Dnes Středa - obcasny-dest 11°C
Zítra Čtvrtek - obcasny-dest 11°C
Středa 21. 2. 2024
Svátek má Lenka
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Kurzy češtiny pro studenty z Ukrajiny může v Praze poskytovat 40 středních škol
Mladí uprchlíci z Ukrajiny. Foto: archiv

Kurzy češtiny pro studenty z Ukrajiny může v Praze poskytovat 40 středních škol

Kurzy češtiny pro studenty z Ukrajiny může v Praze nyní poskytovat 40 středních škol (SŠ), které k tomu byly určené. Kolik studentů se kurzů v pražských SŠ účastní, nelze nyní podle mluvčího pražského magistrátu Víta Hofmana uvést. Mnohé SŠ v metropoli kurzy v současnosti kvůli nízkému zájmu nepořádají, uvedli pro ČTK ředitelé škol. Pražský magistrát zřizuje 106 středních škol. V metropoli jsou rovněž školy soukromé a církevní.

Na bezplatnou jazykovou přípravu na určených školách mají středoškoláci, kteří se v Česku vzdělávají nejdéle rok, nárok od září. Umožnila to novela vyhlášky o základním a středním vzdělávání. Středoškolák, který nemá české občanství, má v období deseti měsíců nárok na 100 až 200 hodin jazykové přípravy, kurzů se ale nemusí účastnit.

„V Praze je aktuálně 40 určených SŠ. Školy byly určeny podle procentního zastoupení žáků cizinců k 31. březnu 2022, kdy školy s pětiprocentním a vyšším zastoupením získaly automaticky tento statut určené školy," uvedl Hofman.

Podle novely vyhlášky musí být v každém kraji minimálně jedna škola určená pro pořádání kurzů. Například v Jihomoravském kraji bylo určeno osm škol, jak je uvedeno na webu. Stejný počet škol byl podle informací na webu určený pro konání kurzů i v Plzeňském kraji, kde funguje asi 50 SŠ.

Skupiny pro jazykovou výuku vznikají v případě, že se přihlásí alespoň pět studentů. V jedné skupině se může češtinu učit maximálně 15 cizinců. Skupiny jsou tvořeny obvykle žáky školy, ale výuky se mohou účastnit i žáci ze škol, kde se jazyková příprava nekoná.

Skupina pro výuku češtiny zatím nevznikla na Gymnáziu Christiana Dopplera v Praze 5 ani v Hotelové škole Vršovická v Praze 10. Zatímco do skupiny na gymnáziu se podle ředitelky Renaty Pauchové dosud nikdo nepřihlásil, ve škole v Praze 10 skupina podle školní psycholožky Ivany Machové nevznikla kvůli nízkému počtu zájemců.

Žádný z ukrajinských studentů se nepřihlásil ani do kurzu v Středním odborném učilišti kadeřnickém v Praze 8, informoval Jan Georgiev.

Jednu skupinu s pěti cizinci otevřela SŠ obchodní v Praze 2, sdělil ředitel Ivo Krajíček. Stejně tomu je podle ředitele Jaroslava Mervínského i na Gymnáziu Na Vítězné pláni v Praze 4.

Kurz na Středním odborném učilišti gastronomie v Praze 10 navštěvuje osm Ukrajinců, přičemž školu podle zástupkyně ředitelky Marty Soukupové navštěvuje celkem 15 utečenců.

Na Střední průmyslové škole a Gymnáziu Na Třebešíně pořádají podle ředitele Luboše Bauera dva kurzy. Navštěvuje je 15 z přihlášených 20 Ukrajinců.

Konkrétní počet ukrajinských studentů, kteří se výuky češtiny na převážně odpoledních kurzech účastní, nelze nyní podle Hofmana uvést. „Systémové jazykové vzdělávání na středních školách trvá teprve necelé dva měsíce, proto nelze vyhodnotit počet žáků, kteří se výuky účastní. Takové údaje budou známy v rámci závěrečného vyhodnocení po skončení školního roku 2022/2023," sdělil.

Kraje hradí jazykovou přípravu ze svých finančních rezerv. Školám peníze posílají na základě počtu skupin jazykové přípravy, které se v nich vytvořily. Peníze jsou určené na odměny učitelů a externích lektorů.

Podle ministerské radové Marie Černíkové z Odboru středního, vyššího odborného a dalšího vzdělávání ministerstva školství (MŠMT) je zatím jazyková příprava pro středoškoláky plánovaná pouze na tento školní rok.

Podle dat MŠMT, které Černíková představila, bylo ke studiu na SŠ ve školním roce 2022/2023 přijato 2884 ukrajinských utečenců. Asi 61 procent z nich zamířilo na obory s maturitou, ostatní nastoupili do nematuritních oborů.

V minulém školním roce se na české střední školy zapsalo 1561 Ukrajinců. Nejvíce studentů a učňů (celkem 446 osob) nastoupilo od září do SŠ v Praze. O 59 Ukrajinců méně navštěvuje SŠ ve Středočeském kraji, v SŠ v Jihomoravském kraji se vzdělává 338 Ukrajinců.


Autor: ČTK

Protestující zemědělci dorazili k ministerstvu, další jsou na magistrále

19. února 2024 v 07:35

První desítky kusů techniky protestujících zemědělců dorazily v pondělí před 06:00 k sídlu ministerstva zemědělství v Praze. Část jich je u budovy úřadu, která je hlavním cílem protestní jízdy, zůstává. Další zemědělci zamířili na magistrálu, kterou plánují blokovat. Vyplývá to z informací...

Deváťáci ZŠ Kladská opakovaně bodují

18. února 2024 v 10:03

Žáci devátých tříd ze Základní školy Kladská v Praze 2 se v posledních letech umisťují na předních příčkách školních olympiád, úspěchy sbírají i v přijímacím řízení na gymnázia a střední školy nebo u Scio testů.

Zemědělci budou po blokádě demonstrovat na Malostranském náměstí

18. února 2024 v 09:03

Stovky zemědělců, kteří se chystají v pondělí ráno při protestu zablokovat pražskou magistrálu traktory a dalšími zemědělskými stroji, budou odpoledne demonstrovat na Malostranském náměstí. Od 15 hodin plánují projevy a večer na tiskové konferenci oznámí další postup. ČTK to řekl mluvčí protestní...

Další články
Nahoru