dnes
Neděle - snih
2°C
zítra
Pondělí - zatazeno
1°C
pozítří
Úterý - polojasno
5°C
Kurzy první pomoci, dárcovství, dobrovolnictví. Čemu se věnuje Červený kříž v centru Prahy?
Děti se učí, jak poskytnout první pomoc. Foto: Facebook ČČK Praha 1

Kurzy první pomoci, dárcovství, dobrovolnictví. Čemu se věnuje Červený kříž v centru Prahy?

Kurzy první pomoci, dárcovství krve, dobrovolnictví, akce pro děti a mládež, klub seniorů, krizová připravenost… Tomu všemu se věnuje Červený kříž v Praze, který má několik oblastních spolků. V Praze 1 mají proškoleno 2000 lidí. Dobrovolníci pomáhali například při loňských povodních nebo zraněným dětem z francouzského autobusu.

„Máme různé kurzy. Od 4hodinových kursů, přes 12hodinové až po 40hodinové. V prvních dvou se lidé naučí základy, jak poskytnout první pomoc, v tom nejdelším pak i to, jak správně měřit teplotu či jak podávat léky,“ uvedla pro Pražský patriot ředitelka Oblastního spolku Červeného kříže v Praze 1 Jaroslava Marková. Za 4hodinový kurz se platí 400 korun, za 12hodinový 1000 korun (studenti 800) a za 40hodinový 1600 nebo 3000 korun (záleží na tom, zda je na dobu určitou, či neurčitou).

Na oblasti Praha 1 mají i zpětnou vazbu. „Úplně nejvíc se nám ozývají lidé, kteří poskytnou první pomoc v řádu dnů. Volají kolegyni, že využili poznatky z kurzu. Asi dva lidé dokonce poskytovali první pomoc rovnou při cestě, když odešli z kurzu. Základem je zachovat chladnou hlavu,“ řekla Marková. Na kursy na jedničce se mohou přihlásit lidé z celé ČR: přihlášení je online přes internet, stejně tak je možné i kurz zaplatit. „Učí nám tam medici, záchranáři i dobře vyškolení a informovaní laici,“ pokračovala ředitelka oblastního spolku.

Propagace dárcovství krve, třeba je mladých dárců

Červený kříž přijímá činné členy (zaplatí příspěvek, jednou ročně se musí zúčastnit výroční schůze), přispívající členy (finančně přispívají) a dobrovolníky. Činní členové mají výhody: třeba slevy na kurzy, některé mají zdarma.

Červený kříž dělá i propagaci dárcovství krve, které následně odměňuje plaketkami a medailemi. Krev je nabírána na transfuzních odděleních, kterých je v hlavním městě sedm. Potřeba je především mladých dárců (krev lze darovat maximálně do 65 let věku, záleží na zdravotním stavu).

Různé kursy a akce pořádá Červený kříž v Praze 1 i pro děti a mládež. „Třetí a čtvrté ročníky středních škol bereme přímo na transfuzní oddělení, dostanou tam snídani, med nebo marmeládu, sladký čaj a Coca colu, provedeme je po oddělení, ukazujeme jim, jak to funguje. Projde nám tam tak 400 až 500 studentů ročně, z toho jsou pak další dárci,“ řekla Marková. Různé akce jsou pořádány i pro děti z mateřských škol – čistí třeba zuby plyšovému klokanovi.

Lázně pro seniory, pomoc zraněným či při povodních

Další akce jsou pořádány pro seniorky a seniory – letos pojedou třeba do lázní Vráž u Písku, v minulých letech byli v Jáchymově, ve Františkových lázních, v Bechyni nebo v Luhačovicích.

cerveny-kriz-praha-1-nahled

Ředitelka Oblastního spolku Českého červeného kříže Praha 1 Jaroslava Marková

„Chtějí cestovat, proto každý rok vybíráme nové lázně,“ řekla Marková. Červený kříž v Praze 1 disponuje i humanitární jednotkou. Ta spolupracovala se složkami integrovaného záchranného systému při loňských povodních nebo pomáhala 18 zraněným dětem z havarovaného francouzského autobusu.

Oblastní spolek Červeného kříže v Praze 1 spolupracuje i s jinými oblastními spolky – v Praze 9 mají například seniorské domy, Praha 7 se zaměřuje na ošetřovatelská střediska, Praha 10 hodně pracuje s penzisty… „Vzájemně využíváme toho, v čem je která Praha silná. Přímo pod nás spadají Praha 2, 4, 5 a Západ. Dospěli jsme k závěru, že je to tak nejlepší,“ uzavřela Marková.

Více informací můžete získat na webové stránce www.cckpraha1.cz.


Autor: Anna Skálová

Tato nemoc si nevybírá: Je často spojená se studem, zranitelností, pochybnostmi o sobě a negativními myšlenkami. Snadno se tak může stát, že člověk začne nenávidět své tělo jako zdroj depresí a překážku, která mu zabraňuje žít spokojeným životem

16. ledna 2018 ve 14:01

Různým stupněm onemocní téměř každý druhý člověk starší padesáti let, většina lidí ale vůbec neví, že touto nemocí trpí. Podle Tomanové se dá rozvoji předcházet

29. prosince 2017 v 18:46

Primářka Rehabilitačního ústavu Brandýs nad Orlicí Michaela Tomanová formou otázek a odpovědí bolest nohou u dětí, bezpečné lyžování u lidí nad 65 let a jak předcházet osteoporóze, která hrozí každému druhému člověku staršímu padesáti let.

Absurdní požadavek: Vraťte mi peníze, potkala jsem totiž arabské hosty, což mne šokovalo

25. prosince 2017 v 09:08

Na odlehčení mezi svátky si přečtěte kuriozity a vtipné příhody klientů ERV Evropské pojišťovny. Některé případy jen potvrzují, že jsme někdy národem skutečně vynalézavým.

Novoroční předsevzetí tentokrát vydrží

21. prosince 2017 v 10:42

Příchod nového roku je pro většinu z nás spjat s bilancováním roku předešlého. Co se nám podařilo, v čem jsme úspěšní či naopak, co nám v životě chybí a co nám na sobě samých vadí. Zkrátka co bychom mohli změnit v roce nadcházejícím. Není tedy divu, že právě milník mezi dvěma roky je příhodný...

Jeho doporučení mohou znít až strašidelně, ale je dobré o nich vědět. Nyní jsou totiž jedním z nejohroženějších orgánů, neodborné provedení může vést ke katastrofě, ne k úspěšnému vstupu do nového roku

20. prosince 2017 v 08:17

Oslavy vánočních svátků a příchodu nového roku jsou plné radosti a veselí, mnohdy ale bohužel i úrazů. Oči jsou v tomto období jedním z nejohroženějších orgánů. I když podle statistik vedou zranění rukou a prstů, poranění očí má častěji fatální následky. Největší hrozbou jsou amatérské ohňostroje....

innogy: Odhalte včas hrozbu požáru nebo otravy oxidem uhelnatým

19. prosince 2017 ve 14:58

Jedovatý plyn CO je jako tichý zabiják. Není vidět, ani cítit. Bez detektoru oxidu uhelnatého nemají lidé ani zvířata šanci zaznamenat jeho přítomnost. Většina případů proto končí otravou, a dokonce i smrtí.

Další články
Nahoru