Dnes Neděle - zatazeno 12°C
Zítra Pondělí - oblacno 15°C
Neděle 23. 3. 2025
Svátek má Ivona
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Pro inzerenty
Inzercí na serveru www.prazskypatriot.cz cílíte na pražské zákazníky
Kurzy češtiny pro studenty z Ukrajiny může v Praze poskytovat 40 středních škol
Mladí uprchlíci z Ukrajiny. Foto: archiv

Kurzy češtiny pro studenty z Ukrajiny může v Praze poskytovat 40 středních škol

Kurzy češtiny pro studenty z Ukrajiny může v Praze nyní poskytovat 40 středních škol (SŠ), které k tomu byly určené. Kolik studentů se kurzů v pražských SŠ účastní, nelze nyní podle mluvčího pražského magistrátu Víta Hofmana uvést. Mnohé SŠ v metropoli kurzy v současnosti kvůli nízkému zájmu nepořádají, uvedli pro ČTK ředitelé škol. Pražský magistrát zřizuje 106 středních škol. V metropoli jsou rovněž školy soukromé a církevní.

Na bezplatnou jazykovou přípravu na určených školách mají středoškoláci, kteří se v Česku vzdělávají nejdéle rok, nárok od září. Umožnila to novela vyhlášky o základním a středním vzdělávání. Středoškolák, který nemá české občanství, má v období deseti měsíců nárok na 100 až 200 hodin jazykové přípravy, kurzů se ale nemusí účastnit.

„V Praze je aktuálně 40 určených SŠ. Školy byly určeny podle procentního zastoupení žáků cizinců k 31. březnu 2022, kdy školy s pětiprocentním a vyšším zastoupením získaly automaticky tento statut určené školy," uvedl Hofman.

Podle novely vyhlášky musí být v každém kraji minimálně jedna škola určená pro pořádání kurzů. Například v Jihomoravském kraji bylo určeno osm škol, jak je uvedeno na webu. Stejný počet škol byl podle informací na webu určený pro konání kurzů i v Plzeňském kraji, kde funguje asi 50 SŠ.

Skupiny pro jazykovou výuku vznikají v případě, že se přihlásí alespoň pět studentů. V jedné skupině se může češtinu učit maximálně 15 cizinců. Skupiny jsou tvořeny obvykle žáky školy, ale výuky se mohou účastnit i žáci ze škol, kde se jazyková příprava nekoná.

Skupina pro výuku češtiny zatím nevznikla na Gymnáziu Christiana Dopplera v Praze 5 ani v Hotelové škole Vršovická v Praze 10. Zatímco do skupiny na gymnáziu se podle ředitelky Renaty Pauchové dosud nikdo nepřihlásil, ve škole v Praze 10 skupina podle školní psycholožky Ivany Machové nevznikla kvůli nízkému počtu zájemců.

Žádný z ukrajinských studentů se nepřihlásil ani do kurzu v Středním odborném učilišti kadeřnickém v Praze 8, informoval Jan Georgiev.

Jednu skupinu s pěti cizinci otevřela SŠ obchodní v Praze 2, sdělil ředitel Ivo Krajíček. Stejně tomu je podle ředitele Jaroslava Mervínského i na Gymnáziu Na Vítězné pláni v Praze 4.

Kurz na Středním odborném učilišti gastronomie v Praze 10 navštěvuje osm Ukrajinců, přičemž školu podle zástupkyně ředitelky Marty Soukupové navštěvuje celkem 15 utečenců.

Na Střední průmyslové škole a Gymnáziu Na Třebešíně pořádají podle ředitele Luboše Bauera dva kurzy. Navštěvuje je 15 z přihlášených 20 Ukrajinců.

Konkrétní počet ukrajinských studentů, kteří se výuky češtiny na převážně odpoledních kurzech účastní, nelze nyní podle Hofmana uvést. „Systémové jazykové vzdělávání na středních školách trvá teprve necelé dva měsíce, proto nelze vyhodnotit počet žáků, kteří se výuky účastní. Takové údaje budou známy v rámci závěrečného vyhodnocení po skončení školního roku 2022/2023," sdělil.

Kraje hradí jazykovou přípravu ze svých finančních rezerv. Školám peníze posílají na základě počtu skupin jazykové přípravy, které se v nich vytvořily. Peníze jsou určené na odměny učitelů a externích lektorů.

Podle ministerské radové Marie Černíkové z Odboru středního, vyššího odborného a dalšího vzdělávání ministerstva školství (MŠMT) je zatím jazyková příprava pro středoškoláky plánovaná pouze na tento školní rok.

Podle dat MŠMT, které Černíková představila, bylo ke studiu na SŠ ve školním roce 2022/2023 přijato 2884 ukrajinských utečenců. Asi 61 procent z nich zamířilo na obory s maturitou, ostatní nastoupili do nematuritních oborů.

V minulém školním roce se na české střední školy zapsalo 1561 Ukrajinců. Nejvíce studentů a učňů (celkem 446 osob) nastoupilo od září do SŠ v Praze. O 59 Ukrajinců méně navštěvuje SŠ ve Středočeském kraji, v SŠ v Jihomoravském kraji se vzdělává 338 Ukrajinců.


Autor: ČTK

V centru metropole se demonstrovalo proti vzestupu krajní pravice

Dnes v 07:56

V centru Prahy v sobotu odpoledne stovky lidí demonstrovaly proti vzestupu krajní pravice a nárůstu rasistických a xenofobních nálad ve společnosti. Akci pořádala iniciativa Společně proti rasismu a fašismu. Na demonstraci dohlížela policie, během průvodu zastavovala dopravu,...

Prevence a intervence šikany: Bezplatný webinář pro pedagogy

Včera v 09:20

Praha 1 a Místní akční plán rozvoje vzdělávání IV zvou všechny učitele a pedagogické pracovníky na odborný webinář s názvem Prevence a intervence šikany u žáků ZŠ. Tento online seminář se uskuteční v úterý 25. března od 16 do 18 hodin na platformě ZOOM.

Praha 14: Dotace pro udržitelný rozvoj, globální odpovědnost a stav veřejného prostoru

Včera v 07:08

Odstartoval nový Dotační program Prahy 14, tentokrát zaměřený na udržitelný rozvoj, globální odpovědnost a na zlepšení stavu veřejného prostoru.

Ocenění vévody z Edinburghu za seberozvoj si převzalo přes 200 mladých lidí

21. března 2025 v 16:47

Celkem 215 žáků, studentů či například sportovců v Praze převzalo ocenění Mezinárodní ceny vévody z Edinburghu (DofE) za rozvoj svých dovedností a další aktivity. Jen v metropoli se do tohoto programu v minulém roce zapojilo více jak 1 600 žáků a sportovců. Program neformálního vzdělávání je...

Válečné vzpomínky a život v komunismu očima žáků Prahy 1

21. března 2025 v 11:19

V Brožíkově sále Staroměstské radnice proběhla slavnostní prezentace projektu Příběhy našich sousedů, který přiblížil osudy osmi pamětníků spojených s klíčovými momenty 20. století. Projekt organizuje společnost Post Bellum ve spolupráci s městskou částí...

Další články
Nahoru