Dnes Neděle - jasno 16°C
Zítra Pondělí - skorojasno 18°C
Neděle 26. 6. 2022
Svátek má Adriana
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Kůže si pamatuje každé spálení od dětství, varovnému signálu je nutné věnovat pozornost
I na dovolené u moře je potřeba se dostatečně chránit před slunečními paprsky. Foto: Karel Netolický

Kůže si pamatuje každé spálení od dětství, varovnému signálu je nutné věnovat pozornost

Intenzita slunečního záření podle hydrometeorologů začíná v Česku odpovídat středozemnímu. I když se pokožka na léto moc připravit nedá, je nutné o ni pečovat. Nezapomínejte ani na kontrolu kožních znamének a pih. Pokud se začnou zvětšovat, měnit barvu nebo tvar, vyhledejte včas lékaře, radí dermatologové.

Změny znamének mohou souviset s rozvojem zhoubného kožního nádoru melanomu, který patří mezi agresivní nádory, má tendence rychle metastázovat a pokud se nezachytí včas, léčba již nemusí být účinná.

Ve Všeobecné fakultní nemocnici v Praze (VFN) odhalí lékaři ročně přes 500 nových melanomů, v celé České republice více než tři tisíce. „Incidence melanomu se celosvětově zvyšuje. U nás je přibližně stejná jako v ostatních zemích střední Evropy, které mají podobnou geografickou polohu i zastoupení odpovídajících kožních fototypů v populaci. Díky řadě edukačních programů se u nás zvyšuje záchyt včas diagnostikovaných melanomů, které převažují nad těmi pokročilými a prognosticky vážnými,” uvedla primářka Dermatovenerologické kliniky VFN a 1. LF UK Ivana Krajsová.

Neustále rostoucí počet melanomů i dalších kožních nádorů má podle ní na svědomí i životní styl, kdy i v zimě často jezdíme na dovolenou k moři, a především nedostatečná ochrana pokožky před sluncem.

„Základním varovným signálem bývá vznik nového, hnědě, černě či červeně zbarveného ložiska, které na kůži původně nebylo a stále se, i když třeba pomalu, zvětšuje, roste, mění tvar i povrch. Charakteristickým rysem všech kožních nádorů je také to, že nemizí, ale naopak se stále zvětšují. Sledovat je potřeba i stávající znaménka. Pokud se mění, zvětšují a postupně se začnou odlišovat od ostatních, je čas poradit se s praktickým nebo kožním lékařem či přímo navštívit melanomovou poradnu,” vysvětlila primářka Ivana Krajsová.

„Zájemci o vyšetření k nám mohou přijít bez objednání. Nevýhodou je často delší čas strávený v čekárně, ale pacienti zase nemusí čekat na termín několik týdnů až měsíců. Běžně vyšetřujeme ve čtyřech ambulancích a nezastavíme se,“ dodala. Dermatoonkologická ambulance VFN má v evidenci kolem 5,5 tisíce pacientů po operaci kožního melanomu a mnoho dalších s ostatními typy kožních nádorů.

Melanom jako možný následek spálené kůže v dětství?

„Kůže je největší orgán v těle a pamatuje si všechno od dětství po stáří, včetně spálení sluncem. Vysvětlujeme si to tak, že dochází ke změnám a poškození DNA, které se postupem času nashromáždí, až přijde jistý kritický bod, kdy se může rozvinout nádor. Občasné spálení nutně neznamená, že zhoubný nádor vznikne, každý máme jiný fototyp kůže a jinou kapacitu reparačních mechanizmů. Problematičtější je spálení v dětském věku,” vysvětluje Miroslav Důra z Dermatovenerologické kliniky VFN a 1. LF UK.

Dětská kůže je vůči UV záření velmi citlivá a snadněji se spálí. U dětí jsou kožní nádory včetně melanomu extrémně vzácné a výjimečné, avšak opakované spálení kůže v dětství může znamenat zvýšené riziko vzniku melanomu v dospělosti. Prevence proto musí začínat již u malých dětí.

„Děti do půl roku by neměly být vystavovány přímému slunci vůbec. Ani děti do dvou let nevystavujeme přímému slunečnímu svitu zejména během poledne, kůži chráníme oděvem a ošetřujeme krémy proti spálení s SPF faktorem. U starších dětí je kůže stále ve vývoji, takže se sluncem nadále opatrně,“ uzavřel doktor Důra.


Autor: Karel Netolický

Vzácná nemoc lidem bere schopnost dýchat i polykat

20. června 2022 v 11:39

Dvojité vidění, neschopnost hýbat se, mluvit, polykat, nebo dokonce dýchat – to vše patří mezi projevy vzácného autoimunitního onemocnění myastenie gravis (MG), kterým v Česku trpí 2 500 až 3 000 lidí. Tělo při něm samo vytváří protilátky, které brání přenosu impulsů z nervů do svalu. Lidé, kteří...

Fest ArBest léto 2022

16. června 2022 v 15:46

Fest ArBest léto 2022 se koná s pátek a v sobotu 17. a 18. června od 10:30 do 21:30 na Arbesově náměstí v Praze 5.

Tip na výlet: Den otevřených dveří na Úpravně vody Želivka a Vodárenské nádrži Švihov

8. června 2022 ve 13:33

Příležitost k prohlídce největší úpravny vody u nás, hráze vodárenské nádrže Švihov a Vodního domu budete mít v sobotu 11. června.

Dny otevřených center pro léčbu migrény

7. června 2022 v 08:09

Lidé trpící migrénou, kterých je v Česku okolo milionu, mohou přijít zdarma konzultovat svůj stav se specialisty. Brány čtyř specializovaných center pro diagnostiku a léčbu bolestí hlavy se letos otevřou všem lidem trpícím tímto onemocněním. Do osvětové akce se v červnu zapojí Fakultní nemocnice...

Praha 2: Apetit piknik v Havlíčkových sadech

6. června 2022 v 17:36

Den plný delikates od špičkových českých výrobců v sobotu 18. června od 10 hodin nabídne kuchařskou show, tombolu, program pro děti, hudbu a tanec.

Nemocnice sv. Kříže Žižkov vyzývá pacienty k preventivním prohlídkám

1. června 2022 v 09:00

Nemocnice sv. Kříže Žižkov zahájila informační kampaň pro pacienty, ve které je motivuje navštívit specializovaná pracoviště k preventivním prohlídkám. Ve spolupráci se zdravotními pojišťovnami Ambulantní centrum Nemocnice Žižkov nabízí pacientům kvalifikované lékaře i moderní diagnostické...

Slunečnice rozsvítí Kateřinskou zahradu

28. května 2022 v 07:13

Desítky slunečnic vysadí v pondělí 30. května v Kateřinské zahradě v Praze 2 pacienti s roztroušenou sklerózou (RS). Akce s názvem Rozsviťme Českou republiku se koná u příležitosti Světového dne RS a startuje půl hodiny před polednem. Pacienti chtějí upozornit na nemoc, kterou v Česku trpí přes...

Další články
Nahoru