dnes
Pátek - oblacno
13°C
zítra
Sobota - obcasny-dest
9°C
pozítří
Neděle - skorojasno
5°C
Kuriozita v centru Prahy: zelená značka posílá do Rakouska a Slovinska, modrá do Lán
Na rohu náměstí Jana Palacha stojí ukazatel, nápadně podobný originálům z turistických tras v přírodě. Foto: autor

Kuriozita v centru Prahy: zelená značka posílá do Rakouska a Slovinska, modrá do Lán

Postavu slovinského architekta Josipa Plečnika, který ve 20. a 30. letech minulého století přispěl k současnému vzhledu Pražského hradu, originálním způsobem připomíná kopie rozcestníku turistického značení na sloupu s hodinami na náměstí Jana Palacha. Zvědavě si ho fotí turisté i Češi, protože rozcestník s modrou, zelenou, červenou a žlutou turistickou značkou je v centru kuriozitou. S takovými značkami se totiž na území Prahy lze setkat jen v okrajových částech v přírodě.

Turistické značky byly doposud vidět v centru Prahy jen v expozici Klubu českých turistů v přízemí Petřínské rozhledny. Na volném prostranství v centru metropole však ne. Zde sice stojí turistické ukazatele usnadňující orientaci turistů, ale klasické turistické značky – modrá, zelená, červená a žlutá, jak ji znají výletníci z přírody, zde k vidění nejsou.

V Praze se lze s těmito značkami setkat jen v okrajových částech v přírodě, jako například v Prokopském údolí, či třeba v Divoké Šárce. 

Sloup s hodinami na rohu Křižovnické ulici a náměstí Jana Palacha se stal rozcestníkem s názvem Pražská profesura (1910 – 1921).

rozcestnik-nahled-nahled Výletníci jsou odtud směřováni na místa, která jsou spojena s Josipem Plečnikem, slovinským profesorem a jedním z nejvýznamnějších evropských architektů první poloviny 20. století.

Profesor architektury Josip Plečnik proslul sakrálními stavbami a významně přispěl k současné podobě Pražského hradu. Za první republiky totiž provedl rekonstrukci I. a III. nádvoří, navrhl jižní zahrady a částečně upravil některé interiéry.

Do Lublaně 448 kilometrů

Odkud tedy rozcestník výletníky posílá? Po žluté značce lze podle informací na panelu jít tří kilometry k Plečnikovu kostelu Nejsvětějšího Srdce Páně na náměstí Jiřího z Poděbrad. Červená značka směřuje na Pražský Hrad a modrá do Lán, kde Plečnik upravil tamější zámek na letní sídlo pro prezidenta Masaryka.

Na nejdelší túru posílá zelená značka. Rozcestník informuje, že po ní lze dojít do Vídně a Lublaně. Do kostela Svatý duch v rakouské metropoli, na kterém také Plečnik zanechal svou stopu, to je 251 kilometrů, do Plečnikovi rodné Lublaně 448 kilometrů.

rostectnik-nahled2-nahled Turistický ukazatel na náměstí Jana Palacha lze brát jako zajímavou kuriozitu, ale kdo by chtěl v jeho blízkosti hledat turistické značky a vydat se po nich do avizovaných cílů, má smůlu. Žádné totiž nejsou.

Klub českých turistů, který má v České republice správu turistického značení na starosti, se od ukazatele a případných turistických značek v centru distancoval.


Autor: Dalibor Kracík
Další články
Nahoru