktickým nebo kožním lékařem či přímo navštívit melanomovou poradnu,” vysvětlila primářka Ivana Krajsová.

„Zájemci o vyšetření k nám mohou přijít bez objednání. Nevýhodou je často delší čas strávený v čekárně, ale pacienti zase nemusí čekat na termín několik týdnů až měsíců. Běžně vyšetřujeme ve čtyřech ambulancích a nezastavíme se,“ dodala. Dermatoonkologická ambulance VFN má v evidenci kolem 5,5 tisíce pacientů po operaci kožního melanomu a mnoho dalších s ostatními typy kožních nádorů.

Melanom jako možný následek spálené kůže v dětství?

„Kůže je největší orgán v těle a pamatuje si všechno od dětství po stáří, včetně spálení sluncem. Vysvětlujeme si to tak, že dochází ke změnám a poškození DNA, které se postupem času nashromáždí, až přijde jistý kritický bod, kdy se může rozvinout nádor. Občasné spálení nutně neznamená, že zhoubný nádor vznikne, každý máme jiný fototyp kůže a jinou kapacitu reparačních mechanizmů. Problematičtější je spálení v dětském věku,” vysvětluje Miroslav Důra z Dermatovenerologické kliniky VFN a 1. LF UK.

Dětská kůže je vůči UV záření velmi citlivá a snadněji se spálí. U dětí jsou kožní nádory včetně melanomu extrémně vzácné a výjimečné, avšak opakované spálení kůže v dětství může znamenat zvýšené riziko vzniku melanomu v dospělosti. Prevence proto musí začínat již u malých dětí.

„Děti do půl roku by neměly být vystavovány přímému slunci vůbec. Ani děti do dvou let nevystavujeme přímému slunečnímu svitu zejména během poledne, kůži chráníme oděvem a ošetřujeme krémy proti spálení s SPF faktorem. U starších dětí je kůže stále ve vývoji, takže se sluncem nadále opatrně,“ uzavřel doktor Důra.


Autor: Karel Netolický

FTN se zúčastnila Dne zdraví, který pořádala Praha 4

Včera v 10:59

Tento týden v úterý 19. září se opět konala tradiční akce pro veřejnost pod názvem Den zdraví, který každý rok pořádá Praha 4. Fakultní Thomayerova nemocnice (FTN) se stala již poněkolikáté partnerem této události, která je zaměřena na prevenci zdraví, zdravý životný styl a zdravou...

Den zdraví na Budějovické

17. září 2023 v 08:21

Věnujte deset minut svému zdraví. V Praze 4 na Budějovické si  v úterý 19. září můžete nechat změřit tlak, poradit se o výživě a program je připraven i pro děti.

Den zdraví na Poliklinice Prosek

16. září 2023 v 10:11

Poliklinika Prosek pořádá pod záštitou starosty Prahy 9 Tomáše Portlíka a ve spolupráci s oblastním spolkem Českého červeného kříže Praha 9 tradiční Den zdraví. Koná se 19. září od 9 do 16 hodin na prostranství před poliklinikou.

Nepatříte k 10 % Čechů s nemocnými ledvinami? Otestujte se zdarma a za pár minut

10. září 2023 v 08:42

Většina lidí má ve svém okolí někoho, kdo trpí chronickým onemocněním ledvin – postihuje totiž každého desátého Čecha, ale mnozí o své nemoci nevědí. Pokud není včas léčena, může vést k nevratnému selhání funkce ledvin, které vyžaduje doživotní dialýzu nebo transplantaci. Většinou je však možné...

Praha v rámci programu v oblasti zdravotnictví podpoří rozvoj paliativní péče

4. září 2023 v 15:22

Rada hl. m Prahy na svém pondělním jednání schválila vyhlášení Programu podpory v oblasti zdravotnictví pro rok 2024. Předpokládaný objem finančních prostředků určených pro tento účel je 67,5 milionů korun. Cílem záměru je prostřednictvím dotací podpora osob dlouhodobě nemocných nebo s postižením...

Další články
Nahoru